U EU Info kutku u Nišu otvorena je izložba “Kada je ceo svet stao, one nisu”, gde su kroz umetničke fotografije ispričane priče deset žena koje su bile u prvim borbenim redovima za vreme pandemije. Svi zainteresovani fotografije mogu da pogledaju do 7. maja.
Pandemija koronavirusa je za trenutak, čini se, zaustavila ceo svet. Međutim, kada je sve stalo, od nekih ljudi je sve zavisilo. U tim prvim “borbenim” linijama bile su mnoge hrabre žene – medicinske sestre, doktorke, prosvetne radnice, apotekarke, prodavačice. Kako bi im odao priznanje, EU info kutak je u saradnji sa Koordinacionim telom za ravnopravnosti i UN Women u Srbiji organizovao izložbu galerije “Kada je ceo svet stao, one nisu”. Na izložbi su prikazane umetničke fotografije žena iz svih sfera života koje su dale primer i doprinele boljitku našeg društva tokom pandemije COVID-19.
Predstavnica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Anđa Petrović istakla je da je važno da budemo svesni da su žene često kroz istoriju bile pokretačka snaga i održavale društvo u teškim trenucima, a da su na izložbi predstavljene kao primer otpora i hrabrosti.
“Isto tako, treba da znamo da su žene nesrazmerno više pogođene posledicama pandemije. One su više ostajale bez posla u odnosu na muškarce, nasilje nad ženama se povećalo, a takođe je sav neprepoznat, neplaćen kućni rad pao više na leđa žena, koje su zbog toga morale često da ostavljaju po strani svoj profesionalni razvoj”, dodaje ona.
Premijerna izložba prikazana je u Beogradu na Međunarodni dan žena, 8. marta, u okviru globalne kampanje “Žene liderke“ Ujedinjenih nacija.
“Žene koje su obeležile prethodnu godinu, ne samo da su liderke u svojim profesionalnim ulogama, već su žene koje su pokazale koliko je teret krize većinski pao na njih. Bile su u višestrukim ulogama, na poslu i kući, i one su zaslužile da im se divimo“, dodala je koordinatorka UN Women u Srbiji Jelena Sekulić Nedeljković.
Medicinska sestra iz Doma zdravlja Niš Slađana Đokić seća se da je na početku pandemije prošle godine bilo teško jer se mnogo malo znalo, ali da su svi u potpunosti bili posvećeni poslu.
“Sam početak ove krize u martu prošle godine je bio mnogo težak, sa strahom, panikom. Prvi dan je bio najteži, kada smo saznali da se borimo sa nečim nepoznatim i nevidljivim. Teško je bilo doći kući, ugrožavati svoju porodicu, prijatelje, ali nam je posao takav da smo svi morali da budemo u prvoj borbenoj liniji”, dodaje Đokićeva.
Menadžerka EU info kutka Niš Danijela Vučić istakla da im je veoma drago da mogu da pruže podršku i odaju priznanje ženama koje su se nalazile na prvim linijama odbrane od koronavirusa u Srbiji. Inače, posle Beograda, Niš je drugi grad gde je nastavljena ova izložba.