Veliki broj vozila na ulicama, kao i individualna ložišta najveći su zagađivači vazduha u gradu, a zagađen vazduh povećava rizik od oboljevanja od koronavirusa, rečeno je na tribini ekološke organizacije “Zeleni ključ”, na kojoj su predstavnici institucija grada Niša, akademske zajednice i civilnog sektora govorili o merama za smanjenje zagađenja vazduha na teritoriji grada Niša i važnosti uključivanja građana u očuvanje životne sredine.
Da klimatske promene utiču na kvalitet vazduha, ali i da su za zagađenje odgovorni jednako i građani i institucije, rečeno je na onlajn tribini održanoj u okviru projekta “Da Niš prodiše”, održanoj 20. avgusta 2020. godine.
Najvažnije zaključke možete pročitati na ovom linku.
Na tribini su govorili:
- Aleksandar Zdravković, aktivista, član grupe građana „EKO gerila“ iz Niša:
- Maja Kamenov, pravnica u udruženju građana „Odbor za ljudska prava“, aktivistkinja;
- Marija Peternel, radnica u kulturi;
- Dragana Božinović, aktivistkinja Saveza mesnih zajednica Stara planina (pod znakom pitanja);
- Danijel Dašić, programski menadžer iz mreže udruženja građana NKD;
- Vedran Lendra, aktivista;
- Dr Ivana Ilić-Krstić, sociolog, profesor na Fakultetu zaštite na radu u Nišu;
- Olivera Milošević, predsednica Ekološke organizacije Zeleni ključ i koordinatorka projekta „Da Niš prodiše“
Razgovorom je moderirala Milena Krstić, Media centar Niš.




