Postupajući po podnetim žalbama opozicinih lista “Biramo niš” i GG “Dr Dragan Milić”, Viši sud doneo je odluku da su obe žalbe neosnovane i time stavio tačku na izborni proces u Nišu i pravnu borbu koju opozicija u ovom gradu vodi više od mesec dana. Kako je u rešenjima na žalbe navedeno, Gradska izborna komisija donela je odluke koje su u skladu sa zakonom kada je odbila prethodno podnete prigovore na utvrđene ukupne rezultate glasanja za izbor odbornika Skupštine grada.
Žalbe Višem sudu na Ukupan izveštaj o rezultatima izbora za odbornika Skupštine Grada Niša bile su poslednji adut opozicije u dokazivanju svoje izborne pobede koje su četiri liste proglasile odmah po zatvaranju birališta 2. juna. Odbijanjem ovih žalbi, Gradska izborna komisija stekla je i pravni osnov da preliminarne rezultate izbora proglasi za konačne.
Postupajući po žalbi koju je podnela GG “dr Dragan Milić” Sudsko veće ocenilo je da je Gradska izborna komisija pravilno postupila kada je odbila njihov prigovor, jer je u daljem obrazloženju navedeno da je Izveštaj o ukupnim rezultatima u skladu sa zakonom.
Ovo iz razloga što iz stanja u spisima predmeta proizilazi da Ukupan izveštaj o rezultatima izbora sadrži sve elemente predviđene odredbom člana 59. stava I Zakona o lokalnim izborima – piše u presudi Višeg suda.
U žalbi ova lista se ponovo žalila na falsifikovan zapisnik na biračkom mestu broj 10 u GO Medijana.
Kako piše u presudi, ti navodi su u Višem sudu već razmatrani i ocenjneni kao neosnovani, a kako je odluka ovog organa konačna i pravosnažna, nema osnova da se žalbeni navodi o nezakonitosti postupka uvaže.
Naime, ukazana nepravilnost nije uticala na rezultate glasanja, jer je Gradska izborna komisija u ponovnom postupku, postupajući po presudi Višeg suda prilikom odlučivanja o prigovoru dana 5. juna 2024. godine na osnovu Izveštaja o kontroli Zapisnika o radu biračkog odbora utvrdila činjenice o broju glasova koji je dobila svaka izborna lista i broju glasačkih listića u glasačkoj kutiji i donela Rešenja o ispravljanju Zapisnika o radu biračkog odbora (…) protiv kog ovlašćena lica nisu podnela prigovor u ostavljenom roku – stoji u presudi.
Veće je ocenilo i da žalbeni navodi o neophodnosti poništavanja glasanja na tom biračkom mestu što treba da usledi po sili zakona nisu jasni, jer se u žalbi ne ističe koje okolnosti ukazuju da je došlo do povrede Zakona o lokalnim izborima, ističući da podnosilac žalbe nije koristio pravna sredstva na način i u rokovima propisanim Zakonom, a za koje tvrdi da postoje.
Drugom žalbom koja je podneta od strane liste “Biramo Niš”, a u kojoj se navodi da nije jasno zbog čega se razlikuje ukupan broj upisanih birača odnosno da li su i zbog čega nisu uzeti u obzir naknadno upisani i brisani birači, takođe su od strane Suda ocenjeni kao neosnovani.
Naime, Ukupan izveštaj o rezultatima izbora za odbornike SKupštine Grada Niša ne proizilazi iz Odluke o utvrđivanju preliminarnih rezultata izbora (…) već se Ukupan izveštaj donosi na osnovu Zapisnika o radu biračkih odbora sa svih 197 biračkih mesta kao i na osnovu rešenja o ispravljanju Zapsinika o radu biračkih odbora, ako su ista donesena, a koja se više ne mogu pravno osporavati i preispitivati ni u postupku pred komisijom ni u sudskom postupku – piše u obrazloženju.
Deo žalbe koji se odnosi na sumnju na greške prilikom unosa i obrada statističkih podataka, Sud je ocenio “paušalnim” ukazujući da ne postoje konkretni dokazi za takve tvrdnje i da to ne može biti osnov za pobijanje donetog rešenja.
Navodi se iako Zakon o lokalnim izborima to ne propisuje, analogno Zakonu o izboru narodnoih poslanika koji se u tom slučaju primenjuje, postoji mogućnost da se priijavi lice koje će pristupiti statističkoj obradi podataka i kontroli rezultata što je GIK i učinio angažujući privatnu beogradsku firmu “Big Data Technology”.
Dalje, navodi se da je GIK pravilno postupila kada je donela Odluku o utvrđivanju preliminarnih rezultata izbora, jer je prethodno u skladu sa Zakonom o lokalnim izborima i donetim rešenjima o ispravljanju zapisnika o radu biračkih odobora, a koja se odnose na broj upisanih birača u birački spisak, otklonila lake računske greške do kojih je došlo.
U žalbi, “Biramo Niš” navodi i da je na brojnim biračkim mestima došlo do nepodudaranja u broju važećih glasačkih listića, odnosno koliko je njih zapravo, što je Veće suda takođe odbacilo pozivajući se na doneta rešenja o ispravljenim zapisinicima o radu biračkih odbora.
Po odbijanju ovih žalbii, Gradska izborna komisija stekla je osnov da usvoji i konačne rezultate lokalnih izbora i dodeli mandate odbornicima i odbornicama, što dalje treba verifikovati na konstitutivnoj sednici Skupštine grada.