Na konkursima za podsticanje zapošljavanja mladih Ministarstva omladine i sporta više od polovine novca dobila su udruženja iz Beograda, iako prema istraživanjima tek 10% od ukupnog broja nezaposlenih u zemlji živi i radi u prestonici, navodi Nacionalna koalicija za decentralizaciju. To što ovakve projekte ređe dobijaju udruženja iz svih ostalih delova Srbije NKD vidi kao podsticanje iseljvanja mladih iz cele zemlje u Beograd.
Od 79,99 miliona dinara na konkursu za zapošljavanje, udruženja iz Beograda dobila su 43,52 miliona dinara, a Beograd i Vojvodina zajedno su odneli 56,85 miliona dinara, rezultati su analize Krovne organizacije mladih Srbije. NKD upozorava da iako je nezaposlenost mladih znatno niža u Beogradu, njima ipak ide najviše novca.
“Jesu li mladi u Beogradu ,,mlađi” pa dobijaju više novca i zašto se čudimo što se mnogi delovi Srbije prazne, tražimo uzroke u sudbini, a uzrok nam je pred nosom – slučajna ili namerna politika države?”, navode u saopštenju.
Da organizacije iz prestonice dobijaju najviše novca na ovim projektima, kako kaže NKD, pokazuju rezultati dva konkursa Ministarstva omladine i sporta – jednog za finansiranje i sufinansiranje programa i projekata za sprovođenje ciljeva Nacionalne strategije za mlade i programa „Mladi su zakon” i drugog za stimulisanje različitih oblika zapošljavanja, samozapošljavanja i preduzetništva mladih.
“Broj nezaposlenih mladih u Beogradu značajno je niži u odnosu na broj nezaposlenih mladih iz drugih regiona, posebno Centralne i Zapadne Srbije i Južne i Istočne Srbije. Region koji ima najviše nezaposlenih mladih – Centralna i Zapadna Srbija je dobio tek triprojekta i ukupno svega 7,4 miliona dinara. Zaključak je da se prilikom dodele novca nije vodilo računa o procentu nezaposlenosti mladih prema regionima, pa su potrebe mladih u značajnom delu Srbije zanemarene”, navode.
Pobednici projekta “Podacima do boljeg razumevanja procesa depopulacije”, su na osnovu podataka pokazali da su dve opštine sa najizraženih trendom smanjenja broja stanovnika Tutin i Novi Pazar, kažu u NKD-u. Ovo istraživanje je, dodaju, pokazalo da južni i jugoistočni deo Srbije gotovo prazni, dok je sve koncentrisano u Beogradu i Novom Sadu – u Podunavskom i Pomoravskom pojasu.
“Ovi rezultati izazvali su mnogo pažnje, pa se u komentarisanje uzroka uključio i predsednik Srbije pravdanjem da ljudi odlučuju gde će živeti zbog posla i životnog standarda. Predlažemo ,,revolucionarnu” zamisao – da novac za rešenje nezaposlenosti ide tamo gde su nezaposleni.”
Kako kažu, decentralizacija Srbije je zapravo pitanje opstanka zemlje.
“Godinama ponavljamo da je decentralizacija pitanje opstanka Srbije i uopšte nam nije drago što smo ovoliko u pravu. Trka u Srbiji izgleda ovako: Beograd je na steroidima, a “ostatku Srbije” se stavlja teg oko noge. Zato su nam ovakvi rezultati, zato se Srbija prazni, zato ministartsva razmišljaju centralistički, zatomoramo to promeniti, a rok je – juče. Jedino je decentralizovana Srbija, Srbija za sve”, zaključuje NKD.
Inače, kako su naveli u svom saopštenju od ukupnog broja nezaposlenih mladih 10,8% je iz Beograda (12 449), 19,6% je iz Vojvodine (22 593), 28,3% iz regiona Južne i Istočne Srbije ( 32 673) ii čak 34,9% nezaposlenih mladih je iz regiona Centralne i Zapadne Srbije (40 279).