• Vesti
    • Društvo
    • Kultura
    • Zdravlje
    • Ekologija
    • Intervju
    • MRCN teme
    • Blog
  • Slobodni mediji
  • Video
  • Studentski protesti
  • Politika
    • Izbori 2024
  • Kolumne
Facebook Twitter Instagram
  • Vesti
    • Društvo
    • Kultura
    • Zdravlje
    • Ekologija
    • Intervju
    • MRCN teme
    • Blog
  • Slobodni mediji
  • Video
  • Studentski protesti
  • Politika
    • Izbori 2024
  • Kolumne
Facebook Twitter YouTube Instagram
Najnovije
  • Biramo organizacije koje žele da zaštite maloletnike od prodaje alkohola
  • Oštre kritike iz Strazbura dok se kriza zahuktava – kakvu težinu za Srbiju ima izveštaj EK?
  • Ko je odgovoran što je jug Srbije u plamenu – dronovi, Rafali, Vučić ili uništene lokalne samouprave?
  • Pres konferencija “Niš u dubokoj krizi”
  • “Zeleno svetlo” za građansku neposlušnost – advokati o tome da li policija sme da tuče građane i kako pobediti strah
  • Šta vidimo nakon Vidovdana: Vlast pozive na dijalog i izbore zamenila policijskim pendrekom
  • U ogledalu Srbija i Gruzija – pendrek kao refleks
  • Novinari i novinarke sa juga od sada mogu da prijave kršenja svojih prava na našem sajtu
  • Počinje “besplatan” prevoz u Nišu – građane/ke će možda koštati i više nego karte, upitno do kada će trajati
  • Novi medijski zakoni usvojeni, ali REM-a još nema: Niški profesori o tome šta građani/ke mogu da očekuju od “medijske reforme”?
Home»Aktuelno»Kraj izbornog procesa u Nišu je daleko – ako GIK prigovore odbije, odluku može da donese i Viši sud

Kraj izbornog procesa u Nišu je daleko – ako GIK prigovore odbije, odluku može da donese i Viši sud

Filip PetkovićBy Filip Petković19/06/2024No Comments
Ako GIK prigovore odbije, konačnu odluku može da donese i Viši sud
ako GIK prigovore odbije, konačnu odluku može da donese i Viši sud

Gradska izborna komisija, kojoj je Viši sud vratio prigovore opozicije na ponovno odlučivanje, sada može da ih usvoji ili odbije. Na njihovu odluku opozicija može ponovo da uloži žalbu Višem sudu, kaže Pavle Dimitrijević iz CRTE. Sud bi u tom slučaju mogao da donese presudu i naloži GIK-u da ponovi glasanje na mestu gde je to traženo žalbom. Po svemu sudeći, izborni proces u Nišu neće uskoro biti završen. 

Izbori u Nišu ni dvadesetak dana posle glasanja nisu završeni. Nakon što je Gradska izborna komisija odbacila prigovore opozicionih lista na izborne nepravilnosti koje su uočili, a koji su Komisiji prema obrazloženjima koje je dala bili nerazumljivi ili neosnovani, žalbe su upućene Višem sudu. Od 27 žalbi, Sudsko veće je 24 usvojilo, 2 odbacilo, a jednu usvojila i poništila rešenje GIK-a, a potom je prigovor podnosioca odbačen.

Ključni prigovori za opoziciju su vezani za biračka mesta broj 10 i 18, gde traže ponavljanje glasanja zbog, kako tvrde, teškog kršenja izbornog procesa. O tome će sada ponovo odlučivati GIK, budući da će žalbe koje je Sud usvojio biti vraćene njima na ponovno odlučivanje. Vreme od 10 dana za odlučivanje komisiji već teče. 

Pred GIK-om su sada dva puta, objašnjava direktor pravnih poslova Crte, Pavle Dimitrijević. Gradska izborna komisija bi, prema rečima Dimitrijevića, sada mogla da usvoji prigovor koji joj je Sud vratio na razmatranje.

Ukoliko ga usvoji to bi onda značilo da od trenutka usvajanja i donošenja odluke o usvajanju prigovora postoji rok od 10 dana za ponavljanje izbora na tom konkretnom biračkom mestu – kaže Dimitrijević.

U slučaju da GIK opet odbaci prigovor opozicija bi, objašnjava Dimitrijević, mogla ponovo da se na takvu odluku žali Višem sudu. Dodaje da bi se u tom slučaju pravni lekovi ponovili i da bi rok od 72 sata da se podnese žalba ovom organu ponovo krenuo.

Ipak, ovog puta u slučaju odbijanja prigovora, GIK bi morao da ima drugačije obrazloženje zašto ne usvaja podneti akt.

GIK ako odbije ponovo, mora da da drugo obrazloženje budući da je VIši sud upravo zbog nepotpunog odnosno netačnog obrazloženja usvojio žalbe i vratio na ponovno odlučivanje. Tako da obrazloženje mora biti drugačije, ali ne znači da ishod mora biti drugačiji – ističe Dimitrijević

On navodi i da Sud ima pravo da po podnetim žalbama rešava meritorno, odnosno da naloži Gradskoj izbornoj komisiji da izvrši ono što podnosilac traži u žalbi. 

Sud može jednostavno da usvoji žalbu i da meritorno reši ceo postupak i da onda kaže ponavljaju se izbori na tom i tom mestu, GIK je onda dužna da postupi po toj odluci i da u daljem roku od 10 dana od donošenja takve odluke Višeg suda organizuje ponovno glasanje – objašnjava Dimitrijević.

Dodaje da završnu reč kada je izborni proces u pitanju ima Viši sud i da Gradska izborna komisija nema pravo žalbe ukoliko Sudsko veće odluči kako je traženo u žalbi. Takođe, strana koja podnosi žalbu može da zatraži od Suda da presudi na ovaj način i donese konačnu odluku.

Dimitrijević ocenjuje da izborni proces u Nišu neće skoro biti priveden kraju iako su rokovi za odlučivanje po žalbama i prigovorima kratki. Dodaje da dokle god ne budu rešene sve žalbe, mandati ostaju nedodeljeni.

GIK ne može da dodeli mandate dok traje ovaj postupak žalbi. Dodela mandata dolazi tek onda kada se ukupni izveštaji usvoje odnosno donesu, a oni ne mogu da se usvoje dok se ne završe svi postupci po svim prigovorima odnsno žalbama, tao da nema raspodele mandata u skorije vreme – zaključuje Dimitrijević.

Iako je ranije bilo reči i da bi predmeti mogli da završe na Ustavnom sudu, Dimitrijević kaže da taj Sud nema veze sa odlukama o gradskim izborima i da Viši sud ima poslednju reč kada je izborni proces u pitanju.

FacebookTweetLinkedInEmail

Povezane vesti

Oliver KKN na koncertu u Nišu: Hvala na glasanju SNSNiški SNS: Nema ponavljanja izbora, opozicija namerno obmanjuje javnost Prvi i drugi preliminarni rezultati GIK-aNovi preliminarni rezultati GIK-a gotovo bez promena nakon prigovora opozicije Niška opozicija ispred GIK-a: Pobedu niko neće da nam oduzme, za početak ćemo iskoristiti sva pravna sredstva
Avatar photo
Filip Petković

    POVEZANE VESTI

    Biramo organizacije koje žele da zaštite maloletnike od prodaje alkohola

    14/07/2025

    Oštre kritike iz Strazbura dok se kriza zahuktava – kakvu težinu za Srbiju ima izveštaj EK?

    10/07/2025

    Ko je odgovoran što je jug Srbije u plamenu – dronovi, Rafali, Vučić ili uništene lokalne samouprave?

    09/07/2025

    Leave A Reply

    Najnovije vesti

    Oštre kritike iz Strazbura dok se kriza zahuktava – kakvu težinu za Srbiju ima izveštaj EK?

    10/07/2025

    “Zeleno svetlo” za građansku neposlušnost – advokati o tome da li policija sme da tuče građane i kako pobediti strah

    03/07/2025

    Šta vidimo nakon Vidovdana: Vlast pozive na dijalog i izbore zamenila policijskim pendrekom

    02/07/2025

    Počinje “besplatan” prevoz u Nišu – građane/ke će možda koštati i više nego karte, upitno do kada će trajati

    30/06/2025

    Režimski novinari se i zvanično udružili: Na zaštitu profesije pozivaju oni koji je godinama urušavaju

    20/06/2025

    Nišlije pokrenule “Solidarnu kujnu” – kuvaju i dele besplatne obroke onima koji nemaju

    13/06/2025

    Krivična prijava protiv Avramovića u ime svih medija koje je nazvao “fašističkim”

    12/06/2025

    Vlasnik nelegalne “Niš TV” nazvao novinare fašistima

    11/06/2025

    Već deceniju se milionima pune džepovi “podobnih” medija u Nišu – ocenjuje novinarka, a građani priznaju da toga nisu ni svesni

    10/06/2025

    Paradoks jednakosti u niškoj Komisiji za rodnu ravnopravnost – jedan muškarac pored 10 žena, profesorka ukazuje na kršenje Zakona

    09/06/2025
    1 2 3 … 152 Next

    O nama

    Projekti

    Uslovi korišćenja

    Impresum

    2024. Mediareform
    Designed by - Mediareform
    Logo

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.