• Vesti
    • Društvo
    • Kultura
    • Zdravlje
    • Ekologija
    • Intervju
    • Aktivni građani
    • MRCN teme
    • Blog
  • Slobodni mediji
  • Video
  • Studentski protesti
  • Politika
    • Izbori 2024
  • Kolumne
Facebook Twitter Instagram
  • Vesti
    • Društvo
    • Kultura
    • Zdravlje
    • Ekologija
    • Intervju
    • Aktivni građani
    • MRCN teme
    • Blog
  • Slobodni mediji
  • Video
  • Studentski protesti
  • Politika
    • Izbori 2024
  • Kolumne
Facebook Twitter YouTube Instagram
Najnovije
  • Tržni centar, soliteri i crkva – ambiciozni planovi za niško naselje Pantelej, stanovnicima prioritet zelenilo
  • Prilika za prvi kontakt s poslodavcima – Sajam zapošljavanja na niškom Filozofskom 2. aprila
  • Niš na EXPO u “Srpskoj kući” – hoće li jug imati koristi ili samo račune?
  • “Putevi Srbije”: Kraj aprila novi rok za radove na ulazu “Niš-sever”
  • Šta nakon zatvorske kazne za predsednika niške Skupštine – deo opozicije traži izbore, Novaković još čeka presudu
  • Bezuspešni pokušaji opozicije za status roditelj-negovatelj, vlast u Nišu čeka zakon obećan pre skoro dve decenije
  • Perišić krije zbog kojih laži doktor Milić više nije direktor niške Kardiohirurgije, advokati spremaju tužbu
  • Novogodišnji sjaj u Nišu od 340.000 evra – potreba ili rasipanje para?
  • Otvoren četvrti krug prijava: Prijavite se za Press akademiju
  • Niš dobio još jedan režimski portal, u godini kada daje 100 miliona za medije
Home»Aktuelno»Tržni centar, soliteri i crkva – ambiciozni planovi za niško naselje Pantelej, stanovnicima prioritet zelenilo

Tržni centar, soliteri i crkva – ambiciozni planovi za niško naselje Pantelej, stanovnicima prioritet zelenilo

Jovana StojanovićBy Jovana Stojanović27/03/2026No Comments
pantelej

Niško naselje koje je bilo poznato uglavnom po Pantelejskom vašaru, a poslednjih godina nosi epitet “betonsko”, prema ambicioznim planovima gradske vlasti trebalo bi da dobije brojne “elitne” sadržaje. Buduće stambeno naselje moglo bi da ima zgrade i sa 15 spratova, jer je dozvoljena gradnja do 50 metara visine. Osim solitera najavljena je i izgradnja crkve, velikog vrtića i parka sa sportskim sadržajima. Ono što je najizvesnije je tržni centar pored “Lidla”, gde je nedavno počelo čišćenje terena, ali se i za to još čeka građevinska dozvola. Da će ovaj prostor severno od Bulevara Svetog Pantelejmona konačno biti i ozelenjen, stanovnici se godinama nadaju, a vlast u planovima i to obećava.

Pantelej je opština na istoku Niša koja se poslednjih godina sve više širi, ali je utisak da se to ne radi planski. Zgrade niču bez nekog reda, previše blizu jedna druge, parkova nema, a stanovnici ovog dela grada su više puta protestovali zbog manjka zelenila.

foto: printskrin alterno_inc

Da ovaj deo Niša treba da se “dovede u red”, piše i u gradskim planovima. Ipak, u njima se najavljuje i “visoko stanovanje”, te bi narednih godina Pantelej umesto po vašaru mogao da bude prepoznatljiv po soliterima i kao elitni deo grada.

Ono što je za sada najizvesnije da će prvo dobiti je tržni centar, jer je nedavno počela priprema terena za njegovu izgradnju, na parcelama pored “Lidla” na Bulevaru Svetog Pantelejmona. Investitor je “Eurolux gradnja”, a njihov predstavnik Danijel Anđelković uverava da radovi neće početi dok ne dobiju građevinsku dozvolu.

Čišćenje terena oko Lidla; Foto: MRCN

Krenuli smo, ogradili smo, skinuli smo onu zemlju koja je bila tu koju su dovozili kad su radili onu prugu i to, to smo uklonili sada. Lokacijski uslovi su izdati, čekamo građevinsku dozvolu sada, nadam se da će biti do maja dozvola i onda krećemo sa radovima. Radimo projekat sada i za nekih dvadesetak dana ja se nadam da ćemo i za građevinsku da predamo – pojasnio je Anđelković.

Planiraju i stambeni kompleks na ovoj lokaciji, a Anđelović kaže da ne zna koliko će tačno spratova imati, jer još rade projekat i nemaju ni lokacijske uslove za to.

Ograđena parcela kod Lidla

Tu je planski dokument promenjen i tu je sad i dozvoljena visina do 50 m tako da biće 12, 13, 14 spratova, koliko može da se smesti do 50 m. Za taj stambeni kompleks još nema lokacijskih uslova, to se radi projekat sada – kaže Anđelković.

Hoće li naselje koje već nosi epitet “betonsko” novim planovima zaista ozeleneti – ostaje stanovnicima Panteleja da nadležnima veruju na reč datu u zvaničnim dokumentima, ali i investitorima koji te uslove treba da poštuju.

Gradonačelnik obećava veliki vrtić, crkvu i park

Borbu za zelenilo su stanovnici ovog niškog naselja imali više puta prethodnih godina, a protestima su uspevali da “oteraju” i neke investitore. Uspeli su da se izbore i za vrtić, ali iako je pre dve godine svečano otvoren pred izbore, dece u njemu i dalje nema.

Foto: Zavod za urbanizam

Ipak, gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović je nedavno najavio još jedan vrtić u komšiluku, ali većeg kapaciteta, jer smatra da je to ovom naselju neophodno.

Lokacija je iznad Bulevara Svetog Pantelejmona, na prostoru iznad postojećeg “Lidla”, gde se gradi saobraćajnica prema severu. Sa desne strane je jedna velika parcela od 17.000 kvadrata, trebalo bi da bude park u čijem centru će biti hram. Idejno rešenje za novu crkvu upravo radi Eparhija niška, čekamo na njih da nam dostave to njihovo idejno koncept rešenje, kako bi dalje mogli da razrađujemo prostor saobraćajnice i parka. A iznad tog parka bi trebalo da se nađe budući vrtić koji bi trebalo da bude veći, za 500 i više mališana zato što znamo da je to brzo rastuće naselje – rekao je Pavlović.

Zelenilo neuređeno, ali biće

U analizi ovog područja, koju je 2024. godine radio jedan arhitektonski studio, za potrebe izrade Plana detaljne regulacije – naveli su da je na ovoj lokaciji neuređeno zelenilo.

Foto: Zavod za urbanizam

Konstatovali su i da je lokacija veoma povoljna za izgradnju  novog  kompleksa  mešovite namene i velikih spratnosti.

Kroz  primarnu  analizu  lokacije,  uočava  se  da  se  radi  o  funkcionalno  neaktiviranom delu grada, koji ne poseduje karakteristike urbanizovanog gradskog  tkiva, niti korespondira sa svojim neposrednim okruženjem. U smislu održavanja  i  estetike  prostora,  lokacija  ostavlja  utisak  neodržavanog  i  nefunkcionalnog  prostora koji se ne koristi – piše u dokumentu.

Njihov predlog je bio da novo urbanističko rešenje treba da iskoristi  postojeći ravan teren i nepostojanje podzemnih voda, te da je zato pogodno za planiranje višeetažnih objekata i ukopanih  garaža.  

Takođe su naveli da je potrebno da ima visok procenat uređenog zelenila u sklopu zona mešovite namene, kako bi se obezbedio ravnomeran i kvalitetan odnos izgrađene strukture i otvorenih zelenih prostora.

Praksa  je  pokazala  da  se  procenti  zelenila  definisani  planskom dokumentacijom  uglavnom  poštuju  kroz  izradu  projektne  dokumentacije,  ali  je njihova  realizacija,  upravljanje  i održavanje  upitna,  to  je  kroz  plan  detaljne regulacije  neophodno  definisati  jasnije smernice i  način  kontrole. U  tom smislu  primena  ekološkog  indeksa (Ei) može biti koristan instrument u planiranju i projektovanju – istakli su.

U ovom novom kompleksu bi prema tim planovima trebalo da postoje baze objekata koje bi bile maksimalno 18 m visine, a namenjene za javni i komercijalni sadržaj.

Tela tih objekata, kako su naveli, mogu biti do 50 m visine, a bile bi prevashodno namenjene stanovanju.

Kako  bi  se  ostvarili  potrebni  kapaciteti  baze  objekata  su  velikih gabarita i njihov indeks zauzetosti je veliki. Krovovi  baza  se  rešavaju  kao  prohodni,  ozelenjeni  krovovi,  namenjeni prostorima za socijalizaciju i rekreaciju. Na taj način iznad baza se formira još jedan nivo slobodnih, otvorenih površina namenjenih korisnicima i kompenzuje se deo partera koji je pod objektima – pojasnili su.

U Planu detaljne regulacije zone mešovite namene na području severno od Bulevara Svetog Pantelejmona iz 2024. godine dozvoljena je gradnja stambenih kompleksa do 50 metara, ali su za to potrebni posebni uslovi Direktorata civilnog vazduhoplovstva. 

Kada je reč o zelenim površinama minimalni procenat u zonama mešovite namene je 30%, od čega 10% mora biti u direktnom kontaktu sa tlom. U planu piše da zelene površine uključuju i visoko zelenilo, zelene krovove, kao i zelenilno iznad podzemnih etaža.

FacebookTweetLinkedInEmail

Povezane vesti

Vrtić u Nišu otvoren pred izbore ne radi skoro 2 godine – na listi čekanja i dalje više od 1.000 dece Javni poziv organizacijama civilnog društva, udruženjima građana i medijima za učešće u javnoj raspravi za utvrđivanje tema od javnog interesa Opština Pantelej: Konkurs za medije najverovatnije do kraja meseca konstitutivne sedniceSutra konstitutivne sednice u GO Pantelej, Palilula i Niška Banja, ali bez odlučivanja o predsednicima opština
Avatar photo
Jovana Stojanović

    POVEZANE VESTI

    Prilika za prvi kontakt s poslodavcima – Sajam zapošljavanja na niškom Filozofskom 2. aprila

    27/03/2026

    Niš na EXPO u “Srpskoj kući” – hoće li jug imati koristi ili samo račune?

    24/03/2026

    “Putevi Srbije”: Kraj aprila novi rok za radove na ulazu “Niš-sever”

    24/03/2026

    Leave A Reply

    Analizirali smo

    Prilika za prvi kontakt s poslodavcima – Sajam zapošljavanja na niškom Filozofskom 2. aprila

    27/03/2026

    Niš na EXPO u “Srpskoj kući” – hoće li jug imati koristi ili samo račune?

    24/03/2026

    “Putevi Srbije”: Kraj aprila novi rok za radove na ulazu “Niš-sever”

    24/03/2026

    Bezuspešni pokušaji opozicije za status roditelj-negovatelj, vlast u Nišu čeka zakon obećan pre skoro dve decenije

    19/03/2026

    Novogodišnji sjaj u Nišu od 340.000 evra – potreba ili rasipanje para?

    13/03/2026

    Niš dobio još jedan režimski portal, u godini kada daje 100 miliona za medije

    10/03/2026

    Vrtić u Nišu otvoren pred izbore ne radi skoro 2 godine – na listi čekanja i dalje više od 1.000 dece

    26/02/2026

    Godinu dana od hapšenja bivše gradonačelnice Niša – još se čeka početak suđenja

    21/02/2026

    Hakerski napadi na profesionalne medije – “Utišavanje poslednjih glasova istine”

    20/02/2026

    Nakon ostavke načelnika, niški Dom zdravlja postavio lekarku opšte medicine da vodi Ginekologiju

    20/02/2026
    1 2 3 … 160 Next

    O nama

    Projekti

    Uslovi korišćenja

    Impresum

    2024. Mediareform
    Designed by - Mediareform
    Logo

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.