Transparentnost rada Gradskog veća, pripreme nacrta i predloga odluka, kao i transparentnost zapošljavanja u lokalnoj samoupravi neke su od najgore ocenjenih oblasti kada je reč o stanju u niškoj upravi. Do ovih rezultata došao je Istraživački tim Odbora za ljudska prava iz Niša u okviru projekta “Praćenjem javne uprave ka boljem upravljanju na lokalu – pratim JA”. Niš ocenjen ukupnom ocenom tri.
Grad Niš je jedan od 17 jedinica lokalne samouprave u Srbiji u kojima je ove godine sproveden monitoring i evaluacija stanja lokalne uprave. Istraživači koji su analizirali situaciju pred sobom su imali veliki broj dokumenata, kako onih koji su javno dostupni, tako i onih koje su dobili nakon zahteva za pristup informacijama od javnog značaja ili putem direktne komunikacije sa službenicima u lokalnoj upravi.
Iz Odbora za ljudska prava kažu da je ovo početni izveštaj sa podacima iz 2021. I 2022. godine i može da pomogne nevladinom sektoru za dalje praćenje reforme.
Ono što je dodatna vrednost, ubeđeni smo da može da bude od koristi i organima javne vlasti, znači javnoj upravi na lokalu, koja je sad dobila jedan presek, jer je sve bazirano na činjenicama, istakao je Dragan Đorđević iz Odbora za ljudska prava Niš prilikom predstavljanja izveštaja.
Rezultati istraživanja su pokazali da je grad Niš osvojio ukupno 132 boda od maksimalna 262 i tako se našao na sedmom mestu na listi od ukupno 17 jedinica lokalne samouprave.
U zaključcima, između ostalog, stoji da je stanje kada je reč o izradi i koordinaciji lokalnih politika loše ocenjeno. Zapaženo je i da nedostaje transparentnost celog budžetskog procesa i ažuriranje nekih delova sajta koji sadrže budžetska dokumenta, izveštaje o izvršenju budžeta, građanske vodiče kroz budžet i završni račun.
Za informacije o održavanju sednica gradskog veća, zapisnike sa tih sednica i informacije o nacrtima i predlozima odluka sa istih, nema bodova od strane istraživačkog tima. Ista situacija je i sa informacijama o javnim konkursima koje su dostupne javnosti, dok je u delu gde je indikator Otvorenost i transparentnost zapošljavanja u lokalnoj upravi data jedinica.
Nema dodeljenih bodova i kada je reč o članovima konkursnih komisija. Jedna od zamerki pripisuje se i zgradi gradske uprave koja je osobama sa invaliditetom fizički dostupna samo za usluge u prizemlju.
Sa druge strane, kod indikatora Stepen poštovanja budžetskog kalendara i uspešnosti planiranja prihoda i rashoda zapaža se najveći broj bodova i ocena pet. Četvorkom je ocenjena proaktivnost lokalne uprave u objavljivanju informacija na zvaničnoj internet stranici.
U izveštaju su, osim rezultata i metoda, navedene i preporuke. Izveštaj je izrađen u okviru projekta ććPraćenjem javne uprave ka boljem upravljanju na lokalu – pratim JAćć, koji sprovodi Centar za evropske politike (CEP) zajedno sa partnerima: Centrom za ravnomerni regionalni razvoj (CenTriR), Nacionalnom koalicijom za decentralizaciju (NKD) iz Niša i Ekološkim centrom Stanište iz Vršca. Projekat finansira Evropska unija.