Niš prvu sednicu u ovoj godini dočekuje vanredno, na zahtev opozicije i u “derbi” atmosferi koja je pratila pojedine lokalne parlamente, pa i republički. Bilo je gađanja jajima, baklji i dimnih bombi, ali se debate među predstavnicima građana ni ne naziru. Neizvesno je hoće li sednice i rasprave u niškoj Skupštini uopšte i biti u utorak 11. marta, jer naprednjaci kažu da “nisu sigurni” da li će glasati za dnevni red, ocenjujući da “nije u skladu sa Poslovnikom”.
Niški odbornici od početka godine nisu nijednom zasedali. Simbolično ili ne, prva sednica biće vanredna, a nju je prošle nedelje zatražila opozicija. Za razliku od prethodnih 5 redovnih, maratonskih sednica, kada je na dnevnom redu bilo i po 60 tačaka, na ovoj koja sledi biće ih svega 6. Pod uslovom da vladajuća većina da kvorum i bar jedan njihov odbornik glasa za dnevni red.
U aktuelnom sazivu do sada bilo je pokušaja da se održi samo jedna vanredna sednica i to početkom novembra prošle godine. Tada je opozicija tražila da se raspravlja o razrešenju predsednika Skupštine, formiranju anketne komisije, Izveštaju DRI i zabrani rudarenja u okolini Niša. Međutim ta sednica trajala je svega 5 minuta, jer odbornici vlasti tada nisu glasali za dnevni red, koji su okarakterisali kao “99% mimo zakona”.

Odbornica Dragana Milutinović (“Koalicija za Niš”) kaže da je to bilo “bežanje od rasprave i suočavanja sa istinom”, dok za naredne koje slede nema mnogo drugačijih očekivanja.
Ja od SNS-a i njihovih koalicionih partnera ne očekujem ništa normalno. Ne očekujem da zakazanu sednicu održe, ne očekujem ni da daju kvorum, ne očekujem ni da donesemo neke normalne odluke za ovaj grad. Očekujem sve kao što je i do sada bilo, po nalogu kako im se kaže, 15 minuta pre 9 sati – oni će da rade kako odgovora gazdi – kaže Milutinović.
Ukoliko se vanredna sednica održi, odbornici i odbornice raspravljaće, između ostalog, o formiranju nove Gradske izborne komisije, budući da je rok za njeno formiranje istekao 12. feburara.
Gradska izborna komisija bila je u fokusu predizbornih i postizbornih dešavanja u oNišu, budući da je opozicija ukazivala na brojne “sporne detalje” u njihovom radu. Od proglašenja izborne liste manjinske Ruske stranke, preko sumnji u objavljivanje falsifikovanih zapisinika, pa sve do odbijanja GIK da ponovi glasanje na pojedinim biralištima.
Odbornik Đorđe Stanković iz Narodnog pokreta Srbije (NPS) kaže da je formiraje nove izborne komisije važno zbog mogućih prevremenih lokalnih izbora. Kako kaže, “vlast je na ivici jer je ucenjuju mali koaliconi partneri” te takva situacija nije održiva na duge staze.

Foto: MRCN / Ana Pavlović
Može da se desi da imamo prevremene lokalne izbore. Iz tog razloga smatram da je prekršen zakon i da nije u roku od 6 meseci održana sednica na kojoj bi se izabrala nova GIK. Ti izbori kad god bili, oni moraju da budu pod drugačijim uslovima, kao i da imaju GIK koja oslikava novo stanje na terenu. U takvim okolnostima verujem da bi SNS izgubio izbore pa zato neće ni žuriti da ih raspišu, ali opozicija će biti tu da ih na to natera – kaže Stanković.
O tome da zahtev i dnevni red predložene vanredne sednice nisu u skladu sa Poslovnikom Skupštine govori Uroš Radulović, šef odborničke grupe “Aleksandar Vučić – Niš sutra”. Kako dodaje, opozicija nije istakla predloge odluka za koje će da se glasa.
Uzmite da kažemo i hipotetički usvajanje tog dnevnog reda u takvom obimu kakvom su dali. Onda dođemo do odlučivanja, a oni nisu dali predloge odluka. Opozicija dosta umešno pravi performanse i scenu, ali vrlo neumešno se drži politički. I prošla je takva bila, njihov predlog dnevnog reda koji su dali bez predloga odluka. Sve je to neki vid performansa, nema tu ozbiljnog političkog delovanja – kaže Radulović.
Radulović kaže i da ne zna da li će njegova odbornička grupa podržati ovakav predlog dnevnog reda i glasati, ali da je “siguran da opozicija ima većinu za njegovo usvajanje”.

Opozicija koja zakazuje sednicu, ja sam duboko uveren da oni imaju većinu kada zakazuju sednicu i kada predlažu dnevni red. Oni znaju kako funkcioniše politički sistem i da im za usvajanje dnevnog reda treba većina u Skupštini – ističe Radulović.
Vanredna sednica Skupštine zakazana je za 11. februar u 9 sati, a na dnevnom redu nalaze se i podnošenje izveštaja o utvrđenim merama za ispravljanje nepravilnosti koje je utvrdila Državna revizorska institucija, kao i donošenje odluke o poništenju Plana detaljne regulacije Zone mešovite namene na području između ulica Mokranjčeve, Zetske i SRC Čair iz februara 2024. godine.
Ovo će biti 7. sednica Skupštine za nešto više od pola godine kako je ista konstituisana, ali i prva nakon pauze duže od 2 meseca nakon poslednje redovne sednice održane 26. decembra prošle godine. To znači da bi uskoro trebalo da se održi i redovna sednica, jer ističe zakonski rok od 3 meseca.