Grupa medijskih i nevladinih organizacija smatra da će novi Nacrt Zakona o unutrašnjim poslovima, ukoliko bude usvojen u trenutnoj formi, urušiti dostignuti nivo ljudskih prava – između ostalog pravo na slobodu govora i pravo na privatnost. Javna rasprava završena je 17. septembra, a osnovna zamerka je bila što je trajala samo pet dana, sa vrlo kratkim rokom da se za nju svi akteri u potpunosti pripreme.
Iako novi Nacrt Zakona o unutrašnjim poslovima donosi brojne izmene, koje se direktno mogu ticati prava na privatnost građana, javna rasprava o njemu trajala je samo pet dana – 13. septembra u Nišu, 15. u Novom Sadu, a završena dva dana kasnije u Beogradu.
“Rad na ovom Nacrtu Zakona protekao je prilično netransparentno i zainteresovane strane uprkos programu javnih rasprava koji je objavljen na sajtu MUP-a, nisu bile obaveštene o istom”, navode u zajedničkom saopštenju nevladine organizacije i medijska udruženja.
Kako objašnjavaju, pravo na privatnost građana ugrožava se predloženim članovima 44, 156 – 158 Nacrta Zakona kojim se uređuju sistemi za obradu podataka, kao i nadzor i snimanje na javnim mestima. Na ovaj način uvodi se totalni nadzor bez ikakve kontrole suda, što se u potpunosti kosi sa standardima GDPR-a i Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
“Ove odrede mogu pogubno uticati i na ugrožavanje tajnosti novinarskih izvora što razvija efekat autocenzure i onemogućava rad novinara, pre svega onih koji istražuju i izveštavaju o korupciji i organizovanom kriminalu”, navode u saopštenju
Oni podsećaju da su ove odredbe u suprotnosti sa ciljevima u Medijskoj strategiji koja je predvidela pojačavanje zaštite novinarskih izvora.
Takođe, za upotrebu pojma policija i za otkrivanje identiteta ovlašćenog lica koje ugrožava redovan rad novinara predviđaju se visoke kazne i za fizička lica prema članovima 25, 58 i 59, kao i kaznenoj odredbi u članu 355. Ovo dovodi do apsurdne situacije budući da se za upotrebu pojma „policija“ mora tražiti dozvola resornog ministra.
Kažnjivo će biti, dodaju, i otkrivanje identiteta policajca, iako se radi o službenom licu, koji po svemu sudeći više neće nositi oznake sa svojim prezimenima već će oznake biti kombinacija slova i brojeva.
MUP: Razmotrićemo sve rezultate javne rasprave
Sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Zoran Lazić ocenio je da je javna rasprava u Beogradu bila konstruktivna i dobra, kao i da je zadovoljan argumentima koje su izneli svi učesnici rasprave, piše Radio slobodna Evropa.
„Bilo je predstavnika sindikata i naših zaposlenih, predstavnika nezavisnih institucija, Zaštitnik građana, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštite podataka o ličnosti, nevladinih organizacija i sektora bezbednosti i zaštite ljudskih prava. Isticali su svoje primedbe, argumentovano smo razgovarali o svemu“, rekao je Lazić, a navodi se u saopštenju MUP-a.
Kako se navodi, MUP će razmotriti sve rezultate javne rasprave, a novi Zakon o unutrašnjim poslovima trebalo bi da se nađe pred poslanicima do kraja godine.