Filozofski fakultet u Nišu, koji je prvi stupio u blokadu pre tačno 4 meseca, danas je vanredno posetio prosvetni inspektor. Ovu posetu dekanica Natalija Jovanović vidi kao pritisak, a narednih dana očekuje nalog za povratak na nastavu i poručuje da će se u tom slučaju voditi pravna borba. Inspektor je novinarima rekao da nema nalog da daje izjave, a šta je sve i kojim povodom tražio i koji su još fakulteti “na tapetu”, pitali smo Ministarstvo prosvete, čije odgovore očekujemo.
Pritisci na prosvetne radnike koji su podržali studente u blokadi ne prestaju. Ni smanjenja i “krompiri” umesto plata, ali ni dopisi i “pretnje” policijom nisu mnogo uticali da odustanu od podrške studentskim zahtevima.
Ministarstvo prosvete ipak sa pritiscima ne prestaje, pa su usledili i nadzori inspekcije na fakultetima. Prvi na udaru kontrole rada u Nišu bio je danas Filozofski fakultet, koji je inače i prvi u ovom gradu koji je “povukao nogu” kada je reč o blokadama.
Obaveštavamo Vas da ćemo dana 07. 04. 2025 .godine u skladu sa odredbom člana 135. Zakona o visokom obrazovaju, odredbama člana 10. Zakona o prosvetnoj inspekciji i odredbama člana 6 Zakona o inspekcijskom nadzoru u sedištu ustanove vršiti vanredan terenski inspekcijski nadzor koji za predmet ima Vaše poslovanje i postupanje kao nadziranog subjekta – deo je obaveštenja koje je upućeno fakultetu.
Poseta inspekcije bila je korektna i “uobičajena”, prema rečima dekanice Natalije Jovanović. Ipak, ona dolazak inspekcije vidi kao pritisak.
Sve papire koje je prosvetni inspektor tražio mi smo dostavili i zaista je iskazao apsolutno zadovoljstvo kao i uvek do sada kada je bio u kontroli fakulteta, jer mi jesmo jedan odgovoran fakultet. Ali ja ovo doživljavam kao svojevsrtan pritisak jer kao što znate, najavljen je nadzor na svim fakultetima, po mojoj informaciji, ne samo u Nišu, već u čitavoj državi – kaže dekanica Jovanović.
Ona navodi da uskoro očekuje nalog za povratak na nastavu, a u tom slučaju će “nastupiti pravna borba”. Ističe da su odluke Senata i Nastavno-naučnog veća tu i da će se povratak na nastavu desiti “kada se stvore uslovi”, a oni će se ispuniti, pojašnjava, “kada prestanu razlozi za blokadu”.
Važno je da akademska zajednica ostane solidarna, jer svi odlično razumemo u kakvoj se situaciji nalazimo i nikome nije prijatno, niko nije beskrajno srećan zbog toga, ali nekada su u borbi za pravdu i pravo na normalnu državu potrebna neka odricanja i žrtve. Evo, ja je podnosim i lično. Odlično razumem šta hoće studenti. To hoćemo i mi i zato stojimo iza njih – poručuje dekanica.
Kojim povodom je počela kontrola inspektora i koji su fakulteti još “na udaru”, šta je inspektor utvrdio i da li je planirano da izdaju naloge za povratak na nastavu, neka su od pitanja koja sm0 uputili Ministarstvu prosvete i očekujemo njihove odgovore.
Dekanica Jovanović: “Krajnje je vreme da se školstvo menja”
Da su aktuelne blokade, koje su u Nišu počele upravo na Filozofskom fakultetu pre tačno 4 meseca, omogućile studentima da imaju drugačiji odnos sa profesorima, smatra dekanica. Interaktivnost je povećana sa studentima, sami profesori su, kaže, učili od njih i zato smatra da se u budućnosti koncept nastave mora promeniti.
Deca jednostavno žive u dinamičnom svetu i suočavaju se sa životnim problemima. Neophodno je da se koncept škole, najzad, posle mnogo vekova, promeni, da ne bude razredno-predmetna nastava, već problemska. Osim što je sve ovo donelo neke promene na polju ljudskih sloboda, ovo je i vapaj čitave prosvete da se konceptualno promeni obrazovanje – navodi dekanica.
Kao primer zemlje koja ima ovakvo brazovanje navodi Finsku.
Tamo je čitav pokret za problemskom nastavom, a to je nastava u kojoj nije bitno iz koje ste naučne oblasti, potrebno je objasniti neki problem. Recimo, problem terorističkog napada – navodi Jovanović.
Za dekanicu podrška i od komesarke Evropske komisije
Od početka blokada, dekanica Jovanović izložena je targetiranjima u medijima, a bila je i verbalno i fizički napadnuta na protestima. Ubrzo nakon toga dobila je pismo podrške i komesarke Evropske komisije Marte Kos, prenosi N1. S njom i rektorom Univerziteta u Beogradu, Vladanom Đokićem, koji je takođe izložen pritiscima, trebalo je da ima razgovor danas. Međutim, on je odložen.
Pošto je Marta Kos borac za ljudska i ženska prava i odlično razume ovu našu stvarnost, očekujem podršku u ovome za šta se mi u akademskoj zajednici borimo, a to je pravo na slobodno i kritičko mišljenje, na slobodu izražavanja. To su neke elementarne slobode i potpuno sam sigurna da će gospođa Kos razumeti to što ćemo mi objasniti kako stoje stvari ovde – rekla je dekanica.
Kada će biti održan sastanak sa komesarkom za sada se ne zna, ali dekanica svakako očekuje da to bude uskoro.