Kako bi se unapredila saradnja institucija, ustanova i organizacija koje se bave zaštitom žena od nasilja i kako bi se na što kvalitetniji i adekvatniji način pružila podrška ženama sa iskustvom nasilja, Udruženje Romkinja Osvit u partnerstvu sa Autonomnim ženskim centrom, organizovali su okrugli sto „Primena zakona o sprečavanju nasilja u porodici – prednosti i izazovi”.
Ovom prilikom razmenjena su iskustva i predstavljeni pozitivni primeri saradnje relevantnih aktera u borbi protiv nasilja nad ženama na lokalnom nivou.
“Na lokalu postoje brojni akteri koji pomažu ženama sa iskustvom nasilja, zato Udruženje Romkinja Osvit inicira ovakve okrugle stolove na tri meseca, kako bismo stalno razmenjivali iskustva i unapredili našu saradnju. Žene su osnažene da prijavljuju nasilje i broj poziva SOS telefona za žene i decu žrtve nasilja povećan je za 10% u 2017. godini, u odnosu na 2016. godinu. Tome je svakako doprineo novi Zakon o zaštiti žena od porodičnog nasilja, te se žene osećaju sigurnije”, istakla je direktorka Udruženja Romkinja Osvit Ana Saćipović.
Ona dodaje da saradnja institucija sa nevladinim sektorom poboljšana, ali da u praksi postoje brojni problemi, te je neophodno da se konstantno radi na razvijanju saradnje između državnog i nevladinog sektora. “Vrlo često institucije doživljavaju nevladine organizacije kao neku vrstu konkurencije ili čak kontrolora, što, kada je nasilje nad ženama u pitanju, sigurno nije tako. Neophodno je da žrtve nasilja budu na prvom mestu i pokušamo da prepoznamo prepreke koje nas ometaju da zaštitmo žene, bez ikakvog rivalstva” – dodaje Saćipović.
Tokom 2017. godine SOS telefon Udruženja Romkinja Osvit koristilo je 242 žene.