Četvrt veka prošlo je od dana kada je ubijen urednik i vlasnik lista “Dnevni telegraf” Slavko Ćuruvija. Ni 25 godina kasnije, počinioci nisu kažnjeni, a presudom Apelacionog suda februara ove godine oslobođena su četvorica optuženih. Iz dva najveća novinarska udruženja pozvali su kolege da u četvrtak 11. aprila u 12 sati polože vence i zapale sveće kod spomen-obeležja na mestu gde je Ćuruvija ubijen.
Na Uskrs 11. aprila 1999. godine dvojica maskiranih napadača ispalila su 17 metaka na novinara, urednika i vlasnika medija Slavka Ćuruviju, u centru Beograda, u haustoru zgrade u kojoj je živeo. Suđenje za ubistvo novinara je počelo 16 godina kasnije, u junu 2015. godine, a održano je dva puta. U oba slučaja prvostepeno su osuđeni na ukupno 100 godina zatvora četvorica nekadašnjih pripadnika Službe državne bezbednosti (SDB). Međutim, prva presuda je oborena na Apelacionom sudu.
Iz Fondacije Slavko Ćuruvija su septembra 2023. godine saopštili da od maja dobijaju informacije i glasine da je Apelacioni sud doneo odluku da je druga presuda oslobađajuća za optužene. Četvorica optuženih – Radomir Marković, Milan Radonjić, Ratko Romić i Miroslav Kurak oslobođeni su 2. februara 2024. godine, odlukom Apelacionog suda, 10 meseci nakon što je odluka doneta. Time je preinačena prvostepena presuda Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu. Iz Fondacije Slavko Ćuruvija su rekli da je oslobađajućom presudom Ćuruviju “po drugi put ubila država”.
Ona predstavlja jasan znak da država nije u stanju da se obračuna sa najmračnijim delovima sopstvenih službi iz devedesetih i da one i daje imaju ogroman uticaj i na pravosuđe i na političke procese u Srbiji – naveli su tada iz Fondacije Slavko Ćuruvija.
Vest da je ubistvo Ćuruvije nakon 25 godina čekanja ostalo nerešeno i nekažnjeno, uznemirila je javnost, a pre svega medijske radnike i radnice. Oni su se 3. februara okupili na protestu ispred Apelacionog suda u Beogradu.
Ovom presudom država pokazuje da nije sposobna ili ne želi da reši slučajeve ubistva novinara. Takođe, šalje se poruka novinarima da ih država neće zaštiti – pisalo je u saopštenju Koalicije za slobodu medija.
Tokom svoje karijere, Slavko Ćuruvija se kao novinar i urednik najviše bavio osetljivim političkim temama. Za svoj rad je dobio brojna priznanja. Nakon što je napustio poziciju glavnog i odgovornog urednika u državnom dnevniku “Borba”, osnovao je “Nedeljni telegraf”. Početkom 1996. godine osnovaoje i prvi nezavisni dnevnik u Srbiji “Dnevni telegraf”. Bio je i osnivač magazina “Evropljanin”.
Specijalnim medijskim dekretom, “Dnevni telegraf” i još nekoliko medija, zabranjeni su 14. oktobra 1998. godine. Zbog svog novinarskog angažmana, Ćuruvija je marta 1999. godine osuđen na petomesečnu kaznu zatvora. Advokati su ipak sprečili da on ode u zatvor.
Na mestu gde je ubijen danas stoji memorijalna ploča. Kod tog spomen-obeležja će, u četvrtak, na dan ubistva novinara, porodica, prijatelji i kolege zapaliti sveće i položiti vence u 12 sati. Takođe, u Beogradu postoji i ulica koja nosi njegovo ime.