• Vesti
    • Društvo
    • Kultura
    • Zdravlje
    • Ekologija
    • Intervju
    • Aktivni građani
    • MRCN teme
    • Blog
  • Slobodni mediji
  • Video
  • Studentski protesti
  • Politika
    • Izbori 2024
  • Kolumne
Facebook Twitter Instagram
  • Vesti
    • Društvo
    • Kultura
    • Zdravlje
    • Ekologija
    • Intervju
    • Aktivni građani
    • MRCN teme
    • Blog
  • Slobodni mediji
  • Video
  • Studentski protesti
  • Politika
    • Izbori 2024
  • Kolumne
Facebook Twitter YouTube Instagram
Najnovije
  • Od protesta do sudnica – kako vlast steže obruč oko studenata i protivnika režima
  • Vlast otela niškom fakultetu departmane, studenti poručuju “ili Filozofski ili ništa”
  • Na prvoj liniji fronta: Kako se Estonija brani od ruskih propagandnih operacija?
  • Razgovori sa poslodavcima i edukativne radionice obeležili treći Sajam zapošljavanja na Filozofskom fakultetu
  • “Dok naprednjake muka ne natera”: Slabljenje vlasti na lokalu kao mogući znak da vanredni izbori neće skoro
  • Nedelju dana pre sporne sednice pokušana, ali tek danas dostavljena presuda Novakoviću
  • Niš bez prinudne uprave – nakon oproštajnog govora Novakovića vlast uradila po svom, opozicija traži podršku građana za izbore
  • Nakon ostavke osuđenog Novakovića – Niš na pragu prinudne uprave
  • Tržni centar, soliteri i crkva – ambiciozni planovi za niško naselje Pantelej, stanovnicima prioritet zelenilo
  • Prilika za prvi kontakt s poslodavcima – Sajam zapošljavanja na niškom Filozofskom 2. aprila
Home»Ekologija»Ekološki projekat “Da Niš prodiše” – građani imaju moć da unaprede kvalitet vazduha koji udišu

Ekološki projekat “Da Niš prodiše” – građani imaju moć da unaprede kvalitet vazduha koji udišu

Danica PopovićBy Danica Popović15/08/2020No Comments

Veliki broj vozila na ulicama, kao i individualna ložišta najveći su zagađivači vazduha u gradu, a zagađen vazduh povećava rizik od oboljevanja od koronavirusa, rečeno je na tribini ekološke organizacije “Zeleni ključ”, na kojoj su predstavnici institucija grada Niša, akademske zajednice i civilnog sektora govorili o merama za smanjenje zagađenja vazduha na teritoriji grada Niša i važnosti uključivanja građana u očuvanje životne sredine.

Da klimatske promene utiču na kvalitet vazduha, ali i da su za zagađenje odgovorni jednako i građani i institucije, rečeno je na onlajn tribini održanoj u okviru projekta “Da Niš prodiše”.

“Jedan šporet, takozvani Smederevac, tokom grejne sezone zagadi vazduh koliko i 6 dizel autobusa u toku istog vremenskog perioda”, naglasio je energetski menadžer grada Niša, Bojan Gajić.

On je rekao i da zagađenje vazduha, između ostalog, dovodi i do povećanog rizika od oboljevanja od koronavirusa.

“Moć građana je velika – oni moraju da iniciraju promene. Institucije su tu da saslušaju potrebe građana, mediji su tu da budu spona – da pitaju i traže odgovornost”, rekla je profesorka Fakulteta zaštite na radu u Nišu Ivana Ilić Krstić i dodala da je veoma važno podizanje ekološke svesti kod građana.

Ovom prilikom istaknuto je i da su Ujedinjene nacije objavile izveštaj u kome se navodi da su zagađenje vazduha i emisija štetnih gasova sa efektom staklene bašte značajno opali tokom pandemije, a da su mnogi gradovi izgradili nove biciklistčke staze i pešačke zone poboljšavajući na taj način kvalitet vazduha.

Rukovodilac Sektora za monitoring, strateško planiranje i klimatske promene Sekretarijata zaštite životne sredine grada Niša Dragana Džombić, istakla je da su glavne nadležnosti sektora praćenje kvaliteta vazduha, vode i zemljišta na teritoriji Niša, merenje zagađenja, rađenje analiza i kategorizacija životne sredine kao i slanje tromesečnog izveštaja o stanju Ministrarstvu životne sredine.

“Formirana je radna grupa za smanjenje aerozagađenja na teritoriji grada Niša, koja trenutno izrađuje plan kvaliteta vazduha. Završetak projekta se očekuje do kraja godine”, rekla Džombić.

Glavna ideja projekta “Da Niš prodiše” je očuvanje životne sredine i poboljšanje kvaliteta vazduha, a samim tim i javnog zdravlja, na teritoriji grada Niša, rekla je Olivera Milošević iz ekološke organizacije “Zeleni ključ”.

Na onlajn tribini rečeno je da su glavne aktivnosti u okviru ovog projekta informisanje javnosti o značaju kvaliteta vazduha, razgovori o merama i preporukama u cilju očuvanja životne sredine. Kako bi građani bili informisaniji o važnosti kvaliteta vazduha, sprovode se i brojne ulične akcije tokom kojih se diže svest o značaju ovih tema, naglašeno je na tribini.

Celu tribinu održanu preko Zoom platforme možete pogledati klikom na link ovde. 

FacebookTweetLinkedInEmail

Povezane vesti

Zagađen vazduh u Nišu, značajno više PM čestica Peticija za zaštitu vazduha od sirovog lignita Prevencijom i planiranjem do zdravije životne sredine za Nišlije Sokobanjsko ekološko društvo: Za zdraviju, sigurniju i produktivniju okolinu
Danica Popović

    POVEZANE VESTI

    Od protesta do sudnica – kako vlast steže obruč oko studenata i protivnika režima

    16/04/2026

    Vlast otela niškom fakultetu departmane, studenti poručuju “ili Filozofski ili ništa”

    09/04/2026

    Na prvoj liniji fronta: Kako se Estonija brani od ruskih propagandnih operacija?

    08/04/2026

    Leave A Reply

    Analizirali smo

    Od protesta do sudnica – kako vlast steže obruč oko studenata i protivnika režima

    16/04/2026

    Vlast otela niškom fakultetu departmane, studenti poručuju “ili Filozofski ili ništa”

    09/04/2026

    Na prvoj liniji fronta: Kako se Estonija brani od ruskih propagandnih operacija?

    08/04/2026

    Razgovori sa poslodavcima i edukativne radionice obeležili treći Sajam zapošljavanja na Filozofskom fakultetu

    03/04/2026

    “Dok naprednjake muka ne natera”: Slabljenje vlasti na lokalu kao mogući znak da vanredni izbori neće skoro

    03/04/2026

    Nedelju dana pre sporne sednice pokušana, ali tek danas dostavljena presuda Novakoviću

    02/04/2026

    Prilika za prvi kontakt s poslodavcima – Sajam zapošljavanja na niškom Filozofskom 2. aprila

    27/03/2026

    Niš na EXPO u “Srpskoj kući” – hoće li jug imati koristi ili samo račune?

    24/03/2026

    “Putevi Srbije”: Kraj aprila novi rok za radove na ulazu “Niš-sever”

    24/03/2026

    Bezuspešni pokušaji opozicije za status roditelj-negovatelj, vlast u Nišu čeka zakon obećan pre skoro dve decenije

    19/03/2026
    1 2 3 … 160 Next

    O nama

    Projekti

    Uslovi korišćenja

    Impresum

    2024. Mediareform
    Designed by - Mediareform
    Logo

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.