Autorka: Marija Todorović
Kafić u kome će biti angažovane osobe sa smetnjama u mentalnom razvoju i sa invaliditetom zaživeće u narednih par meseci u Nišu, najavljuju iz organizacije „Dečje srce”. Ovakvi kafići pod nazivom „Zvuci srca” već postoje u nekoliko gradova i funkcionišu na principu donacije, a oni koji u njima rade imaju priliku da pokažu i svoju kreativnu stranu praveći razne proizvode.
Veliki broj osoba sa invaliditetom živi u siromaštvu i teško dolaze do posla, a među najugroženijima su osobe sa smetnjama u razvoju, kažu iz humanitarne organizacije „Dečje srce” koja već više od 20 godina pruža podršku osobama sa ovim poteškoćama i njihovim porodicama. Pre nekoliko godina oni su najpre u Beogradu otvorili takozvani Radni centar i kafić „Zvuci srca” u kome su angažovani mladi sa smetnjama u razvoju, njih više od 20, da bi kasnije svoju ideju preneli i u Suboticu i Pančevo. Otvaranje inkluzivnog kafića sada najavljuju i u Nišu na adresi Branka Krsmanovića 17.
Tamo će raditi mladi sa smetnjama u mentalnom razvoju, kao i osobe sa invaliditetom koje se prijavljuju u Nacionalnoj službi za zapošljavanje i samim tim su i tamo registrovani kao nezaposlene osobe sa invaliditetom. One će biti preuzimane sa biroa za zapošljavanje i biti radno angažovane kod nas u dve smene – objašnjava Goran Rojević, direktor humanitarne organizacije „Dečje srce”.
Kafić će raditi na principu donacije, te će posetioci moći da ostave onoliko novca koliko mogu i žele kako bi podržali rad kafića. „Zvuci srca” u Nišu promovisaće iste vrednosti kao istoimeni kafići u drugim gradovima u Srbiji, iako će sam izgled biti drugačiji.
U njemu će biti takođe sve besplatno i u jednom sledećem krugu će se početi sa proizvodnjom nekih specifičnih stvari koje će moći da koriste i svi kafići, ne samo u Nišu, nego i u Beogradu, Pančevu, Suboticu ili Novom Sadu, kada se i tamo otvori. Za sada kafić u Nišu pakuje ratluke i pakuje kolače tako da ćemo mi to dostavljati i drugim kafićima u Beogradu – kaže Rojević.
Otvaranje inkluzivnog kafića očekuje se do kraja ove godine, prostor je opremljen, a u toku je obuka radnika u kojoj su aktivno uključeni socijalni radnici i psiholozi.
Sad je period kada obučavamo naše mlade sa smetnjama u mentalnom razvoju da budu konobari, šankeri ili da rade u „Zvucima srca”, i mislim da će u sledećih mesec dana oni biti osposobljeni za to, i da će u sledećih mesec dana doći do zvaničnog otvaranja kafića. Kafić je opremila emisija „S Tamarom u akciji” i samo to otvaranje i promocija kafića će biti pred Novu godinu.
Za otvaranje ovog kafića bilo je potrebno da, pored toga što je u pitanju veći grad, postoje i „socijalne usluge” koje bi porodice sa decom koja imaju smetnje u razvoju i osobe sa invaliditetom mogle da koriste u svakom trenutku, objašnjava naš sagovornik, a Niš je u tom smislu ispunio sve uslove.