Važne i zanimljive novinarske priče nastale su u okviru naše najnovije novinarske škole. Studentkinje novinarstva i novinari početnici pisali su o temama od javnog interesa, poštujući pravila struke i profesionalne standarde.
Tako je Filip Petković skrenuo pažnju na ozbiljan problem nedostatka hidranata u niškim selima, ali i na to da gradski vodovod krije ovu važnu informaciju od javnosti.
Magdalena Kostić pisala je o šerentingu, pojavi koja obeležava život savremenih roditelja koji dele intimu svoje dece na mrežama. Sa druge strane, Kristina Milošević u fokus svoje priče stavila je probleme roditelja dece sa autizmom.
O razlici u standardu života u Nišu i Beogradu pisala je Teodora Radojičić, oslanjajući se na zvaničnu statistiku o prosečnim platama u ova dva grada. Još je niži standard Roma i Romkinja upravo zbog prepreka prilikom zapošljavanja i sveprisutne diskriminacije, o čemu je pisala Nikoleta Stanojević. Zbog ovakve situacije na jugu Srbije i penzija koje nisu dovoljne za dostojanstven život, jedna od tema bili su i penzioneri koji su primorani da rade kako bi preživeli. Primer 68-godišnjeg vozača kamiona istakla je Ganja Nikolić.
Priča Kristine Milojević ukazuje na to da mnogi radnici i radnice u ugostiteljstvu imaju akademsko obrazovanje, pa umesto radom u struci, za život zarađuju držeći ajncer.
Jedna lepa priča stigla je iz pera Natalije Veličković koja je pisala o Beogradskoj kapiji i planovima koje za ovaj deo grada oko Tvrđave imaju iz Turističke organizacije Niša.
Sledeće godine nagrade za najbolje priče
Novinarska škola Media i reform centra Niš, odnosno Akademija za razvoj lokalnih medija se tradicionalno održava u Nišu duže od decenije. Kroz mnoge cikluse prošlo je na stotine medijskih profesionalaca, a oni koji su nekada bili polaznici/e sada su u ulozi predavača/ica i mentora.
Dogodine, najuspešnije priče dobiće novčane nagrade.
“Rešili smo da unapredimo našu novinarsku školu i od sledećeg ciklusa nagradimo autorke i autore najboljih novinarskih priča. Smatramo da će ih ovo dodatno motivisati da ulože vreme i trud i unaprede svoje novinarske veštine, istovremeno pišući o temema važnim za građane i građanke”, navodi urednica Mediareforma Tamara Stankov.
Inače, na novinarskoj školi koju pohađaju studenti i novinari/ke na početku karijere, unapređuju profesionalne veštine kroz predavanja o online, televizijskom novinarstvu, istraživačkom novinarstvu, fotografiji i MoJo-u, promociji na društvenim mrežama, etici i novinarskom zakonodavstvu.
Među predavačima/cama su dosad bili Ljubica Gojgić, Jelena Zorić, Stevan Dojčinović, Stefan Marković, Jovana Gligorijević, Aleksandar Stankov, Gordana Bjeletić, Danica Vučenić, Marko Dražić, Viktor Marković i mnogi profesionalci iz medijskog sveta.