Pokret za decentralizaciju Srbije, koji je osnovan u Nišu, biće jedna od opcija na narednim republičkim izborima, rekao je danas Dragan Milić. Iako ne navodi koja će udruženja biti deo Pokreta, Milić kaže da mesta ima za sve one koji se zalažu za decentralizaciju, departizaciju i dekriminalizaciju zemlje, ali ne i za političke partije.
Ideja za osnivanje PODES-a nastala je nakon lokalnih izbora u Nišu, tvrdi osnivač Milić. Razlog je to što je, kako kaže, uvideo da je do promena na lokalu “nemoguće” doći bez države.
Primili smo na hiljade pisama i poruka preko socijalnih mreža i SMS poruka gde ljudi iz cele Srbije traže i mole da se aktiviramo i na republičkom nivou i da krenemo u tu neku novu priču zajedno sa njima. Odluka da krenemo ili ne bila je jako teška. U početku smo hteli da delujemo samo na lokalu, međutim videli smo da bilo kakva promena na lokalu je apsoultno nemoguća bez republike.
Prema rečima Milića, PODES ima tri glavna cilja kojim će se voditi, a to su decentralizacija odnosno ravnomerni razvoj zemlje, zatim departizacija odnosno meritokratija umesto partokratije i kako kaže, rak rana društva – dekriminalizacija. Pored toga, PODES će se, ističe Milić, zalagati i za postojanje sedam ravnopravnih regiona, reformu zdravstva, prosvete, poreskog sistema i drugih oblasti. Takođe, smanjenje broja poslanika u Skupštini, manji broj ministarstava i promena izbornog sistema na listi su ciljeva PODES-a. Ona udruženja koja na sličan način gledaju na ove probleme i imaju slična načela biće njihovi partneri, objašnjava Milić, dok među strankama pre izbora ne vidi saradnike.
Sigurno neće biti saradnje sa partijama pre izbora, nakon izbora oni koji budu podržali naš program i nađemo tu političku saglasnost, naravno, ali pre izbora sigurno ne.
Iako je ranije rekao i da je ideološki najbliži Proglasu, o tome sa kojim udruženjima i organizacijama pregovaraju, nije želeo da govori. Do sada su kaže stupili u kontakt sa 30-ak pokreta i pojedinaca. Sa onima sa kojima se slažu napraviće široki opozicioni front, a nada se da će ih možda biti i do 100.
Za Media centar kaže i da sebe ne vidi kao kandidata na predsedničkim izborima u ovom trenutku i napominje da je njihov cilj “potpuno drugačiji”.
Decentralizacija, departizacija i dekriminalizacija po meni nemaju veze baš sa predsedničkim izborima. Videćemo koji kandidati će biti. Mi ćemo sigurno podržati nekog, videćemo ko je nama najprihvatljiviji kao političkoj opciji i tog kandidata ćemo podržati.
Milić kaže i da je tokom lokalnih izbora “shvatio da su ušli u blato”, te i da su naišli na razne neistine o sebi. Izlaskom na republički nivo “ulaze u kanalizaciju”. Ipak, u sve ono što ih čeka ulaze zbog “odgovornosti prema biračima” koji su za njih glasali.
Svestan je, kako kaže, da već postoje “neki pokreti” za decentralizaciju i regionalizaciju, ali da oni uglavnom potiču iz Beograda i da su pod njihovom kontrolom. Sedište PODES-a, dodaje, jeste i ostaje u Nišu.