Promene koje se događaju u svetu, najpre pandemija i ratni sukobi, uticali su na sve, pa i na građane Srbije. Podaci pokazuju da 46 odsto stanovnika naše zemlje sebe doživljava siromašnim. Više od petine stanovništva pripada krugu onih koji su u riziku od siromaštva.
Svetski dan socijalne pravde obeležen je i ove godine 20. februara. U Srbiji podaci nisu ni malo ohrabrujući, naprotiv. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Jovanović kaže da su se društvene i socijalne nejednakosti pokazale i nakon zemljotresa u Turskoj i Siriji, a da ovi trendovi nisu zaobišli ni našu zemlju. Na to ukazuju i nedovoljna društvena kohezivnost, solidarnost, tolerancija na različitost. Takođe i nedovoljno ravnopravnosti sa posebno istaknutom rodnom dimenzijom, smatra ona.
„Prema izveštaju o napretku Evropske komisije za 2022. godinu, 46 odsto stanovnika Srbije sebe doživljava siromašnim. Po mnogim indikatorima kvalitet života osetljivih društvenih grupa – dece, osoba sa invaliditetom, starijih, žena, dugotrajno nezaposlenih lica, Roma i drugih manjina, nije na zadovoljavajućem nivou“, ističe poverenica.
Jovanovićeva podseća i na podatke Republičkog zavoda za statistiku, za 2021. godinu. Kako kaže, oni pokazuju da više od petine stanovništva odnosno (21,2%) pripada krugu onih u riziku od siromaštva. Ona ukazuje i na potencijalne probleme ukoliko se efikasnije ne pristupi rešavanju ovih problema.
„Imajući u vidu brojne izazove koji su pred nama, mora se voditi računa da siromaštvo i socijalna isključenost mogu biti uzrok za društvene nestabilnosti. Zbog toga je neophodno je da se adekvatnim merama poreske i socijalne politike, kao i setom mera usluga intenzivnije radi na aktivaciji najugroženijih građana, ublažavanju i iskorenjivanju svake vrste siromaštva“, kaže ona.
Poverenica ističe i da su predlozi za unapređenje socijalne nepravde i ravnopravnosti sadržani u preporukama i inicijativama Redovnog godišnjeg izveštaja Poverenika za zaštitu ravnopravnosti. Izveštaj će Skupštini Srbije biti predat do 15. marta 2023.
Sindikat Sloga: U Srbiji nema socijalne pravde
Udruženi sindikati Srbije Sloga na Svetski dan socijalne pravde upozorili su da Srbija sve više postaje društvo velike socijalne nejednakosti. Kako kažu u svom saopštenju, većina građana je siromašna, a manjina stvara lažnu sliku blagostanja države.
„Iako se Srbija u svakodnevnom, političkom, društvenom i socijalnom životu deklariše kao država kojoj je primarni cilj socijalna pravda, solidarnost i jednakost, jer one predstavljaju osnovne vrednosti svih društava, ona to nije“, stoji u saopštenju.
Iz Sloge podsećaju da su nedavno sproveli anketu o pravima radnika među svojim članstvom u njihovim organizacijama. Ističu da su rezultati poražavajući naročito kada se radi o zaradama, radnim pravima, obliku radnog angažovanja, položaju i uslovima rada. Kada je reč o prekovremenom radu, trećina ispitanika izjasnila se da im taj rad nije plaćen. Četvrtina radi prekovremeno u trajanju koje je duže od dozvoljenog.