Svesni toga da deca sve više vremena provode uz pametne uređaje, a sve manje u prirodi, grupa mladih “Udružene boje prirode” iz Svrljiga odlučila je da im pokaže koliko je lepo i korisno provoditi vreme u njoj. Radionice, kampovanje, ali i sređivanje okoline bili su samo deo aktivnosti koje su osmislili za najmlađe.
Računari i telefoni zamenili su deci mnoge igre koje su se nekada igrale u prirodi. Umesto trčanja po parkovima, deca su sve manje napolju, a sve više u zatvorenom prostoru. Ovo je zapazila i Anja Minić koja je odlučila da mladima iz svrljiškog kraja pokaže koliko boravak u prirodi može biti lep i zabavan.
Sa svojim prijateljima je kao mala stalno volela da ide u prirodu. Kako kaže, tata njenog druga je vodio ekološko udruženje, preko koga su stalno otkrivali nova prirodna bogatstva. To joj je obeležilo detinjstvo, ali i inspirisalo je da i ona danas pokrene sličnu priču. Sa nekoliko svojih prijatelja oformila je grupu “Udružene boje prirode” sa idejom da pruže mladima drugačiji pogled na Svrljig.
Generalno, mlađe generacije, većina njih, uopšte nije posetila ni pola mesta u okolini Svrljiga koja su stvarno prelepa. Sistem vrednosti je sada drugačiji, ljudi ne vole da idu na izlete, ne vole da provode vreme na taj način sa prijateljima. Udaljili smo se svi od prirode i svega toga – kaže Minić.
Kako bi to promenili osmislili su projekat “Zeleni horizonti – otkrijte, doživite, zaštitite, podelite”. U tome ih je podržao EU resurs centar, uz posredstvo Proaktiva. Prvo su organizovali radionicu o zaštiti životne sredine, a nakon toga i kampovanje u Niševačkoj klisuri.
To je bila avantura, morali smo da pešačimo 15 km da bi došli dotle, pa smo prelazili reku, pa smo ih učili osnove kampovanja, da rasklapaju šatore. Tu smo i roštiljali i baš im je bilo prelepo i kažu da jedva čekaju da ponovo organizujemo tako nešto.
Tokom ovih avantura otkrivanja prirode i učenja o njoj, pažnju su posvetili i reciklaži.
Pričali smo reciklaži, stavili smo akcenat na to da oni kao pojedinci mogu da utiču na zaštitu životne sredine. Pošto su deca, nisam htela da im pričam definicije ekologije, nego da im dam do znanja da oni kao pojedinci mogu da doprinesu zaštiti sredine i tome kako može da se uništi eko-sistem.
Onda su i kroz primer videli kako i sami mogu da “reciklaraju” plastiku, tražeći joj novu namenu. Tako su zajedno pravili saksije i ukrase od plastičnih flaša, koje su prethodno ukrašavali.
Sa čuvanjem prirode nastavljaju i ubuduće
Anja kaže da u Svrljigu postoji lepa priroda, ali da je prisutan nedostatak svesti o ekologiji i važnosti očuvanja životne sredine. Zato je odlučila da jedan zapušteni deo uredi sa prijateljima.
Organizovali smo i veliku akciju uređenja i čišćenja vrela u selu Beloinje. To je prelepo mesto, tu izvire voda koja je prelepa, prečista, lekovita. Prelepo je samo po sebi, ali meštani to ne održavaju. Ja sam tu odrasla i to je kad sam ja bila mala izgledalo mnogo drugačije, nego sad, sve je u trnje zaraslo, do izvora nije moglo da se dođe. Mi smo napravili baš veliku akciju i tamo smo sve uredili.
Kaže da meštani nisu izrazli zainteresovanost da pomognu, osim jedne porodice. Dodaje i da su dobili obećanje opštine da će selo dobiti i mostiće preko reke, tamo gde su sada samo daske.
Sve ovo što se dešavalo proteklih meseci ju je, kaže, podstaklo da grupa preraste u udruženje i bude registrovana, jer želi da sa ovakvim aktivnostima nastavi u budućnosti.
EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji je program koji finansira Evropska unija, a vodi Beogradska otvorena škola sa partnerima. Proaktiv je kao posrednička organizacija regionalnog EU resurs centra ENECA, zadužena za podršku neformalnim grupama u Nišavskom, Topličkom i Rasinskom okrugu.