Suzavac, baklje, staklo, opozicija koja kuca na vrata Skupštine Grada Beograda, a potom i pokušava da uđe, kordon policije koji je unutra i koji joj to ne dozvoljava, nekoliko hiljada ljudi na ulicama – ovako je ukratko izgledao protest opozicije u Beogradu u nedelju uveče. Tako je bilo sve dok velike policijske snage nisu rasterale ljude iz Pionirskog parka.
Protest liste Srbija protiv nasilja zbog, kako kažu, pokradenih izbora u nedelju je kulminirao. Ipak, sve što se događalo na ulicama Beograda u prvih par sati protesta veliki deo Srbije nije mogao da vidi, jer za tu vest nije bilo mesta na televizijama sa nacionalnom frekvencijom.
Pokucali su na vrata i niko nije odgovorio, ali je na guranje i lomljavu stakla na ulazu u Gradsku kuću Beograda odgovoreno suzavcem. Višečasovni pokušaji ulaska u Skupštinu, završeni su izlaskom na stotine policajaca i potiskivanjem naroda ka Slaviji.
Do kasno u noć su se na mrežama pojavljivali snimci i fotografije pokazivanja sile na ulicama Beograda. Ovakva je slika iz Beograda sinoć otišla u svet. Ipak, ono što je obišlo svet, Srbiju je obišlo tek sat i po nakon početka i to tek nakon obraćanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
U vreme kada su građani/ke koji su protestovali, zajedno sa liderima opozicije, pokušavali da prođu kroz vrata Skupštine, a koje je zadržavao kordon policije, ova dešavanja mogla su da se vide samo na par kablovskih televizija i online portalima.
Prvi se oglasio RTS u svom Dnevniku, sat i 40 minuta nakon početka protesta, s tim što ovi događaji nisu bili među najvažnijim vestima. Dnevnik je završen rečima: “Nastavljamo da pratimo nasilje opozicije na beogradskim ulicama”.
Kada su ostale televizije u pitanju, tek nakon obraćanja predsednika Vučića povodom dešavanja u Beogradu, o ovoj temi su nešto mogli da čuju i građani Srbije koji nemaju televizije N1 i Al Jazzeru.
Medijsko izveštavanje o ovom protestu samo je još jedan dokaz da televizije sa nacionalnom frekvencijom ne rade svoj posao koji je predviđen onim čime su oni konkurisali, smatra profesor Neven Obradović, sa Departmana za novinarstvo Filozofskog fakulteta u Nišu.
Ovi protesti zaista jesu jedna važna stvar koja se dešava, ne može biti ignorisana. Kakvi su efekti toga to je već neka druga priča, ali kada gledamo iz ugla medija i televizija sa nacionalnom frekvencijom, pa i javnog servisa, moraju da obaveste javnost da se tako nešto dešava u društvu. Nemoguće je da takve stvari ignorišu, jer njihova uloga u društvu jeste da izveštavaju javnost – navodi on.
Pored toga što im je obaveza da izveštavaju, obaveza im je da izveštavaju objektivno, podseća Obradović.
Iz ugla struke, akademskog osmatranja, televizije sa nacionalnom frekvencijom, kada su preuzele nacionalnu frekvenciju koja je javno dobro, moraju da izveštavaju o svim događajima, naravno potpuno objektivno i gledaoci treba da zaključe šta se tu dešava. Ne treba oni da budu ni komentatori ni bilo šta, već da prosto izveste o tome. Onda će građani doneti svoj sud, takva bi trebalo da bude uloga medija koji imaju nacionalnu pokrivenost – zaključuje Obradović.
Ipak, ono što su građani od 18 sati, kada je protest počeo, pa do skoro 20 časova, mogli da vide razlikuje se od televizije do televizije. Od “Slagalice” na RTS-u, do “Provodadžija” na Hepiju, preko redovnih informativnih emisija u kojima je centralna tema bilo prethodno obraćanje Aleksandra Vučića.
Posle izostanka prvih reakcija, u nedelju uveče je u Pinkovom “Hit tvitu” gostovala aktuelna premijerka Ana Brnabić, koja je, između ostalog, govorila o protestu, dešavanjima u prestonici i izborima.. Razgovor je ilustrovan snimcima televizije N1 i fotografijama koje je premijerka pokazivala.