Ono što su građani i građanke mogli da vide tokom konstitutivne sednice 12. avgusta, prilikom biranja niškog rukovodstva, nije ono što se može pročitati u Zapisniku sa iste – ocenili su odbornici/ce opozicije. Niz nepravilnosti i selektivan odabir informacija za Zapisnik izazvao je buru na početku novog zasedanja Skupštine, a predsedavajući je pozvao odobornike/ce da upute inicijativu za izmenu Poslovnika o radu, ako su nezadovoljni Zapisnikom.
I pre nego što je usvojen dnevni red, uveliko je počela rasprava na drugom zasedanju Skupštine Niša. Pred govornicom već je bio formiran red opozicionih odbornika/ca koji su tražili reč, svi saglasni u jednom – Zapisnik sa konstitutivne sednice nije oslikavao realno stanje stvari od 12. i 13. avgusta.
Prvo nije bila usvojena dopuna dnevnog reda opozicije, zatim u Zapisniku je konstatovano da je jednoglasno usvojena odluka o potvrđivanju mandata, što je laž, jer odbornici opozicije su glasali za odluku koja je u skladu sa odlukom verifikacione komisije, što u Zapisniku nigde nije navedeno – istakla je odbornica “Biramo Niš” Ana Eraković.
Da Zapisnik nije dostavljen odbornicima pred početak druge sednice, te da su bili prinuđeni sami da ga traže na sajtu Skupštine Grada, a da ono što su tamo pronašli nije potpuno tačno – prva se požalila upravo Eraković. Njen partijski kolega Đorđe Stanković, to objašnjava namerom vlasti da Zapisnik “provuče” neopaženo.
Mislim da očigledno stvari nisu krenule po planu koji je imala gradska vlast. Jednostavno Zapisnik sa sednice prethodne je manje više hteo da se provuče kao nešto što nije previše važno. Jeste važno, jer on legitimizuje sve ono što dolazi – istakao je Đorđe Stanković, šef odborničke grupe “Biramo Niš”.
Verifikaciona komisija koju su činili Mile Ilić (SPS), Dragan Milić (GG “Dr Dragan Milić) i Dragana Milutinović (“Biramo Niš”) nije tada potvrdila mandat predstavniku manjinske liste Ruske stranke Tihomiru Periću. Ipak, predsedavajuća je i Perićev mandat stavila na glasanje, nakon čega je opozicija uložila prigovor i zatražila da se glasa prozivkom.
Predstavnici vladajuće liste su tada sa 30 glasova “za” podržali predlog predsedavajuće, dok su opozicioni odbornici i odbornice prilikom glasanja naznačili da glasaju u skladu sa izveštajem komsije koja Periću nije potvrdila mandat. U Zapisniku je na kraju navedeno da je predsedavajuća konstatovala da je jednolasno sa 60 glasova “za” doneta odluka o potvrđivanju mandata odbornicima Skupštine Grada.
Da mandat Tihomira Perića nije sporan – rekao je tokom sednice predsednik Skupštine Igor Novaković.
On sudsku presudu čovek ima da je odobornik, vi i dalje demantujete da je on odbornik. Znači vi praktično negirate sudske presude – rekao je Novaković obraćajući se opoziciji.
U Zapisniku nema spornih situacija
Jedna od najspornijih situacija sa cele konstitutivne sednice kada je 30 odbornika opozicije napustilo skupštinsku salu, a predsedavajuća utvrdila kvorum od 31 odbornika, iako tada Bratislavu Ćirkoviću (SNS) nije bio potvrđen mandat, nije dobila svoje mesto u Zapisniku.
U tom trenutku je nestao kvorum i umesto da se prekine sednica predsedavajuća je tada prešla na sledeću tačku dnevnog reda što je u suprotnosti sa Poslovnikom o radu SG, a u Zapisniku ništa od toga nema – rekla je Eraković.
Naime, Zapisnikom je konstatovano da je predsedavajuća utvrdila kvorum od 31 odbornika koji su jednoglasno usvojili predlog odluke o potvrđivanju mandata Ćirkoviću, nakon čega je on položio svečanu zakletvu.
Govoreći o nedostacima iz Zapisnika, predsednik Skupštine Igor Novaković pozvao se na član 110 Poslovnika u kome se navodi koji elementi sa sednice se uvode u zapisnik.
U zapisnik se unosi vreme i mesto održavanja sednice, broj prisutnih odbornika, imena odbornika koji nisu prisustvovali sednici, dnevni red, osnovni podaci o radu sednice, rezultati glasova po pojedinim pitanjima i izrečene mere – rekao je Novaković.
Dodao je da ukoliko žele da se to izmeni potrebno je promeniti Poslovnik o radu i pozvao odbornike i odobornice da upute inicijativu za to. Istakao je da su i odbornici vlasti stava da je Poslovnik i Statut neophodno menjati.
Da li je bilo tajnog glasanja?
Postupak izbora predsednika Skupštine takođe je bio sporan, kako je tada tvrdila opozicija. Odbornik “Kreni-promeni” Mihajlo Cvetković rekao je da u Zapisniku nije navedeno da je Komisija za izbor predsednika ovog tela utvrdila da je došlo do povrede tajnosti glasanja.
Većina članova te Komisije je utvrdila da su izbori sprovedeni suprotno Zakonu o lokalnim izborima i suprotno Poslovniku koji decidno određuju da se izbori za predsednika SG sprovode tajnim glasanjem. Kao što se svi sećate glasanje je bilo očigledno javno – rekao je Cvetković.
Dodaje da je taj izveštaj koji je potpisala Komisija u potpunosti izignorisan i naglasio da je važno da zapisnik bude verodostojan, jer on predstavlja “spomenik parlamentarne kulture” u ovom gradu.
U Zapisniku sa sednice stoji da ja glasanje sprovedeno tajno i da je Igor Novaković izabran za predsednika tog tela. Sa druge strane, izveštaj Komisije koji je predstavio Dragan Milić, jedan od članova, naveo je da predsednik Skupštine nije odabran jer je povređen postupak tajnosti glasanja. U Zapisniku pomenuta odluka nije navedena.
Podsećanja radi, pokret “Kreni-promeni” je povodom povrede tajnosti glasanja podneo i žalbu Višem sudu odmah nakon konstitutivne sednice. Ovaj organ je žalbu odbacio sa obrazloženjem da nije nadležan u toj oblasti i istu prepustio na odlučivanje Upravnom sudu u Nišu.
Upravni sud je tužbu odbacio, jer kako stoji u rešenju, podnosiocu iste Mihajlu Cvetkoviću nije povređeno nijedno zakonsko pravo ili interes.