Autorka: Marija Todorović
U Nišu se godišnje prevremeno rodi oko 500 beba, a problemi sa kojima se ta deca i njihovi roditelji suočavaju su brojni – od nedostatka aparata u bolnicama do problema sa transportom, jer nedostaju i adekvatna sanitetska vozila. Na Svetski dan prevremeno rođene dece, koji se obeležava danas, roditelji u Nišu žele da upravo podignu svest o prevremenom rođenju i poteškoćama sa kojima se porodice suočavaju.
Prevremeno rođenje izaziva razne zdravstvene probleme. Bebe se rađaju sa nedovoljnom telesom masom, a neke od njih su na rođenju teške manje od 1000 grama. Nisu im dovoljno razvijena pluća, digestivni trakt ili mozak, te zbog toga imaju neurološke i pulmološke probleme. Zato je neophodno da dobijaju adekvatnu negu, da budu u inkubatorima i da primaju određene terapije. Prema rečima Jelene Pavlović iz Udruženja roditelja prevremeno rođene dece u Nišu „Ljubav, vera, nada”, u bolnicama širom Srbije, pa i u niškoj, ipak, nedostaju medicinski aparati.
Najviše im fale prenosni inkubatori, fale im sanitetska vozila koja su opremljena isključivo za prevremeno rođenu decu jer ona zahtevaju mnogo više nege, pažnje i predostrožnosti od drugih beba rođenih u terminu. Fali recimo bronhoskop za prevremeno rođenu decu koji je potpuno malih dimenzija, onih najsitnijih, jer sa njim snimaju pluća bebi, fale reanimacioni stolovi, fale inkubatori, sve ono što je vezano za samo prevremeno rođene – objašnjava Pavlović.
Potreba za transportom u drugu zdravstvenu ustanovu postoji upravo kada nedostaje nešto od aparata koji bi mogli da spasu bebin život. To za samo dete i roditelje predstavlja poseban stres, a takođe može da bude i rizično.
Strašno je kad vi morate bebu zbog nedostatka medicinske opreme da transportujete iz bilo kog grada do prestonice jer do prestonice iz našeg grada ima najmanje tri sata vožnje, a postavlja se pitanje šta je sve ono što može da krene naopako u toku te vožnje do prestonice jer je to 200 kilometara, ni malo nije naivan put.
Pavlović napominje da sama udruženja često nisu u mogućnosti da prikupe dovoljno novca za nedostajuće aparate i vozila. Smatra da bi postojanje fonda pri ministarstvu zdravlja ili državi koji će se koristiti za prikupljanje novca za kupovinu aparata koji nedostaju, moglo da bude rešenje.
Za ove tri godine nismo uspeli da kupimo ni jedan aparat, samo zato što je nemoguće da kao udruženje skupimo toliki novac, zato što samo jedan, na primer, ultrazvučni aparat za prevremenu rođenu decu košta negde oko 450 hiljada eura. Nemoguće je skupiti toliki novac kao jedno malo udruženje na jugu Srbije (…) Verujem da mi ništa sem moralne podrške roditeljima nismo u stanju da pružimo, naročito zato što na nas država ne obraća dovoljno pažnje, imam takav utisak – kaže Pavlović.
Udruženje prevremeno rođene dece u Nišu „Ljubav, vera, nada” postoji od 2021. godine, a nastalo je kao nastavak knjige „Obećanje jedne tetke” Jelene Pavlović, koja je posvećena svoj prevremeno rođenoj, a preminuloj deci.
Udruženje će zajedno sa Dečijom internom klinikom obeležiti Svetski dan prevremeno rođene dece danas od 14 časova u centru grada, te pozivaju roditelje sa decom i sve ljude dobre volje da im se pridruže.
Podaci pokazuju da se u svetu svake godine prevremeno rodi 15 miliona beba, a u Srbiji oko 4 hiljada godišnje, ili 11 beba svakog dana. U Nišu godišnje na svet dođe oko 3.500 beba od kojih je oko 500 rođeno pre vremena.