Ministarstvo kulture i informisanja osudilo je danas učestale napade na novinare i medije i pozvalo sve aktere na javnoj sceni da se suzdrže od pritisaka, pretnji i ugrožavanja bezbednosti novinara i redakcija, nezavisno od njihove uređivačke orijentacije.
Novinarima i medijskim radnicima moraju biti omogućeni uslovi u kojima neometano obavljaju svoj posao, njihova lična bezbednost i profesionalni integritet ne smeju biti ugroženi, a sloboda medijskog izražavanja ne može biti dovedena u pitanje, navode.
Sve nadležne institucije dužne su blagovremeno da reaguju i postupaju u skladu sa svojim ovlašćenjima. Istovremeno, Ministarstvo podseća da su svi novinari i mediji dužni da izveštavaju odgovorno i profesionalno, poštujući sve zakone i etičke standarde profesije.
“Proteklih nedelja zastrašivanjem, pretnjama i dovođenjem u kontekst lažnih vesti, novinarke Brankica Stanković, Jelena Zorić, Nataša Kovačev i Darija Ranković bile su izložene konstantnim pritiscima zbog svog rada. Uvereni smo da će državni organi nadležni da rasvetle pozadinu ovih napada, u najkraćem roku preduzeti sve radnje iz svoje nadležnosti i da će se protiv počinioca sprovesti odgovarajući postupci”.
Podsećamo da je Ministarstvo kulture i informisanja predložilo formiranje Radne grupe za bezbednost i zaštitu novinara kako bi napori na njihovoj zaštiti i bezbednosti bili efikasniji i sveobuhvatniji i kako bi se izgradili nesmetani uslovi za njihov rad.
Svi akteri u medijskom svetu morali bi da budu svesni svoje uloge i značaja za stvaranje opšte klime u društvu i da kao takvi budu odgovorni za plasiranje sadržaja kojima šalju poruke u javnost. U trenucima kada je žrtvama seksualnog nasilja potrebna podrška svaka aluzija u drugoj vrsti medijskih sadržaja ovakvih tema čini se neprikladna.
Ministarstvo podseća da su za atmosferu u društvu podjednako zaslužni i odgovorni svi učesnici javnog života i da svi podjednako grade njegovu stabilnost kroz svoj rad i delovanje.