Portret žene u medijima se svodi na dve slike: “hipersekualno prikazivanje ženskog tela” i “mrtvo prebijeno telo”, istakla je doktorka Jelena Višnjić na tribini “Medijski portret žene u Srbiji”, održanoj u Niškom kulturnom centru.
Ova druga slika vrši i dodatnu viktimizaciju žrtve, jer se u društvu u nekim slučajevima nasilje i opravdava, ocenila je jedna od osnivačica festivala feminističke kulture i akcije “BeFem”, i kordinatorka programa “Feministička medijska kultura: proizvodnja roda” i predavačica u Centru za ženske studije u Beogradu.
Prema njenim rečima tri kategorije žena su u našoj zemlji i regionu najugroženije – žene na selu, Romkinje i lezbijke, a uz njih egzistira i još jedna velika kategorija ugroženih žena – žrtve nasilja.
“Nasilje nad ženama je uvjek bilo prisutno, zapravo je sad vjerovatno vidljivije zato što mediji više izvještavaju, a više izvještavaju zato što je to postalo jedna potpuno interesantna tema koja prodaje taj medij” rekla je Jelena Višnjić i dodala da je država donela “kozmetički i neučinkovit” set zakona zarad priključenja Evropskoj uniji.
Bitan uticaj na prikazivanje žena u medijima, ali i uopšte na stav o ženskim pravima, imaju i konzervativni uticaji Crkve. Međutim, sa druge strane, popularna kultura prikazuje hiperseksualizovana ženska tela koja su, po rečima Jelene Višnjić, “isto tako frustrirajuća za žene” jer je danas trend da se žene ostvare i u profesionalnom životu, ali i odgovore na tradicionalne zahteve koje društvo ima za njih.
“Žene na pozicijama moći negiraju feminističku borbu i govore o kraju feminizma jer danas možemo da se obrazujemo, školujemo, ali pitanje je koliki procenat žena ima te privilegije” – kaže Jelena Višnjić i objašnjava da je jedan deo žena na pozicijama moći veći čuvar patrijarhata od samih muškaraca.
Osim pojedinih portala i blogova, od kojih je većina feminističkih, veoma se retko može saznati nešto o feminizmu i feminističkim aktivnostima, ali se Jelena Višnjić nada da će to ipak pomoći da se promeni slika žene u medijima.
Publika je na ovoj tribini je bila malobrojna, što je poražavajuća činjenica obzirom na značaj teme. A taj podatak potkrepljuje i zaključak da je i to vid “bojkota” ovih tema od strane patrijarhalnog društva.