Da li je potvrđeni mandat Bratislavu Ćirkoviću na konstitutivnoj sednici po zakonu ili ne – ostaće nepoznanica, jer je ovu žalbu opozicije Viši sud odbacio iz proceduralnih razloga. Odluka o tome da li je predsednik Skupštine izabran po zakonu moraće da sačeka, jer se Viši sud za ovu žalbu opozicije proglasio – nenadležnim.
Opozicija je nakon konstitutivne sednice održane 12. avgusta podnela dve žalbe Višem sudu. Prva se odnosila na potvrđivanje mandata odborniku Bratislavu Ćirkoviću. Žalbu je u ime opozicije podneo odbornik Đorđe Stanković, tražeći da sud poništi odluku o potvrđivanju mandata, jer nije u skladu sa zakonom i podzakonskim aktima.
Da li je odluka zakonita ili ne – javnost ne može da zna, jer je sud žalbu odbacio zbog proceduralne greške. Naime, u odluci koju je Viši sud dostavio našoj redakciji navodi se da je Stanković u ovom slučaju neovlašćeno lice za podnošenje žalbe, pozivajući se na član 66. Stav 5. i član 72. stav 5. Zakona o lokalnim izborima. U ovim delovima zakona navodi se da:
“…protiv odluke Skupštine donete u vezi sa potvrđivanjem mandata odbornika na konstitutivnoj sednici podnosilac izborne liste koja je osvojila mandate može podneti žalbu Višem sudu…”, što je u slučaju “Biramo Niš” Miloš Nešić, a ne Đorđe Stanković.
Komentarišući odluku suda Stanković kaže da su ovako nešto i očekivali i smatra da on kao odbornik i poslanik ima pravo da ovakvu žalbu podnese. Za njega je sporno to što se sud nije bavio ovim slučajem nego je celu žalbu odbacio.
Podneo sam žalbu ja sa jedne strane kao šef odborničke grupe “Biramo Niš”, sa druge strane kao odbornik, a sa treće strane kao poslanik i ako ja nisam nadležan da pitam da li je nešto bilo po zakonu ili ne ili da li je Skupština pravila grešku ili ne, onda ne znam ko je nadležan. U svakom slučaju naše pitanje će biti ko u tim situacijama treba takva pitanja da postavlja i kako sud može na taj način olako da po kratkoj proceduri samo odredi da je to odbačeno i da tako završi – kaže Stanković.
Kada je u pitanju žalba “Kreni-promeni”, koja se odnosi na povredu tajnosti glasanja prilikom izbora predsednika Skupštine Grada Niša, Viši sud proglasio se stvarno nenadležnim i naveo da je nadležna instanca Upravni sud.
Zakonodavac nije predvideo direktnu nadležnost za povredu tajnosti glasanja, jer je to verovatno toliko bilo nezamislivo da zakonodavac nije ni predvideo taj slučaj kršenja elementarnog demokratskog principa. Sad Viši sud smatra da je reč o upravnom sporu i uputili su Rešenje Upravnom sudu – objašnjava Mihajlo Cvetković iz “Kreni-promeni”.
Ono što je sledeći korak jeste da, ukoliko je potrebno, dostave Upravnom sudu dodatni materijal. Međutim, Cvetković napominje da, kada je reč o odlučivanju Upravnog suda, nema roka, te se ne može predvideti kada bi i ishod žalbe mogao da bude poznat.
Podsetimo, uoči potvrđivanja mandata Ćirkoviću, predsedavajuća Mirjana Lapajne utvrdila je prozivkom da je pristuno 60 odbornika, nakon čega je 30 odbornika opozicije napustilo je salu Skupštine. Prema prozivci, u sali je ostalo 30 odbornika – nedovoljno za kvorum, što se moglo videti i u uživo prenosu na TV Belami. Uprkos tome, predsedavajuća je nastavila sednicu, a na dnevnom redu bila je tačka o potvrđivanju mandata odborniku Bratislavu Ćirkoviću, nakon čega je koalicija oko SNS-a zvanično dobila većinu, a upravo na tu odluku je opozicija podnela žalbu.
Još jedna sporna situacija sa sednice, na koju je žalbu podneo Kreni-promeni, je taj što su odbornici koji su glasali za predsednika Skupštine Grada Niša, nisu glasali tajno. Cvetković ističe i da vlast u Nišu sigurno nije formirana po Zakonu jer se to jasno vidi i na snimcima, a da bi shodno Zakonu o lokalnoj samoupravi i Poslovniku moralo da bude tajno glasanje. Smatra i da bi ishod glasanja bio drugačiji da su svi odbornici glasali tajno.
Iako se Viši sud zapravo nije oglašavao o razlozima samih žalbi, već ih je odbacio zbog proceduralnih grešaka, Igor Novaković je pre nedelju dana izjavio da ova odluka Suda (koju je u tom trenutku imao u svojim rukama), daje pun legitimitet vlasti pobedi liste “Aleksandar Vučić – Niš sutra”, legitimitet predsedniku Skupštine Grada Niša, izboru gradonačelnika, kao i legitimitet svim ostalim aktima donetim na konstitutivnoj sednici Skupštine.