Ukupno pet izbornih lista nadmetaće se za većinu u Skupštini Grada Zrenjanina. Ipak, građani i građanke o tome ko su kandidati, kakve ideje i programe nude nisu valjano upoznati, jer retki su mediji koji na lokalu izveštavaju profesionalno, smatraju stručnjaci. Opozicija ide u nekoliko frontova, ali planira i postizbornu saradnju kako bi pre svega rešila probleme pijaće vode, ekologije i infrastrukture.
Među 66 gradova i opština u kojima će se održati lokalni izbori 2. juna, naći će se i Zrenjanin. Ovaj administrativni centar, a ujedno i najveći grad Banata, biraće novih (ili starih) 67 odbornika koji će u narednom periodu voditi grad i rešavati probleme na lokalu.
U poređenju sa prošlim lokalnim izborima održanim pre četiri godine, kada se za mandate u Skupštini nadmetalo čak 10 izbornih lista, ove godine je taj broj upola manji. Gradska izborna komisija Zrenjanina proglasila je zbirnu izbornu listu na kojoj se nalaze sledeće liste: “Aleksandar Vučić – Zrenjanin sutra”, potom Savez vojvođanskih Mađara, “Mi, snaga naroda – prof. dr Branimir Nestorović Zrenjanin” pod brojem tri, zatim “I voda i sloboda – Nada – Ujedinjena opozicija Zrenjanina“ na 4. poziciji i “Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin” kao peti na listi.
Lokalna novinarka Miroslava Purdar, kaže da uopšte ne zna kako i gde građani mogu da se informišu o izborima u gradu osim putem zvaničnog poziva za glasanje.
Ja uopšte ni ne znam gde sam mogla da se obavestim o izborima, sem na sajtu Grada, sem na sajtu kod kolega Zrenjaninski.com i ono što su neke stranke izborile ili zakupile prostor da kažu da se nečim bave, da imalu neku akciju ili što sam kao novinar dobijala neka saopštenja, ističe Purdar uz ocenu da “građanima nije lako”.
Dodaje da medijska scena u Zrenjaninu nije mala, jer pored lokalnih televizija i privatnih radio stanica ima i dosta onlajn portala, ali da je ponuda dosta svedena kada su u pitanju profesionalni mediji.
Ja kao profesionalni novinar mogu da kažem da se izdvajaju samo moje kolege sa portala Zrenjaninski.com, jer ovo ostalo su kolege koje pokušavaju da se bave novinarstvom i informacije koje se tamo pojavljuju nisu novinarske, tako da građani koji prate te medije nemaju pravi sadržaj i prave informacije, jer teme koje su bitne za građane oni tamo ne mogu da pročitaju, kaže Purdar.

Glavni i odgvorni urednik portala Zrenjaninski.com, Željko Balaban kaže da predizborne atmosfere u Zrenjaninu gotovo i da nema i da je kampanja u lokalnim medijima praktično neprimetna, kako kod opozicije tako i kod vlasti.
Mislim da se sve svelo na kampanju na društvenim mrežama, jako malo uopšte vidim da komuniciraju sa građanima pogotovo opozicija. Ne vidim kampanje kao nekada na terenu i političke duele, kaže Balaban.
On dodaje da je nezahvalno iznositi prognoze kada je reč o rezultatima i da ja kampanja kako vlasti tako i opozicije uglavnom skoncentrisana na glavni grad, te shodno tome da biračima u Zrenjaninu manjka motivacije za izlazak na izbore i da je apstinencija dosta prisutna.
Opozicija u Zrenjaninu: U medijima nas nema, na terenu smo
O neadekvatnom i neravnomernom medijskom tretmanu govorili su i predstavnici opozicionih lista u ovom gradu. O tome šta i kako radi najuticajnija lokalne televizija, obavestili su, kažu, i Regulatorno telo za elektronske medije.
O akcijama koje imamo na terenu određeni lokalni mediji, tačnije televizija Santos, izvesti na nakaradan način o čemu smo obavestili i Regulatorno telo za elektronske medije i očekujemo hitan odgovor. Pošto nas nema na elektronskim medijima koji su najuticajniji, mi moramo da razgovaramo sa građanima, kaže Aleksandar Marton sa liste “Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin”
O tome koliko su im značajne kampanje na terenu, govori i Sonja Pernat sa liste “I voda i sloboda – Nada – Ujedinjena opozicija Zrenjanina“, koja ističe da se opozicija u ovom gradu suočava sa ogromnim pritiscima, ali da istovremeno biti deo opozicije u ovom trenutku, prema njenim rečima, jeste čin patriotizma.
Mi ovde branimo naše reke, naš grad, naše ljude. Već smo krenuli u kampanju, obilazimo i sela i nećemo stati, iskoristićemo to vreme koje imamo. Što je manja sredina to su pritisci veći, zaključila je Pernat.
Da se na provokacije koje doživljavaju na ulici i na mrežama ne obaziru, jer se bave ozbiljnom politikom kaže Julijana Mrkonja Marić sa liste “Mi, snaga naroda – prof. dr Branimir Nestorović Zrenjanin”. Ističe da je ovo prvi put da učestvuju u izbornom procesu na lokalu.
Mi smo jedina izborna lista na ovim izborima koja nije imala priliku ništa da uradi i ništa da promeni, jer mi prvi put učestvujemo u izbornom procesu. Ja sam ponosna na kandidate za odbornike na svojoj listi, jer su to ljudi koji svim srcem veruju u promene, kaže Mrkonja Marić, nosilac ove liste.

Voda i Linglong – polazne tačke opozicionog delanja u Zrenjaninu
Na listi prioritetnih problema koje u Zrenjaninu treba što pre rešavati opozicija izdvaja problem vode, infrastrukture i ekologije.
U proteklih 12 godina vlast Srpske napredne stranke nije napravila nijedan pozitivan korak u pravcu rešavanja problema pijaće vode iako je prethodna vlast otpočela saradnju sa nemačkom firmom koja je kasnije prekinuta, tvrdi Aleksandar Marton.
Rešenje za ovaj višedecenijski problem Zrenjanina, Marton vidi u saradnji sa Evropskom unijom.
EU ima fondove za rešavanje ovog pitanja. Rumunija, Mađarska i Slovačka su gotovo u potpunosti rešile ovaj problem. Rešenje je u sistemu regionalnih vodovoda, procena je da bi u AP Vojvodina trebalo da ih bude pet. To bi trebalo da košta 1,5 milijardi evra, a EU ima oko pet milijardi evra namenjenih za to, kaže Marton
Da problem vodosnabdevanja Banata i Zrenjanina leži u tome “što niko nije seo i sačinio jednu stručnu komisiju koja će time da se bavi i koja nadilazi svaku političku stranku” smatra predstavnica liste Branimira Nestorovića.
Kada bi se to uradilo u ovom gradu, mi bismo onda imali rešenje ali to ne može ovde da se uradi, to ne može da se uradi nigde. Zato što od te fabrike vode, od tog nemanja voda, neko negde profitira, a građani su na gubitku, ističe Mrkonja Marić.

U poslednjih godinu dana, ipak, u medijima se daleko više pisalo o novootvorenoj kineskoj fabrici Linglong u ovom gradu, nego o problemu koji Zrenjanin ima sa vodom. Ova fabrika guma koja je na velika vrata ušla u Srbiju i od strane predsednika države označena kao “potvrda izvanrednih odnosa Srbije i Kine” i pre nego što je zvanično otpočela sa radom, nizala je “aferu za aferom”, kako su ranije pisali mediji.
Brojna pitanja su krenula još kada je pre nekoliko godina Grad Zrenjanin poklonio Linglongu sto hektara obradivog zemljišta u državnom vlasništvu, a interesovanje javnosti dodatno se probudilo kada su organizacije civilnog sektora izrazile sumnju da su u fabrici zaposleni radnici žrtve trgovine ljudima i da su im uskraćena osnovna ljudska prava. Nedavno je organizacija ASTRA podnela i krivičnu prijavu ovim povodom.
I tu se problemi ne završavaju. Nevladina organizacija Građanski preokret prošlog meseca podnela je žalbu protiv odluke gradske uprave da se Linglongu dozvoli izgradnja skladišta neopasnog otpada i to bez izrade studije o proceni uticaja na životnu sredinu, piše N1.
Sa liste “I voda i sloboda – Nada – Ujedinjena opozicija Zrenjanina“, poručuju da će u okviru ekologije inicirati formiranje radne grupe za Linglong, jer kako ističu, ne treba zaboraviti da ova kompanije zapošljava veliki broj ljudi. Međutim, Linglong je, prema rečima Sonje Pernat, od strane Komiteta Ujedinjenih nacija rangiran kao kompanija koja najviše krši prava radnika i da je potrebno time baviti se, jer je dodaje, to potencijalni zagađivač ne samo za Zrenjanin već i za čitav region.
Više o političkim prilikama u Zrenjaninu i na čemu će kandidati i kandidatkinje za odbornike/ce gradske Skupštine insistirati ukoliko zadobiju dovoljno poverenja građana i građanki, možete pogledati u predizbornoj debati koju je u Zrenjaninu organizovao Media i reform centar Niš.