Niš se poslednjih par dana nalazi među najzagađenijim gradovima u Srbiji kada je reč o vazduhu, koji je okarakteristan kao “nezdravi”, dok je u utorak zauzimao prvo mesto sa rekordnim koncentracijama PM čestica. Kao neke od mera protiv tog problema gradonačelnik Niša naveo je veće subvencije za individualna ložišta. Profesor Fakulteta zaštite na radu Slobodan Milutinović kaže da su upravo ta ložišta gorući problem, ali i da mere treba brže i aktivnije preduzimati.
Nova grejna sezona i novi-stari problemi u Nišu – veoma zagađen, nezdrav vazduh beleži se iz dana, te je često naš grad među najzagađenijima u Srbiji, kao što je to bio slučaj 26. novembra kada je koncentracija PM10 čestica bila rekordnih 399,97, a PM2,5 bila 130,07.
Ni dan kasnije tokom prepodneva vazduh nije bio “zdrav”.
Građani iz godine u godinu čekaju na bolje podatke i kvalitetniji vazduh, ali se to ne dešava ni ove sezone. Prema rečima profesora Slobodana Milutinovića sa Fakulteta zaštite na radu čeka nas dug put do rešenja problema.
Mi nismo samo jednu godinu stvarali probleme. Problemi su se gomilali i traju zadnjih 30, 40 godina i ne može da se reši za godinu dana samo, a ja imam utisak da se i ne rešava baš – kaže on.
Da je zagađen vazduh jedan od najprioritetnijih problema u gradu, smatra gradonačelnik Dragoslav Pavlović koji je o tome govorio i povodom 100 dana rada vlasti u Nišu.
Niš mora da ima manju zagađenost vazduha. Radimo na tome – bila je njegova poruka Nišlijama.
Kao mere koje su do sada preduzete navodi i to što je na konkursu Ministarstva za zaštitu životne sredine za modernizaciju grejanja Niš dobio najviše novca, te poručuje da građani Niša imaju najbolju Toplanu u Srbiji koja je proslednjih nekoliko godina prešla na prirodni izvor energije do 96%. Objašnjava da je smanjen broj kotlarnica koje koriste čvrsto gorivo, pa će se sledeće godine neke nove prebaciti na gas.
Želim da se rešimo onog crnog dima iz centra grada, zato smo ugradili novi katao u zgradi Banovine, u završnoj je fazi. Čeka se upotrebna dozvola nakon čega će biti pušten gas – kaže Pavlović.
Kao važne mere vidi i veće subvencije za individualna ložišta. Da je to neophodno smatra i profesor Milutinović. Ipak, on kaže da sve mere “treba brže i aktivnije sprovoditi”.
Moralo bi to da ide sa više subvencija i sa praktično bržim rešavanjem tih hotspot-ova odnosno tačaka. Nama su ta individualna ložišta gorući problem, ali nisu samo ona. Mi imamo i ložišta koja su u javnom vlasništvu koja nisu još uvek rešena – ističe Milutinović.
On smatra i da bi, pored subvencija, trebalo da bude i kažnjavanja.
Inače, Niš je ove godine subvencionisao energetsku sanaciju kuća i stanova sa svega 12,5 miliona dinara, od čega je Ministarstvo rudarstva i energetike sufinansiralo 7,5 miliona dinara.
Kvalitet vazduha u Nišu trenutno se meri na dva mesta – kod Instituta za javno zdravlje i kod Osnovne škole “Sveti Sava”, a uskoro će dobiti još jednu monitoring stanicu i to na prostoru Ledene stene.
Zakon o zaštiti vazduha usklađuje se sa međunarodnim normama
Radna grupa za izradu Nacrta zakona o zaštiti vazduha formirana je u julu ove godine, a taj dokument je od pre nekoliko dana poznat javnosti.
Trenutno važeća verzija teksta Zakona iz 2009. godine iziskuje regulatornu intervenciju koja treba da stvori uslove za ispunjenje svih preuzetih međunarodnih obaveza u oblasti upravljanja kvalitetom vazduha, kao i da omogući napredak u postizanju pune transpozicije onih elemenata pravnog sistema Evropske Unije nastalih nakon donošenja Zakona, kako bi izmene i dopune važećih zakonskih rešenja dovele do unapređenja stanja u oblasti upravljanja, zaštite i poboljšanja kvaliteta vazduha – objašnjeno je na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine.
Iz Ministarstva ističu da trenutnim zakonom nije jasno definisan izveštaj o realizaciji planova kvaliteta vazduha.
Ministarstvo jeste tražilo od jedinica lokalnih samouprava da ih izveste, u kom je stepenu realizacija, ali ovog puta to će biti obaveza da se jednom godišnje sastavi, pripremi izveštaj o realizaciji planova kvaliteta vazduha – rekla je za RTS Dušica Radojičić iz Ministarstva zaštite životne sredine Srbije.
Zakon propisuje i da kad se prekorači koncentracija zagađujućih materija koje su opasne po zdravlje ljudi, Ministarstvo i lokalne samouprave treba da obavesti javnost.