Povodom Svetskog meseca autizma, udruženja i organizacije širom Srbije od 2. do 7. aprila obeležavaju takozvanu “Plavu nedelju”. Cilj je da se nizom aktivnosti pruži podrška osobama sa autizmom i njihovim porodicama, ali i ukaže na probleme sa kojima se oni suočavaju. Neki od problema su nepostojanje registra osoba sa autizmom, nedostatak ličnih pratilaca, izostanak ranog prepoznavanja problema.
Na trgovima i ulicama Srbije, povodom Svetskog dana autizma 2. aprila, bio je veći broj ljudi nego ikada, kaže Ana Lazarević iz niškog Udruženja za pomoć osobama sa autizmom. Veća podrška u nedelju je bila i ispred Narodnog pozorišta prilikom akcije “Bojimo plavom bojom”. Iako autizam i dalje ne razumemo u potpunosti, sve je više razumevanja u društvu za osobe sa autizmom. Ipak, institucionalni problemi i dalje postoje.
Mi čak nemamo podatke koliko ima osoba sa autizmom. Ne postoji za sada ni jedno sistemsko rešenje za human smeštaj osoba sa invaliditetom i to je jedan od većih problema u zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti. Značajnih promena nema, čak nemamo ni registar osoba sa autizmom, a on bi nam veoma olakšao i njihovo školovanje i zdravstvo, kaže Lazarevićeva.
Iz Udruženja kažu da je neophodno i da svako dete ima ličnog pratioca. Ove godine su, dodaje zamenica predsednice Udruženja, potrebe za ličnim pratiocima bile veće, ali, shodno kriterijumima koje je Grad propisao, roditelji koji ne rade nisu dobili pravo na ovu uslugu.
Imamo i jedan jedinstven slučaj gde mama koja ne radi, a ima dva deteta sa autizmom, nije dobila ličnog pratioca. Ako su oni gledali taj kriterijum, ljudski je izaći u susret takvom problemu i dati ličnog pratioca. Dete treba da ima pratioca bez obzira na njihove kriterijume kojih ne treba da bude. Po zakonu svako dete treba da ima pratioca.
Rano prepoznavanje veoma važno
Uzrast kada se prvi simptomi autizma javljaju može biti različit. I sami simptomi mogu da variraju, nekada ih je lakše uočiti, a nekada teže. U svakom slučaju je važno da se roditelji, ukoliko imaju bilo kakvu nedomicu ili bojazan, jave pedijatru.
Kako kaže Lazarevićeva, rano otkrivanje i prevencija veoma su važni u daljem razvoju deteta. Ona sama je, kaže, imala sreće jer je kao pedijatrijska sestra-vaspitač i primetila promene kod svog deteta, pre nego što je napunilo dve godine.
Tada na vreme može da se uradi plan i program rada, da se obave potrebne analize i da se vidi šta može da se spreči, da se unapredi i da poboljša. Onda ide ta inkluzija odnosno uključivanje dece sa smetnjama u razvoju u redovan predškolski i školski sistem, da prihvatimo njihovu različitost i na taj način imaće korist i dete ometeno u razvoju i deca tipičnog razvoja.
Udruženje za pomoć osobama sa autizmom Niš ima preko 400 članova a oni su ne samo korisnici, nego i porodice, stručnjaci i saradnici. Osoba sa autizmom u ovom udruženju je oko 70. Ipak, procenjuje se da je u Nišu više stotina dece sa autizmom, ali zbog nepostojanja registra, nije poznat tačan broj.
Plava nedelja obuhvatiće ove godine niz događaja i aktivnosti poput izložbi slika, koncerata, sportskih i plesnih radionica. Za sva dešavanja zaduženi su organizacija “Dan” i Gradsko udruženje za pomoć osobama sa autizmom.