Posle skoro dva meseca porodilje mogu ponovo da unose telefone u pripremne sobe niškog porodilišta. Dok iz Univerzitetskog kliničkog centra kažu da je ovo u skladu sa epidemiološkom situacijom, novinarka Južnih vesti Jovana Stojanović smatra da je zabrana telefona povučena zbog pritiska javnosti.
Mnoge žene su se od početka aprila oglašavale povodom ove zabrane, svedoči ova novinarka, a pojedine su međusobno tražile savet kako da krišom unesu telefon u prostoriju u kojoj mogu provesti i više dana pre nego što uđu u porođajnu salu. Prikupljala je svedočanstva žena koje su se porađale u ovoj ustanovi o tome koliko im je važno da u trenucima provedenim u pripremnoj sobi kod sebe imaju telefon.
Ja sam praktično skoro tri dana bila u tom delu porodilišta, u delu pripreme, spavala sam tu dve noći zbog komplikacija i zaista ne znam kako bih to preživela da su mi zabranili telefon, jer mi je kontakt sa suprugom mnogo značio. Takođe ne znam kako bi moja porodica znala da li smo beba i ja dobro da nisam mogla da im se javim tih dana, a dobro znamo da se od osoblja preko telefona teško dolazi do informacija – rekla je jedna porodilja tada za Južne vesti.
Nakon serije tekstova i insistiranja na odgovorima od direktora Univerzitetskog kliničkog centra Zorana Perišića, odluka o zabrani telefona u pripremnoj sali je ukinuta.
Preciznije, dan nakon što su iz Udruženja Porodična filharmonija u svojoj Facebook grupi najavili reakciju zbog zabrane telefona u pripremnoj sobi za porođaj.
Drage mame, buduće mame i mame koje imaju veliku decu, sve članice Ćaskališta. Usled svih događaja na Gaku kojima se ugrožavaju prava žena i mama admin tim Ćaskališta i aktivistkinje Udruženja Porodična filharmonija koje je iz ovog ćaskališta i zbog ovog Ćaskališta nastalo, odlučio je da reaguje. Kao šta smo i reagovale kada su godinama unazad bile potrebne dinacije porodilištu i donirale spavaćice, paketiće, ideću za bebe, posteljine, pelene itd. Uz vašu pomoć i zbog vas želimo da reagujemo i napravimo bitnu i važnu promenu. Kako je Udruženje u ranijim akcijama ostvarilo saradnju sa Kancelarijom ombudsmana i ranijim rukovodstvom GAKa, kako Udruženje ima pravnika iceo tim i kako je udruženje pravno lice koje može da reaguje i zastupa prava svih mama iz Niša i okoline koje se leče i porađaju u Nišu molimo vas da nam se javite ispod posta samo sa konkretnim predlozima. Dakle sastanak sa omudsmankom biće zakazan u najskorije vreme. Kao i zahtev za obrazloženje i odgovor Gaka zbog čega je konkretno zabranjeno majkama da koriste telefon? Ukoliko imate još neke predloge i zahteve oko funkcionisanja Gaka javite nam se. Potpredsednica Udrženja Marija Cvetković.
Svakako je dobro ako su zbog toga odlučili da promisle o odluci. Ipak su ljudski postupili, kaže Cvetković.
Iz UKC-a su nam dostavili Odluku kojom se ukida zabrana unošenja telefona u sobu za pripremu, koju je potpisao direktor Perišić 30. maja.
U skladu sa aktuelnom epidemiološkom situacijom, zabranjuje se unišenje mobilnih telefona u porođajnu salu. U sobi za pripremu u Odseku porodilišta, upotreba mobilnih telefona je dozvoljena. Danom donošenja ove naredbe prestaje da važi naredba o zabrani unošenja mobilnih teledona u porodilište br. 9860 od 03.04.2023. godine.
Uprkos obrazloženju da je odluka doneta i ukinuta zbog epidemiološke situacije, novinarka Stojanović smatra da je ključan bio pritisak javnosti.

Objašnjenje iz Kliničkog centra je da se ovakve odluke donose iz epidemioloških razloga, ali prema informacijama koje imam ni u jeku epidemije nije bilo ovakvih zabrana. Bilo je i drugih, različitih argumenata, ali žene nisu odustajale od namere da se izbore za svoja prava. Iskreno, mislim da je rezultat povlačenja ove odluke, upravo taj glas nezadovoljnih žena, zbog koga smo se i mi bavili ovom temom i koji su, čini se, čuli i oni koji je trebalo da ga čuju – kaže ova novinarka.
Motiv za istrajnost – lično iskustvo
Pošto je i sama duže boravila upravo u pripremnoj sobi u kojoj su gotovo dva meseca bili zabranjeni mobilni telefoni, znala je šta to zapravo znači za porodilje – da zaista ostaju potpuno same i bez kontakta sa porodicom koja može da im bude dragocena u tim satima pred odlazak u porođajnu salu. Upravo su zabrana telefona i razumevanje porodilja bili i motiv za nastavak praćenja ove važne teme.
Nastavili smo da prenosimo glas nezadovoljnih budućih majki, u nadi da će to pomoći da se ova, za mnoge sporna odluka, promeni. A činjenica je da porodilje pored svih briga koje imaju u tom periodu jesu bile zabrinute i što će biti odsečene od sveta i uglavnom je njihov utisak bio da je odluka doneta da bi se prikrilo ophođenje osoblja prema njima. Takođe su smatrale da je to kršenje njihovih osnovnih prava, pa smo zato i tražili informacije dalje – ko je i na osnovu čega doneo takvu odluku, dodaje novinarka Stojanović.
Neinformisanje javnosti dodatni problem
Niška novinarka problem inače vidi i u tome što iz Kliničkog centra nisu najpre ni zvanično obavestili javnost o tome da su zabranjeni telefoni – putem svog sajta ili medija. Dodaje da se o ovome saznalo sasvim slučajno, kada je jednoj ženi portir oduzeo telefon zajedno sa ostalim stvarima.
Smatram da je ovo bilo važno da se nađe na njihovom sajtu kao obaveštenje i ženama i porodicama. Jer kada uzmu dole telefon, kako da javiš svojima da te neće čuti dok se ne porodiš i daju ti dete, pita se.
Inače, novinarka Stojanović često se bavi temama od javnog interesa u zdravstvu, pokretajući pitanja i o problemima u niškom porodilištu.