Rudarenje litijuma najjači je motiv za izlazak na ulice od kako je u Srbiji uvedeno višestranačje, pokazuju podaci Arhiva javnih skupova. Od kada je nedavno ponovo pokrenuto pitanje rudarenja i “Rio Tinta”, širom Srbije se svakodnevno organizuju brojni protesti.
Eksploatacija litijuma u jadru nije “razvojna šansa Srbije”, već ekološka katastrofa koja preti najplodnijem srpskom podneblju, smatraju brojni građani širom zemlje. Svoje nezadovoljstvo ponovnim uvođenjem ove mogućnosti, iako je pre dve godine jasno rečeno “NE” iskopavanju, pokazuju danima unazad na brojnim protestima.

Juče, u ponedeljak, je u Aranđelovcu protestovalo 1.500 ljudi, u Barajevu 260, Kraljevu 2.700, Ljigu 400 i Šapcu između 7.000 i 7.500 ljudi.
Sa svojih više od 7.000 učesnika, protestni skup u Šapcu je postao dosad najveći politički skup u Srbiji ove godine, veći i od Svesrpskog sabora iz juna. Posle rekordnog skupa u Bogatiću, održanog dan ranije, ovo je bila još jedna demonstracija plebiscitarnog odbacivanja ideje o kopanju litijuma od strane stanovništva Mačve – navode iz Arhiva javnih skupova.
Navode da, imajući na umu da se protesti održavaju usred velikih vrućina, u letnjoj sezoni, rudarenje litijuma se pokazuje kao dosad najjači motiv za izlazak na ulice od uvođenja višestranačja, i to jači i od izborne krađe, nasilja i Kosova.
Posebno vredi napomenuti da je, gledano u odnosu na broj stanovnika mesta u kome se održavaju, od 14 protesta organizovanih ovog leta protiv Rio Tinta njih čak 10 masovnije od najvećih prošlogodišnjih protesta protiv nasilja u Beogradu. Takođe, njih 5 je prema relativnoj veličini veće čak i od Petog oktobra – zaključuju.
Ljudi iz Kraljeva pic.twitter.com/UCEzNhQzr5
— Lokalni front (@LokalniFront) July 29, 2024
Građani poručuju da žele čist vazduh i vodu, a ne Rio tinto
Na protestima koji se organizuju mogu se čuti različite poruke upućene kompaniji Rio Tinto, ali i vlastima u Srbiji. Na skupovima se građanima obraćaju, aktivisti, novinari, sportisti, kao i stručnjaci iz oblasti rudarenja i profesori fakulteta.
Novinarka Biljana Stepanović, predstavnica ProGlasa, obratila se okupljenima u Šapcu.
Ova vlast ima dug od 36 milijardi evra. Svaki domaćin želi svojoj deci da ostavi imovinu, ili da im bar ne ostavi dugove. Svojoj deci ćemo ostaviti dugove, a sad smo u opasnosti da li ćemo im ostaviti vodu, zemlju i vazduh. Nema više levih ili desnih, svima nama je neophodna voda, zemlja i vazduh, bez toga ne možemo da živimo. Bez litijumskih baterija i električnih automobila možemo – rekla je ona.
Na protestu protiv litijuma u Aranđelovcu poznati košarkaš Vladimir Štimac rekao je da sa strane pokušavaju da ubace “razne elemente”, ali da oni neće uspeti da razdvoje narod.
Ova snaga, ovaj narod koji se danas skupio, koji se skupio svugde po našoj dragoj Srbiji, ništa više ne može da zaustavi – rekao je u svom govoru, a prenosi N1.
Sva dešavanja sa protesta gledaoci mogu da prate na televiziji N1, koja zbog protesta ima i posebnu emisiju, kao i na još nekoliko televizija “preko kabla”, nacionalne televizije ostaju bez informacija o dešavanjima i nezadovoljstvu građana širom Srbije.
U Dnevniku RTS-a se protesti protiv rudarenja litijuma tek ponekad nađu u kratkim crtama, a o temama vezanim za rudarenje govori se uglavnom afirmativno, prenošenjem izjava visokih zvaničnika, na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.