Dan pre današnjeg protesta ispred Medicinskog fakulteta i navodnog početka onlajn nastave, na kome su studenti u blokadi poručili da ne odustaju od borbe, nekoliko profesora sastalo se sa rektorom niškog Univerziteta Jovanom Stepanovićem. Ipak, profesor dr Miljan Krstić ističe da nisu dobili konkretan odgovor na to da li je onlajn nastava uvedena protivzakonito, već ih je rektor uputio da te informacije potraže od uprave i Saveta fakulteta. Deo njih odlučio je da nastavu bojkotuje, jer smatraju da je nelegitimna i da im nisu obezbeđeni uslovi za predavanje “na daljinu”. Studenti su na protestu poručili – “bez straha, nema povlačenja, nema predaje, do ispunjenja svih studentskih zahteva”.
Uprava Medicinskog fakulteta je jedina u Nišu koja nije odustala od nadoknade nastave i pored blokade fakulteta. Ipak, da je to protivzakonito, osim studenata smatraju i profesori, koji su tim povodom tražili i sastanak sa rektorom niškog Univerziteta Jovanom Stepanovićem.
Profesor dr Miljan Krstić jedan je od šestoro profesora koji su se juče sastali sa rektorom, ali kaže da odgovore na dva glavna pitanja koja su ih mučila – ipak nisu dobili.
Profesor kaže da je i pre sastanka dobio informacije da Univerzitet nije mnogo nadležan za nastavu na pojedinačnim fakultetima, ali da im je ipak bilo važno da rektora lično obaveste o tome šta se dešava na Medicinskom fakultetu i čuju njegovo mišljenje.
Prvo, da li postoji akreditacija našeg fakulteta za onlajn nastavu. Da li uopšte možemo da izvodimo nastavu onlajn, da li je to validno? I da li predavanja, vežbe, a kasnije ispiti koje će studenti na osnovu tako izvedene nastave da imaju, da li to neće da bude problematično jednog dana, da neko može da dovede u pitanje ako nismo akreditovani za takav vid nastave – kaže profesor Krstić.
Ukazuje da bi time napravili problem i sebi i studentima, jer bi radili nelegalno.
A ovde je prilično jasno da se ovo izvodi naravno u aktuelnom trenutku, zbog toga što eto država hoće da pokaže da je prekinula blokade i omogućila da se nastava odvija na fakultetima – ističe profesor.
Ističe da je dekan bio ljubazan, da je sastanku prisustvovala i sekretarica Univerziteta, koja je pokušala da pravno analizira probleme koje su izneli, ali bez konkretnog rešenja.
Rektor ih saslušao i uputio kome da se “žale”
Rektor ih je, kaže, uputio “na neki papir na sajtu fakulteta”, ali profesor napominje da nije jasan i da se u njemu pominje saglasnost Ministarstva, za koju sumnjaju da je nadležno da takav dokument izdaje.
Za to postoje akreditaciona tela, komisije i to je procedura koja traje da se dobije akreditacija za neki studijski program. Ovo je praktično studijski program ili već poseban vid izvođenja nastave. I naravno, kad se za bilo šta dobija akreditacija, to traje više meseci, ne traje jedan dan, ne radi se o dopisu. Mi naravno znamo kako to kod nas to funkcioniše, ako je to interes nekoga, mnoge stvari se ne poštuju koje pišu u zakonu, pa verovatno ni to – smatra profesor.
Uputio ih je takođe da saglasnost koja navodno postoji traže od uprave fakulteta, odnosno dekana Aleksandra Mitića, te je pitanje o ovom problemu ostalo nedorečeno i nejasno.
Profesor kaže da je rektoru ukazao i na to što na sednici Nastavno-naučnog veća 27. marta nije doneta odluka o tome da nadoknada nastave počne danas, te da je nejasno zašto se uprava poziva na to.
To je jedino telo na fakultetu koje može da donese akte o izvođenju nastave. To je jedino što je validno, ne može dekan da to preinačuje, niti može dekanski kolegijum nekakav, to i ne postoji kao telo definisano koje ima ovlašćenje takve vrste. Znači, zaključak NNV je bio da je datum početka realizacije tog dinamičkog plana nadoknade nastave fleksibilan i da zavisi od završetka studentske blokade. E, onda je taj takozvani dekanski kolegijum falsifikovao, da tako kažem, tu odluku NNV i napisao da je odlučeno da realizacija tog plana nadoknade krene 15. aprila, što je veliki problem – ističe profesor.
Ni na to pitanje dekan nije imao odgovor, kaže profesor, a sekretarica Univerziteta ih je uputila da se obrate Savetu fakulteta, koji bira dekana, o tome da li je prekoračio svoja ovlašćenja, napravio prekršaj ili krivično delo, ukoliko je falsifikovao odluku NNV.
Znači mi bi sad trebalo da se obratimo Savetu fakulteta. Znate, otprilike, ko sedi u tim telima i kakav će da bude rezultat tog našeg obraćanja. Tako da, u suštini, nismo dobili nikakav konkretan odgovor ni na jedno od postavljenih pitanja. Bili su maksimalno ljubazni i predusretljivi, ali rezultat je takav da ništa, to je to – zaključaj je sastanka sa rektorom.
Profesori i protestom podržali svoje studente
Koliko je kolega koji, poput profesora Krstića i brojnih drugih koji su tokom današnjeg protesta podržali studente, ne pristaju da drže nastavu “na daljinu”, za sada nije poznato. Nezvanične informacije su da se veliki broj nastavnog osoblja sa medicine protivi takvoj nadoknadi, posebno u trenutku kada blokade na svim državnim fakultetima u Nišu i dalje traju.
Mi nismo akreditovani, nismo edukovani i nismo opremljeni za onlajn nastavu. Fakultet nam nje obezvedio sredstva, mnogi ljudi koriste svoje lične računare, oni nemaju prava da od nas traže da izvodimo onlajn nastavu na svojim ličnim računarim. Niko nam nije pokazao zvanično da imamo akreditaciju, da radimo nešto što je legalno. Dovode nas u poziciju da radimo nešto što je nelegitmno, svakako nije u redu, stavljaju nas u veoma neprijatnu poziciju – napominje profesor.
Profesor Krstić smatra da onlajn nastava ne bi trebalo da počne, jer uslovi za to trenutno ne postoje, a studentima pruža podršku jer veruje da su njihovi zahtevi opravdani.
Studentske blokade postoje, ne zato što su ta deca neozbiljna, pa ne žele da se bave studiranjem, nego zato što imaju nekakve ciljeve, koje su smatrali višim od studiranja, i traže da se ti ciljevi ispune, odnosno zahtevi, a onda da se vrate nastavi. I sad mi treba da kažemo, da su oni proteklih meseci gubili vreme, pa sad omogućavamo nastavu, zato što je to nekom palo na pamet, da to mora baš u ovom trenutku da se desi. Ja bih voleo da se steknu uslovi, da što pre krene nastava, ali mislim da je ovo malo nakaradno i na silu i da ovo nije pravi trenutak za to – zaključuje profesor.
Studenti: Žele da unište naš bunt, ali ne predajemo se
Da dekan Aleksandar Mitić želi da na još jedan način uguši njihov bunt, neki su od zaključaka studenata koje su izneli na današnjem protestu.
Uprkos novom pritisku “u vidu pokušaja povratka na onlajn nastavu” oni su danas vidno iznervirano, ali složno i glasno pozvali na njen bojkot.
Studenti su svojim prisustvom na plenumima i glasovima rekli da su oni protiv onlajn nastave, da su protiv brzih, dinamičnih izrada nastave. Prosto mi želimo plan nastave koji se planira dugo, koji stručnjaci planiraju. Ukoliko je to onlajn nastava, da to bude sa licencom, da mi ne strahujemo sutra da li će naše diplome biti priznate ili neće. Mi moramo da budemo zasigurani, a pre svega mi smo u blokadi sve do ispunjenja zahteva. Tako da bilo kakva nastava neće dolaziti u obzir ovog fakulteta – poručuju.
Studenti su podsetili da odluke Nastavno-naučnog veća o početku nastave nema, već da je donet samo predlog nadoknade, čiji početak zavisi od ispunjenje studentskih zahteva.
Ne pristajemo na obmane, nećemo ustuknuti pred pritiscima. Naša borba je pravedna, naš glas je snažan i neće biti utišan dok se istina i pravda ne izbore do kraja. Stoga poručujemo: kraj je onda kada mi kažemo da je kraj.
“Onlajn nastava je rešenje skrpljeno preko noći” – kažu studenti i smatraju da je uprava fakulteta mogla da pronađe konstruktivnije rešenja da je htela. U tome bi se, ističu, “bar videla njihova dobra namera”, ipak pokazalo se da ona ne postoji.
Ovo je gušenje bunta, ovo je gašenje vere i nade koju svi mi imamo. Ovo je pokušaj da sve ono za šta smo se mesecima zalagali jednostavno, tiho i preko noći propadne.
Uprava i dekan “opravdali” zahtev za smenu
Medicinski fakultet je poslednji u Nišu stupio u blokadu, a od samog početka pritisci na studente su konstantni. Tako su studenti, pojašnjavaju, bili svesni da neće biti lako.
Ovim fakultetom nažalost rukovode osobe koje očigledno ne znaju šta su prave vrednosti, ne znaju šta je ono što krasi ovu borbu svih nas studenata. Ovu borbu za bolje sutra cele Srbije i iz tog razloga pokušavaju da ugase ovaj bunt koji je nastao iz vapaja za pomoć. Svi smo od samog početka znali tvoj stav Aleksandre Mitiću. Tvoj stav je da nemaš stav. Ti savijaš kičmu pod pritiskom režima. Radiš onako kako ti se kaže. Međutim, ono što nas krasi je nada. Mi smo se nadali da će u toku ove naše borbe makar jedan mali deo ljudskosti proraditi u tebi, da će deo ljudskosti proraditi u upravi. Ako si tu nadu ugasio, ovu nadu za boljim sutra nećeš nikada.
Studenti traže i smenu čitave uprave. Mesecima su, navode, trajali pokušaji sloma blokade anketama, zakazivanjem ispitnog roka, vređanjem studenata, pozivanjem policije na fakultet.
Upravi fakulteta želim da se zahvalim što su pokazali da njihovi studenti stoje sami u ovoj borbi bez zaštite svog fakulteta i time su potvrdili da je naš zahtev za kompletnu smenu uprave u potpunosti opravdan. Bez straha! Nema povlačenja, nema predaje do ispunjenja svih studentskih zahteva – rekao je jedan od studenata.
Veliku podršku studenti su danas dobili od kolega sa ostalih fakulteta, građana, a tu su bili bajkeri i veterani 63. Padobranske brigade. To im, kako kažu, daje snagu da istraju u borbi za koja je “postala maratonska”.
Oni koji odlučuju računaju na to da ćemo da se umorimo, da odustanemo, da zaboravimo. Ali mi nikada nećemo odustati! Ne zbog sebe, već zbog svih koji su izgubili život, zbog svih koji su povređeni, ućutkani, ignorisani. Ovaj grad pripada nama. Ova država pripada svima nama. I dok god ne budemo živeli u zemlji pravde i odgovornosti, bićemo tu, na ulicama, glasni, dostojanstveni i beskompromisni – deo je poruke jedne studentkinje.
Studenti su pozvali i profesore koji danas nisu bili sa njima da dođu i podrže ih jer je reč i o borbi za prava svih građana. Pročitali su Hipokratovu zakletvu, ali i podsetili koji su zo zahtevi za koje se mesecima bore da se ispune. Atmosfera tokom današnjeg protesta je bila dinamična. Blokiran je bio deo Bulevara dr Zorana Đinđića, a povici i prozivka dekana su se neprestano čuli. Studenti su zatim postavili svoj štand gde su svi zanteresovani mogli da priđu i razgovaraju sa njima.
Inače, dekan Aleksandar Mitić se tokom dana uključio u program K1 televizije i rekao da je “maltene bila naredba” države da nastava počne, da zato nisu mogli više da odlažu nadoknadu, jer bi u suprotnom bila “potpuno izgubljena godina”.
Rekao je i da je onlajn nastava počela danas i da se za nju prijavio “određeni broj studenata”, ne precizirajući njihov broj, ali da je svakako “premašio očekivanja”. Takođe je kazao da je uprava u početku podržavala zahteve studenata, ali da je sada to postala politička borba kojoj nije mesto na fakultetu i pozvao je sve da se “urazume i vrate na nastavu”. Dao je podršku novom ministru prosvete Dejanu Vuku Stankoviću i novoj-staroj Vladi, u nadi da će uspeti da sve “dovedu u red”.