• Vesti
    • Društvo
    • Kultura
    • Zdravlje
    • Ekologija
    • Intervju
    • Aktivni građani
    • MRCN teme
    • Blog
  • Slobodni mediji
  • Video
  • Studentski protesti
  • Politika
    • Izbori 2024
  • Kolumne
Facebook Twitter Instagram
  • Vesti
    • Društvo
    • Kultura
    • Zdravlje
    • Ekologija
    • Intervju
    • Aktivni građani
    • MRCN teme
    • Blog
  • Slobodni mediji
  • Video
  • Studentski protesti
  • Politika
    • Izbori 2024
  • Kolumne
Facebook Twitter YouTube Instagram
Najnovije
  • Pod krovom podrške: Borba da se mladi sa invaliditetom osamostale
  • Niška vlast branila povećanje plata direktora, sada optužuje opoziciju i novinare za obmanu
  • Šta sve fali gradskom prevozu u Nišu – građani pozvani da daju predloge
  • Predstavnik niške vlasti tvrdi da se “Niš TV” registrovala u Luksemburgu, njihove institucije to demantuju
  • Inicijativa za veće učešće građana u kreiranju budžeta Leskovca
  • Koliko su mladi u Nišu bezbedni na internetu: rezultati istraživanja o digitalnoj bezbednosti
  • Digitalna mapa zagađivača u Leskovcu – osnova za budući Plan kvaliteta vazduha
  • Između škole i rane udaje: Projekat “Obrazovana danas, aktivna sutra“ osnažuje mlade Romkinje u Pirotu
  • Medijski sadržaji za ljubitelje planinarenja – o planinama koje povezuju
  • Zidovi govore, institucije ćute – kada grafiti postanu ogledalo države
Home»Aktuelno»Izvestiteljka UN: Zabrinjava toksični javni govor političara i etiketiranje novinara

Izvestiteljka UN: Zabrinjava toksični javni govor političara i etiketiranje novinara

Miljana JeremićBy Miljana Jeremić10/04/2023No Comments
Foto: Flickr Heinrich-Böll-Stiftung/Stephan Röhl

Srbija mora da obezbedi da pravne reforme budu praćene efikasnom primenom zakona i političkom voljom za borbu protiv opasnog govora protiv manjina, novinara i aktivista. Ovo je jedan od zaključaka specijalne izvestiteljke Ujedinjenih nacija za slobodu mišljenja i izražavanja Irene Kan. Ona je pozvala vlast da preduzme mere za ubrzavanje istražnih radnji i pravosudnih postupaka koji se odnose na pretnje i napade na novinare, kako bi se obezbedila njihova sigurnost.

Na kraju svoje posete Srbiji, pozdravila je plan Vlade da reformiše medijske zakone u skladu sa međunarodnim standardima. Ipak, zabrinuta je jer primećuje toksičan javni govor političara i državnih službenika, kao i “postavljanje medija, branitelja ljudskih prava, nacionalnih manjina, LGBT+ populacije i kritičara vlasti na stub srama”.

“Etiketiranje novinara kao stranih agenata, izdajnika ili neprijatelja države podriva poverenje javnosti u medije, povećava verovatnoću napada na novinare i zamrzava medijske slobode i demokratsku debatu”, ističe Kan i dodaje “Sloboda izražavanja ne predstavlja dozvolu za uznemiravanje, zastrašivanje ili pretnje glasovima kritike”.

Ona apeluje na vlasti da u svim institucijama i organima države omoguće primenu ustavnog i zakonskog okvira kojima se garantuju prava na slobodu izražavanja. Poziva vlast da se suprotstavi govoru mržnje i dezinformacijama. Ističe i da u širenju govora mržnje ulogu igraju i tabloidi.

Poziva da se reaguje po pitanju ubistava novinarki i novinara

Izvestiteljka UN primećuje da REM ne uspeva da preduzme odgovarajuće radnje protiv prestupnika. Primećuje i da ovo telo ne promoviše pluralizam u medijskom sadržaju u dovoljnoj meri. Takođe, REM omogućava “kampanje blaćenja i maltretiranja”. 

Apeluje na vlasti i da preduzmu mere za ubrzavanje istražnih radnji i pravosudnih postupaka o pretnjama i napadima na novinare.

“Pozivam vlasti da sprovedu istražne radnje i podignu optužnice u predmetima ubistava novinara i novinarki koji se dugo tapkaju u mestu. Ubijanje novinara i novinarki je najgori oblik cenzure. Imunitet od gonjenja ne sme pobediti.”

Irena Kan je u toku posete obišla i Kosovo, gde je poručila vlastima da u potpunosti primene zakon o jezicima. Pozvala je i međunarodnu zajednicu da obezbedi adekvatnu podršku nezavisnim medijima na srpskom jeziku. Ona je istakla da je potrebno i da kosovske vlasti završe istrage o ubistvima i prisilnim nestancima novinara i novinarki. Neophodno je, kaže, da osiguraju pravdu.

FacebookTweetLinkedInEmail

Povezane vesti

Mladi nedovoljno zastupljeni u medijima, pokrenuta peticija „Za sadržaje za mlade” Dve decenije novinarskih putovanja u SAD Produžen rok za prijavu za Akademiju za razvoj lokalnih medija do kraja oktobra Javni poziv organizacijama civilnog društva, udruženjima građana i medijima za učešće u javnoj raspravi za utvrđivanje tema od javnog interesa
Avatar photo
Miljana Jeremić

    Novinarka Media i reform centra Niš

    POVEZANE VESTI

    Niška vlast branila povećanje plata direktora, sada optužuje opoziciju i novinare za obmanu

    12/02/2026

    Šta sve fali gradskom prevozu u Nišu – građani pozvani da daju predloge

    11/02/2026

    Predstavnik niške vlasti tvrdi da se “Niš TV” registrovala u Luksemburgu, njihove institucije to demantuju

    10/02/2026

    Leave A Reply

    Najnovije vesti

    Niška vlast branila povećanje plata direktora, sada optužuje opoziciju i novinare za obmanu

    12/02/2026

    Šta sve fali gradskom prevozu u Nišu – građani pozvani da daju predloge

    11/02/2026

    Predstavnik niške vlasti tvrdi da se “Niš TV” registrovala u Luksemburgu, njihove institucije to demantuju

    10/02/2026

    Savetnica gradonačelnika Niša u više uloga – sve na teret građana

    03/02/2026

    Radovi kod glavnog ulaza u Niš počeli pre više od godinu dana – nadležni za kašnjenje krive godišnja doba

    30/01/2026

    Tragom Instagram trenda i nostalgije – koji događaji su obeležili Niš 2016. 

    23/01/2026

    Uprkos Vučićevom priznanju Tužilaštvo već 6 meseci ispituje prijavu niških studenata za njegov ulazak u intenzivnu negu

    19/01/2026

    Kriza u niškom “Sremcu” se produbljuje: Sud poništio odluku o smeni direktorke, Ministarstvo sprečilo povratak

    15/01/2026

    U Nišu više od 100 kladionica – dok država ubira milionske profite od kockanja, mladi “stradaju”

    13/01/2026

    “Diše li niška vlast isto što i mi” – vazduh godinama opasno zagađen, Niš bez jasnog plana bar još godinu dana

    03/01/2026
    1 2 3 … 158 Next

    O nama

    Projekti

    Uslovi korišćenja

    Impresum

    2024. Mediareform
    Designed by - Mediareform
    Logo

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.