Iako pojedini članovi opozicije u Skupštini Grada najavljuju pravljenje svojih odborničkih grupa, u niškom parlamentu trenutno postoje četiri odborničke grupe i za sada nema zvaničnih osnivanja novih, kaže predsednik Skupštine Igor Novaković. Jedan od lidera opozicije u Nišu Đorđe Stanković kaže da to što će biti više grupa ne znači “razgradnju” opozicije, već “bolji način delovanja”. Ipak, kakve će posledice pregrupisavanja biti i ko će u parlament doći sa kakvom vizijom, videće se već od naredne sednice, smatra novinar Aleksandar Stankov.
Različite vizije, neslaganja, želje da drugačije deluju… Ove razloge navode odbornici opozicije koji su prethodnih dana najavljivali izlaske iz svojih dosadašnjih odborničkih grupa. Prvi su, iz grupe građana “Dr Dragan Milić”, i zvanično istupili odbornici Oliver Paunović i Milena Vakić Paunović. Paunović je najavio da bi sa još nekim odbornicima mogao da osnuje novu odborničku grupu. Ipak, ni jedan dokument za pristup i osnivanje novoj grupi nije stigao na adresu parlamenta. S toga, u njemu i dalje postoje četiri odborničke grupe, što potvrđuje i predsednik Skupštine Igor Novaković.
Ja imam ovde najave još jedno šest, sedam opozicionih odbornika koji žele da istupe iz odborničkih grupa, zovu me telefonom, ali do sad niko ništa nije… Oni samo izjavljuju po medijima i zovu me telefonom – kaže Novaković za naš portal.
Kao razloge za izlazak iz grupe građana, Paunović je prethodno naveo upravo drugačiju viziju delovanja, ali i neslaganja sa nekim “stvarima u grupi”. Nekoliko dana ranije na svom fejsbuk profilu objavio je sliku sa istaknutim članovima Srpske napredne stranke Nikolom Selakovićem, Milanom Lazarevićem i njegovim ocem generalom Vladimirom Lazarevićem, što je unelo dodatne sumnje u Paunovićeve namere i buduće delovanje. Ipak, kako je sam rekao, namerava da ostane opozicija u Skupštini i najavio je potencijalnu saradnju sa odbornikom Miodragom Stankovićem za koga se, podseća novinar Aleksandar Stankov, spekulisalo da opoziciju neće podržati na konstitutivnoj sednici, što ipak nije bio slučaj.
Međutim, Stankov podseća da je odbornik Stanković imao “samo reči hvale” za novoizabrano SNS rukovodstvo u gradu.
Ako su to nove vrednosti i vizije Paunovićeve odborničke grupe u nastajanju, onda se opoziciji ne piše dobro – kaže Stankov.
Pored Paunovića i Vakićeve najave su da će iz grupe građana “Dr Dragan Milić” istupiti i Lela Lazović, a da će ona sa Slavišom Dinićem i Draganom Milutinović iz “Biramo Niš” imati zasebnu odborničku grupu. To nije nelogičan potez, smatra novinar, jer je Dinić odvojio inače svoju grupu sa kojom je bio deo “Biramo Niš”. I pored najava o izlascima iz jednih i ulascima u druge odborničke grupe, prema rečima Stankova, na prvi pogled se čini da je u redovima opozicije ipak – sve u redu.
Moraće da prođe makar jedna sednica parlamenta da bismo tačno znali kakve su posledice pregrupisavanja. Nije tajna da je 30 odbornika, a i čitava opozicija koja je prešla cenzus, bila usmerena na dr Dragana Milića. Utisak je da su svi čekali njegove odluke i poteze, a to se i vidi u poslednjem slučaju oko nezakazivanja sednice povodom katastrofalnog izveštaja DRI. Pojedini odbornici su tražili, ali je on rekao “ne”. Sada svaka odbornička grupa, ma kolika bila, ima svoju autonomiju donošenja takvih i sličnih odluka – objašnjava Stankov.
Da je nastajanje novih odborničkih grupa prirodno i da ne znači i napuštanje opozicije i prelazak u “drugi tabor”, smatra Đorđe Stanković iz “Biramo Niš”.
To je možda bolji način delovanja. Imaćemo više šefova grupa, verovatno u nekim situacijama i više vremena za napade i razgovor ako bude bilo potrebno u parlamentu, a kada bude došlo vreme i za neke nove izbore onda ćemo više imati pojedinaca koji su se isticali – rekao je Stanković gostujući na televiziji N1.
Pored toga što će opozicija, ukoliko nastavi da deluje u tom smeru, imati na raspolganju više vremena i svojih predstavnika u internim komisijama pri Skupštini, moguće su i negativne posledice ovakvih poteza opozicionih odbornika, kaže novinar Aleksandar Stankov.
Naravno, tu su i negativne posledice kakva recimo može da bude odluka grupe da generalno ili pojedinačno podržava predloge vlasti, pa se samim tim i broj opozicionih ruku osipa. U tom smislu je bolje kada je grupa veća i kompaktnija – ističe novinar.
Ko će u kom smeru ubuduće delovati u lokalnom parlamentu, znaće se možda već na narednoj sednici, koja je, prema nezvaničnim najavama, moguća krajem septembra ili početkom narednog meseca. Ni tada, kako kažu iz opozicije, broj od 30 njihovih odbornika se neće promeniti, a iako tvrde da “borba nije stala”, stiče se drugačiji utisak.
Za brojeve ćemo videti, a borba jeste stala jer kako drugačije opisati činjenicu da SNS-SPS koalicija polako, ali sigurno formira vlast u Nišu iako je i dalje zvanično više opoziconih glasova. Od konstitutivne sednice nije bilo nijedne konferencije za medije opozicije koja bi se bavila upravo tom temom i upoznavanjem građana sa daljim potezima na čuvanju njihovih glasova i poverenja koje im je dato. Leto smo proveli bez akcija opozicije, a njihove ranije pravne i Gandijevske borbe su doživele neuspeh – podseća Stankov.
Stankov smatra da su, svesni toga ili ne, opozicionari imali istorijsku šansu da u Nišu promene vlast posle 12 godina vladavine SNS-a, za šta su dobili i podršku građana. Preostaje im, kaže on, da se nadaju da će ukupni rejting naprednjaka opasti, pre svega Aleksandra Vučića, ukoliko žele da za četiri godine zamene mesta i budu vladajuća većina.