Koalicija za slobodu medija pozvala je Regulatorno telo za elektronske medije (REM) da preostalu, petu nacionalnu frekvenciju dodeli najboljem elaboratu i time pokaže na delu da predstavlja nezavisno regulatorno telo. Rok za podnošenje prijava za petu nacionalnu frekvenciju istekao je 11. oktobra.
Stručnjaci Evropske komisije su u svom Izveštaju o napretku Srbije u sprovođenju reformi i evropskim integracijama konstatacija da je REM doneo odluku da istim televizijama dodeli dozvole za nacionalnu pokrivenost, iako su te televizije “i u prethodnom periodu dobijale opomene od REM-a zbog kršenja svojih zakonskih obaveza”.
Kako iz Koalicije navode, Savet REM-a je pre dva meseca odlučio da ponovo dodeli nacionalnu frekvenciju televizijama Pink, Hepi, B92 i Prva, iako su godinama unazad kršili zakone, Kodeks novinara Srbije, niti poštovali minimum uslova propisanih podzakonskom regulativom.
Takođe, iz Koalicije ističu da je izostalo suštinsko obrazloženje zašto su postojeći pružaoci medijskih usluga (PMU) opet dobili dozvole, a zašto ostali nisu. Navode i to da, u postupku gde je bilo 14 prijavljenih, takav izostanak obrazloženja predstavlja bitnu povredu postupka, što potkrepljuje i domaća sudska praksa, ali i praksa Evropskog suda za ljudska prava.
“Nisu utvrđene sve relevantne činjenice, naročito u pogledu postojećih PMU kada se radi o činjenicama bitnim za ocenu kriterijuma poštovanja profesionalnih i zakonskih obaveza gde je Savet REM-a selektivno, nepotpuno, pa i pogrešno utvrđivao činjenice. Pored toga i kriterijumi su ocenjivani selektivno, nepotpuno i čak u nekim delovima i pogrešno, što se vidi naročito kod ocenjivanja kriterijuma poštovanja etičkih standarda i obaveza”, stoji u saopštenju.
Koalicija podseća da Izveštaji REM-a godinama ukazuju na to da nijedna od ovih televizija ne ispunjava obavezu propisanu Pravilnikom o minimalnim uslovima za pružanje medijske usluge i kriterijumima za odlučivanje u postupku izdavanja dozvole za pružanje medijske usluge.
“Na osnovu sprovedenog javnog konkursa definisano je da pružalac opšte medijske usluge u svom programu mora imati informativni, naučno-obrazovni, kulturno-umetnički, dokumentarni i dečji program, kao i program za maloletnike. Takođe, nijedna od ovih televizija nije poštovala elaborat na osnovu kojeg je ranije dobila dozvolu a članovi Saveta REM-a su se svesno zanemarili ovu činjenicu”, naveli su u saopštenju.
Podsetimo, zbog ovih i brojnih drugih propusta u prvom krugu dodele dozvola Slavko Ćuruvija Fondacija i organizacija CRTA podneli su tužbe protiv REM-a.