Kakvu podršku Evropske unije imaju mladi na jugu Srbije, koji su uspešni evropski projekti, a koliko Grad Niš ulaže u projekte, neke su od tema tribine “Koliko EU podržava mlade?” održane u EU Info Point-u.
Marjan Cvetković iz Tima Evropa Srbija i ekspert u radu sa mladima kaže da mlade interesuje sve u vezi školstva i o razmeni iskustava sa vršnjacima iz drugih zemalja. “Postoje programi razmene, stipendija, ali i programi gde mladi stiču veštine, koje možda školski sistem ne pruža. Niš je primer za omladinski aktivizam i volonterizam, a najveći problem je neinformisanost mladih”, ističe on.

Među brojnim projektima i programima Evropske unije, na tribini je posebno istaknut Erazmus+, koji omogućava mladima ono što njih, prema rečima Olgice Bajić, iz organizacije “Otvoreni klub”, najviše zanima, a to je mobilnost. “Program Erazmus+ je poznat program koji omogućuje razmene i putovanja, što studente najviše interesuje, dok nešto starije zanimaju projekti koji imaju održivost, odnosno nude mogućost zaposlenja”, objašnjava Bajić.
Ova tribina je deo Kampanje za mlade, u kojoj Delegacija EU u Srbiji, EU info centar i EU info kutak predstavljaju mladima nove mogućnosti i podršku EU za oblasti obrazovanja, poslovanja, inovacija i kulture.