Naučni rad “Ispitivanje karakteristika i pouzdanosti mikrobioloških testova u dijagnostici infekcija izazvanih Clostridium difficile” studenta pete godine medicine na Medicinskom fakultetu u Nišu Gorana Maksića proglašen je najboljim radom na osmom Internacionalnom kongresu biomedicinskih nauka u Tuzli.
Maksić za naš portal navodi da je isprva želeo da učestuje kao pasivni učesnik jer voli neuronauku i neohirurgiju, ali da je od organizatora dobio odoborenje da na sesiji mladih naučnika i medicine zasnovane na dokazima predstavi svoj naučno-istraživački rad koji nije usko vezan za neuronauke.
“Poslao sam svoj apstrakt i prezentaciju na engleskom jeziku. Nakon nekoliko dana dobio sam povratni mejl da su moj apstrakt i prezentacija ušli među 18 najboljih radova i da sam prihvaćen. U komisiji je bilo nekoliko eminentnih stručnjaka i izvrsnih lekara sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, kao i iz Sarajeva i drugih delova BiH. Profesori su mi nakon prezentovanja postavili pitanja koja su ih zanimala, a ticala su se dostupnosti i cene testova korišćenih u ovom istraživanju, kao i kriterijuma za uključivanje ispitanika”, dodaje Maksić.
Ističe da je imao veliku podršku svog mentora prof. dr Predraga Stojanovića sa kojim je razmenjivao stručna mišljenja tokom pisanja rada.
“On je moja velika podrška i veoma sam mu zahvalan na svemu. Naime, u naučnom istraživanju je učestvovalo šest profesora sa dva fakulteta i ja, kao jedini student. Mnogo sam naučio od vrhunskih stručnjaka i zahvalan sam na ovoj izvanrednoj prilici koju sam imao”, ističe mladi student.
Maksić kaže da je vezan za nauku i da je sve u organizaciji vremena i određivanju prioriteta u životu.
“Često sam nakon vežbi i predavanja odlazio sa profesorom u laboratoriju i radio sa njim. Ništa mi nije bilo teško. Nekada sam i ceo dan provodio na klinici. Trudim se da se ne odričem ničega, ali nekada obično nešto trpi zarad nauke. To je rizik koji sam bio spreman da preduzmem”, kaže Maksić.
Maksić je inače jedan od najuspešnijih studenata medicine. Kroz studiranje je, dodaje, shvatio je da je svaki predmet bitan i da je potrebno da upija znanje sa svih strana kako bi sutra bio što bolji lekar.
“Svakom predmetu sam se posvećivao maksimalno, učio iz preporučenih literatura, kao i iz svih ostalih koje sam usprevao da pronađen u biblioteci ili na stručnim naučnim platformama na internetu. Motivaciju pronalazim svugde oko sebe. U ljudima najviše. Voleo bih da jednog dana lečim i pomažem ljudima”, dodaje on.
Nakon završetka studija nada se poslu u Srbiji, ali dodaje da to nije moguće, zbog nedostatka radnih mesta, ili, kako kaže, zbog neadekvatnog sistema u Srbiji.
“Svaki mladi lekar sam odlučuje da li će probati i izboriti se za svoje radno mesto u Srbiji ili će ipak raditi u inostranstvu. Moje mišljenje je da Univerzitet u Nišu, Beogradu, UKC Niš, KC Srbije imaju izvanredne stručnjake na polju medicine i da bi mnogo značilo mladim lekarima da uče od njih i da je to jedan on glavnih razloga zašto bi trebalo da ostanu u Srbiji”, kaže Maksić.
Sebe nakon studija vidi u kliničkom radu sa pacijentima, ali ističe da bi se paralelno bavio i naučno-istraživačkim radom u polju medicine, a jednog dana možda i kao profesor u nastavi na Medicinskom fakultetu.