Odbornici i odbornice niške Skupštine su 31 glasom “za” podržali poskupljenje poreza na imovinu u narednoj godini za 10%, dok je protiv bilo 19 njih. Prema rečima gradonačelnika nije reč o povećanju poreza, već se on usklađuje sa zakonom. Iz opozicije smatraju da je umesto novih nameta građanima, bilo drugih načina za povećanje budžeta.
“Zakon tržišta” krivac je što će građani sledeće godine skuplje plaćati porez, objasnili su na sednici odbornici vladajuće stranke. Kako je rečeno, procene su da će ovo povećanje doneti dodatan priliv gradskoj kasi za više od 100 miliona dinara. Više puta se za govornicom čulo da “ovo nije loša namera vlasti” i da je “stopa ostala ista i iznosi 0,35%”. Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović istakao je da se ne radi o povećanju poreza već usklađivanju poreza što je lokalna samouprava dužna da po zakonu uradi. On je objasnio da je reč o deklarativnoj odredbi i da je bilo neophodno da se usvoji jer se tržišna cena kvadrata u gradu menja.
Za stan u zoni 1 gde je porez za 2024. godinu bio 13.947 dinara, sada je 15.155 što je 1.208 dinara više. Ne zaboravite činjenicu da ukoliko neko živi u stanu, samo pola vrednosti poreza se obračunava za taj stan i to je jedna od stvari koja je uračunata u sve ovo – poručio je Pavlović.
On objašnjava i da postoje kategorije koje nisu obuhvaćene ovom odlukom, a da su to kategorije gde su stambeni objekti u zonama 6 i 7. I ostali predstavnici vlasti u Skupštini izlazili da za govornicom objasne ovu odluku koju je prethodno usvojilo Gradsko veće. Kako je tada rečeno, glavni kriterijum povećanja cene poreza je ostvareni promet na teritoriji grada.
Prosečna cena kvadrata u ovom gradu nije određena od strane ove Skupštine tako što je neko napamet to napisao nego smo uzeli tržišne pokazatelje i kupoprodajni ugovor su odredili tu cenu. I to je osnovica koja će i ove i sledeće godine i sve dok se zakon ne promeni, dok ne bude ovakav kakav jeste, svakog novembra biti na skupštinskoj sednici i mi ćemo svake godine donositi odluku i utvrđivati cenu – rekao je Boris Đinđić iz Srpske napredne stranke.
Iz opozicije su za govornicom isticali da je reč o novom nametu za građane. Odbornik istoimene grupe građana, Dragan Milić, rekao je da je predlog povećanja poreza “krah” ove gradske vlasti.
Morali ste da nađete drugi način na koji ćete povećati budžet koji vam je neophodan. Uzimati od građana dodatno finansijsko opterećenje je najgora moguća stvar koju ste uradili – istakao je Milić.
Odbornik iz iste grupe građana Mića Jevtić kazao je da isti porez ne može da se plaća u različitim delovima grada, kao i da će svako povećanje građani osetiti.
Da se malo pogleda gde ljudi žive, nije normalno da bude isti porez tako gde je sve komfor i tamo gde je sve kako treba i isti porez ljudima u Studeničkoj koji ne mogu da dišu i koji kad otvore prozor vide komšiju na dva metra od sebe – smatra Jevtić.
Odbornik “Biramo Niš” Đorđe Stanković smatra da Grad Niš “trpi vrstu represije” od strane države kada se radi o transferima ka lokalnim samoupravama i da grad treba da dobija onoliko koliko mu pripada po zakonu. Kada bi se to dogodilo, ne bi imalo potrebe za povećanjem poreza, kaže on.
Iz tog razloga moje mišljenje je da ne treba povećavati poreze nego tražiti od Republike ono što je naše, ali za to morate da imate neku vrstu samostalnosti što ova gradska vlast nema i zato kažem zbog toga je bila neophodna promena da bi mi mogli da tražimo tako nešto – kaže Stanković..
Protiv Odluke kojom se utvrđuju prosečne cene kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti za utvrđivanje poreza na imovinu za narednu godinu glasali su svi prisutni predstavnici opozicije.