Svoje pesme, priče, kritike, ali i viđenja književnih dela i likova, studenti Filozofskog fakulteta u Nišu već pet godina objavljuju u svom elektronskom časopisu “Bez limita”. U redakciji kažu da su mladi željni lepe reči i umetnosti – i kao književni stvaraoci, i kao čitaoci.
Ideja o osnivanju časopisa koji bi mladima pružio priliku da se literalno izraze rodila se na radionicama Književnog kluba Filozofskog fakulteta u Nišu, kaže urednica časopisa Jelena Jocić. Kao studentkinja novinarstva je i sama posećivala radionice, kada su zajedno počeli razmišljaju o platformi gde bi se dela nastala u Književnom klubu objavljivala.
Idejni tvorac bila je profesorka Mirjana Bojanić Ćirković, koja je časopisu i dala ime, a uloga urednice poverena je Jeleni, kao tada jedinoj novinarki u ovoj književnoj redakciji. Sada su autori uglavnom studenti novinarstva i srbistike, a tu su i nekadašnji studenti fakulteta.
Imamo veliki broj autora i to ne samo iz naše zemlje, već iz regiona cele bivše Jugoslavije, koji rado šalju priloge. Naravno, imamo stalne autore koji su sa nama od početka, ali i one koji su se tek pridružili – navodi Jelena Jocić.
Časopis izlazi kvartalno, a od prvog do poslednjeg izdatog 20 broja broj onih koji pišu se povećavao, pa se tako i širilo i interesovanje za različite žanrove, pa i broj rubrika.
U našoj redakciji postoji interna šala: „Аko nema odgovarajuće rubrike za neko delo, uvek možemo da je otvorimo“. Počeli smo od poezije i proze, a danas možemo da se pohvalimo sa preko 20 rubrika. Mnoge od njih su ispirisane samim delom, te će tako kod nas naići i na „Doktora i njegove smrti“, roman u nastavcima koji izlazi jednom mesečno, kao u nekadašnjoj štampi (inspiracija je bila istorija novinarstva) – dodaje.
Tu je i deo sa bajkama za odrasle, pričama sa održanih horor radionica, a tu je i feministički književni kutak koji nosi naziv “Junakinje koje ruše limite”. Na ideju su, kaže urednica časopisa, došli tokom diskusije o tome kako se junakinje predstavljaju u književnosti, a kako ih oni koji čitaju doživljavaju.
“Svako od autora ovog temata je dao glas „svojoj“ junakinji i priliku da ispriča svoju stranu priče. Ne onako kako je to pisac zamislio, već onako kako bi to sama učinila da zna je publika olako spremna da je osudi zbog njenih izbora, a da joj pritom nisu ni dali priliku da objasni”- kaže Jelena Jocić.
Još jedna od ideja je da pokrenu rubriku u kojoj će kroz svoje pisanje autori i autorke dati priliku i antijunacima da progovore o sebi i svojim izborima.
Za mlade, od mladih
“Bez limita” ruši i stereotipe koji se poslednjih godina vezuju za mlade – da su neaktivni i inertni. Naprotiv, Jelena Jocić kaže da je istina sasvim drugačija. Da su željni lepe reči, kulture, umetnosti, samo nemaju dovoljno prilika da se susretnu sa kvalitetnim štivom, manifestacijama i delima koji su prilagođeni njima.
Časopis je specifičan i tome što autorima pruža priliku da zajedno sa izabranim recenzentom rade na pobošljanju dela, a to je za pet godina dovelo do nekoliko objavljenih zbirki poezije, dva objavljena horor romana i treći koji je u procesu pisanja, kao i književnog serijala na kome marljivo radimo sa mladih piscem.
Zbog svega toga “Bez limita” nije važan samo studentima, već svima onima koji žele da podele svoja dela sa svetom, kaže Jelena.
Časopis je mladima važan iz razloga što tek negde na studijama oni stupaju u svet odraslih, tada se osmele da svoja dela podele sa nekim, da ih nekome pokažu, da probaju da ih objave, a neretko im baš godine budu prepreka, jer izdavači nemaju poverenje u mlade autore koji tek počinju, jer takva dela ne donose profit. Za njih još uvek niko ne zna, oni nisu izgradili ime, a kako i da ga izgrade, ako im se ne pruži prilika.
Važan je, dodaje, i publici jer im pruža ono što hrani dušu – lepu reč, pesmu, sliku…
Jednom davno sam pročitala citat koji mi se urezao u pamćenje i kojim se vodim kako u časopisu, tako i u novinarstvu, ali i u životu, a on glasi: „Slaba je korist od znanja bez mudrosti, a nema mudrosti bez duhovnosti“. Zato je važno da negujemo ono što hrani našu dušu.
Iz redakcije pozivaju sve koji žele da pišu da im se jave na mejl casopisbezlimita@gmail.com. Kao što im i samo ime kaže, nemaju ograničenja kada su autori u pitanju. Iako tim pretežno čine studenti Filozofskog fakulteta, redakcija je otvorena za sve fakultete, ali i sve generacije. Ovih dana su, navode, objavili i pesme 72-godišnjeg autora iz Sarajeva.