Organizacije civilnog društva iz Niša i dalje nisu dobile zvaničan odgovor iz Gradske kuće o njihovom uključivanju u rad Saveta za bezbednost Grada Niša. Sa druge strane, Lokalna ombudsmanka izjavila je da će OCD koje se bave temama roditeljstva i vršnjačkog nasilja biti uključene u rad Koordinacionog tela za smanjenje nasilja, koje formira Savet.
17 organizacija civilnog društva je 15. maja poslalo zajednički zahtev gradonačelnici, njenoj zamenici i svim gradskim većnicima da ih uključe u rad Saveta za bezbednost Grada Niša. Zvaničan odgovor ili poziv za sastanak nije stigao, ali je o ovoj temi na pres-konferenciji govorila lokalna ombudsmanka Katarina Mitrovski.
Govoreći o Savetu za bezbednost rekla je da je on “krovno telo” koji će biti tu “za vijek vijekova”. Savet će se kontinuirano baviti preventivnim aktivnostima na polju smanjenja nasilja u školama. Na konstitutivnoj sednici je, dodaje, odlučeno da se formira “Koordinaciono telo za smanjenje nasilja”. Ono će imati manje članova i baviće se smanjenjem nasilja u školama. Članovi tog tela, najavljuje, biće i predstavnici nevladinog sektora.
Među tim članovima biće relevatne institucije, a to su predstavnici Sigurne kuće, Centra za socijalni rad, Doma zdravlja, policije ali i nevladinog sektora, odnosno udruženja koja se pre svega bave temama kao što su roditeljstvo ili teme vršnjačkog nasilja – izjavila je Mitrovski.
Sličan odgovor je medijima pre par dana dala i gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski.
Uključićemo one nevladine organizacije, odnosno organizacije civilnog društva koje imaju veze sa školama i roditeljstvom, tako da ne moraju da brinu, mi smo svi na istom zadatku – rekla je Sotirivski, a prenose Južne vesti.
OCD: Odgovor i dalje čekamo
Organizacije civilnog društva koje su poslale Zahtev za uključivanje OCD-a u rad Saveta za bezbednost i dalje očekuju zvaničan poziv iz Grada, navodi Dragan Đorđević iz Odbora za ljudska prava, organizacije koje je među potpisnicama zahteva.
Sve te organizacije i očekuju i žele da stupe direktno u komunikaciju sa nadležnima u Gradu i da se na taj način nađe rešenje koje će omogućiti da organizacije civilnog društva participiraju u radu Saveta.
Ističe da nijedna organizacija potpisnica Zahteva nije želela da sebe kandiduje za rad u Savetu. Želeli su da skrenu pažnju na način formiranja jednog veoma važnog mehanizma za veoma važnu temu. Podseća da baš zato proces formiranja Saveta mora da bude javan, transparentan i inkluzivan.
Jednostavno je bilo neophodno uputiti poziv nevladinim organizacijama da se i one pojave na sastanku kada je formiran savet. Procedura je morala da bude drugačija, javna. Mi smo dobili jedno telo koje je apsolutno izopštilo OCD iz svog rada, što smatram jako pogrešnim.
Ignorisanje zahteva organizacija civilnog drušva ne čini ništa dobro za zajednicu, zaključuje Đorđević.
Inače, organizacije su u Zahtevu navele da imaju kapacitet da mapiraju bezbedonosne rizike iz perspektive ranjivih društvenih grupa. Smatraju da bi učešće predstavnika OCD u Savetu za bezbednost doprinelo stvaranju odgovornog i transparentnijeg sektora bezbednosti.
Potpisnice su Media i reform centar Niš, Proaktiv, Nacionalna koalicija za decentralizaciju, PROTECTA, Centar za devojke, Deli, Odbor za ljudska prava Niš, KOM 018, UG Roma world, UG Zeleni ključ, ENECA. Lokalna fondacija Niš, Mladi ambasadori, Osvit, ZOO Planet, Centar za ljudska prava – Niš i Optim-um.
Podsetimo, Savet za bezbednost je prema informacijama sa sajta Grada Niša formiran 10. maja i broji 25 članova.