Srbija je ove godine Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama dočekala sa 17 žrtava femicida. Od početka godine u Nišu nema zabeleženih slučajeva femicida, ali prijava nasilja godišnje bude i preko 900. U niškoj Sigurnoj kući je od početka godine boravilo 38 žena i 44 dece.
Godišnje Centar za socijalni rad „Sveti Sava“ u Nišu dobije između 900 i 950 prijava nasilja u porodici, kaže psihoterapeut tog centra Dragana Stojanović. Sličan broj prijava beležen je i prethodnih godina, navela je ona i istakla da je od kada postoji Zakon o sprečavanju nasilja u porodici broj prijava porastao.
Negde podaci govore da se oko 92% odnosi na nasilje koje žene trpe od strane muškaraca, a negde oko 80% su to žene koje trpe nasilje u porodici od strane svojih partnera – kaže Stojanović.
Prema rečima više javne tužiteljke Tatjane Stevanović mesečno tužilaštvo izrekne i do 75 hitnih mera protiv nasilnika.
U pogledu brojeva hitnih mera od prošle godine od decembra do danas kreću se brojevi od 25 do 75 mesečno. To ne znači da se za sve te hitne mere koje je policija izrekla predlaže produženje od strane tužilaštva odnosno da se produžavaju od strane suda, već bi otprilike za dve trećine hitnih mera izrečenih od strane policije tužilaštvo tražilo produženje, i to su sve one koje su još produžene na 30 dana – kaže Stevanović.
Sigurna kuća u Nišu pruža utočište i brigu ženama koje su se ohrabrile da prijave nasilje. Većina njih je, prema rečima direktorke Sonje Šćekić, trpela nasilje u proseku od šest godina.
Od početka godine u Sigurnoj kući je boravilo 82 korisnika, od toga 38 žena i 44 dece. Taj broj je nešto manji u odnosu na prethodne godine. Najmlađa korisnica je imala 19 godina, najstarija 74 – navodi ona.
Dodaje da je i dalje karakteristično da žrtve najčešće same prijavljuju nasilje, u 70 posto su same prijavile, a ostatak prijava je dolazio od rođaka, komšija. Kao pozitivnu promenu ističe da je smanjen broj žena koje se opet vraćaju nasilniku, kao i da je podrška porodice mnogo veća.
Od početka godine u Srbiji 17 femicida
Kako se navodi u bazi Autonomnog ženskog centra, od 2011. do 2023. godine, u Srbiji je ubijeno ukupno 406 žena i devojčica, od toga 16 u Nišavskom okrugu.
Krivični zakonik ubistvo žena u rodno zasnovanom nasilju i dalje ne prepoznaje kao krivično delo, iako mnoge organizacije na to apeluju.
U našoj zemlji je od početka ove godine bilo 17 femicida. Prema rečima Marije Virijević iz Centra za devojke u Nišu, reč je najdrastičnijem obliku nasilja nad devojčicama, devojkama i ženama.
Predrasuda i nerazumevanja ovog problema ima i među građanstvom ali i u relevantnim institucijama, te je potrebno i dalje raditi na podizanju svesti i edukaciji, što jeste vrlo težak zadatak ali neophodan kako bi došlo do smanjenja tolerancije na nasilje i do adekvatnog kažnjavanja – kaže Virijević.
Danas, kada se obeležava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, počinje i globalna kampanja “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” koja traje sve do 10. decembra.
Kampanja obuhvata četiri važna datuma koji povezuju ženska prava, nasilje i ljudska prava. Te će tako tokom nje, osim današnjeg dana, biti obeleženi i Dan borbe protiv AIDS-a, dan osoba sa invaliditetom, godišnjica Montrealskog masakra i Međunarodni dan ljudskih prava.
Ovoj kampanji pridružio se i Centar za devojke čije članice od 2019. godine na ovaj dan izvode performans “Žensko groblje”, a ove godine će osim u Nišu biti i u Istočnoj Srbiji.
Kome Nišlijke mogu da se obrate za pomoć?
Kao vid podrške ženama u borbe protiv nasilja, Centar za devojke ima besplatnu liniju telefonske podrške koji je pokrenula mreža “Žene protiv nasilja”. Linija je krenula sa radom pre šest meseci, 16. maja na Međunarodni dan SOS telefona.
Broj je 0800 300 339, na koji dežura preko 60 dugogodišnjih aktivistkinja i konsultantkinja za rad na SOS telefonu i pruža pomoć.
Od septembra je vreme dežurstva povećano sa dva na četiri sata, od 12 do 16 sati svakog radnog dana i tada sve žene mogu da pozovu i potraže pomoć.
Takođe, tu su i brojevi:
Policija 192
SOS telefon Autonomnog ženskog centra 0800/100-007