Na 63. Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi koja je održana od 9. do 16. jula u Oslu, tim iz Srbije vratio se sa četiri medalje. Jedna od njih, bronzana, stigla je u Niš zahvaljujući Andriji Živadinoviću iz gimnazije Svetozar Marković.
Na takmičenju je učestvovalo 589 učenika iz 104 zemlje sveta, a učenici iz naše zemlje su nagrađeni medaljama i pohvalama. Gvozden Lapčević i Mateja Vukelić, učenici Matematičke gimnazije u Beogradu, osvojili su srebrne medalje, a bronzane su pripale Milanu Geliću iz Matematičke gimnazije u Beogradu i Nišliji Andriji Živadinoviću. Pohvalama su nagrađeni i učenici Matematičke gimnazije iz Beograda Aleksandar Višnjić i Vukašin Pantelić.
Takmičenje je ove godine, bar što se tiče matematike, bilo značajno lakše nego inače. Malo su pogrešili u proceni zadataka i to je rezultovalo ogromnim granicama za medalje. Za bronzu recimo granica za medalje bude jedno 15, 16 poena, a ove godine je bila 23. To se 40 godina nije desilo, što je veoma šokiralo sve učesnike olimpijade, jer neko ko je recimo imao 22 poena, bio je ubeđen da će imati bronzu, a samo je dobio pohvalu. To je bilo poprilično čudno i nestandardno baš za ovu olimpijadu, objašnjava Andrija.
Ipak, iako je Srbija u ukupnom plasmanu zauzela 37. mesto, niški gimnazijalac je na ovom velikom takmičenju uspeo da zabeleži svoj najveći uspeh do sada, kada je reč o takmičenjima iz matematike.
Ja sam se posle rezultata nadao i priželjkivao sam srebro, ali kad sam video. kao što su i mnogi sa tim brojem poena očekivali veće medalje, na kraju nisam uopšte razočaran. Medalja na olimpijadi je veliki uspeh i meni je ovo do sada i najveći uspeh na svim takmičenjima.
Pored takmičarskog dela, bilo je i puno sporednih aktivnosti, ispričao nam je Andrija. Među njima poseta ski muzeju i zabavnom parku, a sve vreme takmičarima je na raspolaganju bilo i mesto koje su organizatori zakupili blizu hotela za druženje gde su imali priliku da se zabavljaju i upoznaju sa ljudima širom sveta. Upravo to iskustvo mladi Nišlija vidi kao bogatije i od samog rada na zadacima. Naredni korak koji ga čeka je nastavak školovanja u gimnaziji Svetozar Marković, tačnije četvrti razred odnosno vreme kada će razmišljati i šta će studirati.
Jedino što za sada mogu da kažem je da će biti vezano za matematiku. Da li će malo ići na stranu programiranja i informatike ili će biti čista matematika, to ću videti. Verovatno ću probati nešto u inostranstvu, ali ni to još ne mogu toliko da tvrdim.
Dok ne odluči gde će nastaviti da se školuje, Andriji i ostalim učesnicima ovogodišnje olimpijade ostaje da sabiraju utiske sa takmičenja koje je posle dve godine održavanja onjaln, ove godine organizovano uživo. Pored toga, još jedna zanimljiva stvar dogodila se na Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi i to posle više od dve decenije. Naime, svi takmičari iz tima Kine imali su maksimalan broj poena. Takođe, kada je reč o Rusiji, ona bi, da je zvanično učestvovala, bila zemlja sa drugim najboljim rezultatom. Ipak, njeni učesnici predstavili su se na olimpijadi kao pojedinci i tako ostvarili odlične rezultate.