• Vesti
    • Društvo
    • Kultura
    • Zdravlje
    • Ekologija
    • Intervju
    • Aktivni građani
    • MRCN teme
    • Blog
  • Slobodni mediji
  • Video
  • Studentski protesti
  • Politika
    • Izbori 2024
  • Kolumne
Facebook Twitter Instagram
  • Vesti
    • Društvo
    • Kultura
    • Zdravlje
    • Ekologija
    • Intervju
    • Aktivni građani
    • MRCN teme
    • Blog
  • Slobodni mediji
  • Video
  • Studentski protesti
  • Politika
    • Izbori 2024
  • Kolumne
Facebook Twitter YouTube Instagram
Najnovije
  • Studenti osumnjičeni za simulaciju zvučnog topa – šta u Nišu na to kažu građani i stručnjaci, a šta vlast
  • Sud pauzirao osnivanje Fakulteta srpskih studija „cepanjem“ niškog Filozofskog – ima li budućnosti bez dijaloga
  • Od tesne do „bogatije“ većine – kako se menjao odnos snaga u niškoj Skupštini
  • Kancelarija Vlade otvorena i u Nišu – rešavanje problema građana ili promocija vlasti?
  • Prijava studenata protiv Vučića za medijsku posetu pacijentima – arhivirana
  • “Samo lojalni vlasti mogu da prežive na državnim jaslama” – kako je medijima u Nišu podeljeno 100 miliona od građana
  • Nastavak suđenja za gađanje jajima – oprost niškog gradonačelnika koji niko nije tražio, za studenta koji nije ni proglašen krivim 
  • Biciklistički koridor za niški kej – Inicijativa Skopljanke za uređeniju obalu Nišave
  • Okrugli sto “Trgovina ljudima pod krinkom tradicije”, Udruženje Romkinja “Osvit”
  • Pres-konferencija povodom Meseca borbe protiv melanoma, UPOOM
Home»Aktuelno»Za studentkinje u Nišu obezbeđeno preko 900 kutija besplatnih higijenskih uložaka

Za studentkinje u Nišu obezbeđeno preko 900 kutija besplatnih higijenskih uložaka

Magdalena KostićBy Magdalena Kostić28/06/2024No Comments
Foto: Magdalena Kostić
Foto: Magdalena Kostić

Sve studentkinje niškog Univerziteta sada na svojim fakuletima imaju na raspolaganju besplatne higijenske uloške. Ova donacija od 900 kutija je pristigla nakon uspešno realizovanog prvog dela Libresove kampanje “Svi za jednu, jedna za sve”. Osim Niša uloške su dobila još 3 univerzitetska grada.

Kako bi u toku godine sebi obezbedile menstrualne proizvode žene u Srbiji moraju da izdvoje bar 8.000 dinara. Mnoge od njih sebi ne mogu da ih priušte, a studentkinje čak zbog toga izostaju sa predavanja i ispita. Da je menstrualno siromaštvo veliki problem u našoj zemlji dokazuje i anketa sprovedena na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, gde su studentkinje rekle da tokom ciklusa koriste i krpe jer ne mogu da priušte menstrualne proizvode.

Zato su organizacija “Ženska inicijativa” iz Novog Sada i kompanija “Libresse” u aprilu u Nišu započele kampanju “Sve za jednu jedna za sve”. Cilj im je bio da kroz nju obezbede besplatne higijenske uloške za studentkinje iz četiri grada u Srbiji i tako im pomognu u borbi protiv menstrualnog siromaštva.

Nakon mesec dana, kampanja je uspešno sprovedena i za skoro 50 fakulteta na četiri Univerziteta obezbeđeni su ulošci.

Niški Univerzitet je jedan od četiri, u kome su za fakultete obezbeđeni besplatni higijenski ulošci. Za preko 13.000 studentkinja pristiglo je 910 kutija sa dnevnim i noćnim ulošcima kao i 65 dispanzera (kutija) u kojima će se oni nalaziti.

Uspešno smo realizovali akciju i time podstakli na brigu o menstrualnom siromaštvu iz ekonomskog, društvenog i zdravstvenog apsekta. Sama kampanja imala je za cilj obezbeđivanje besplatnih uložaka na fakultetima u Republici Srbiji i time utiče na smanjenje menstrualne stigmatizacije, tako što je brend Libresse od svakog kupljenog proizvoda izdvajao 17 dinara u svrhu donacije – kaže Sanja Ristić, studentkinja prorektorka Univerziteta u Nišu.

Dodaje da će zahvaljujući kampanji studentkinjama obaveze biti olakšane, da će pospešiti brigu o menstrualnom zdravlju i higijeni, ali i da će se osećati sigurnije na fakultetu.

Osim u Nišu, prvi deo donacije higijenskih uložaka stigao je na fakultete Univerziteta u Novom Sadu, Univerziteta u Novom Pazaru i Univerziteta u Kragujevcu, navodi Milica Sekulić iz “Ženske Inicijative”.

Ona ističe da povezivanje ovako velikog brenda i udruženja, rezultira širenjem svesti o važnosti zdravlja, ali i “prevazilaženjem stigmi” koje su uz to i prisutne.

Ovakve kampanje promovišu i ravnopravnost tako što omogućavaju jednak pristup higijenskim proizvodima i resursima, bez obzira na finansijsku situaciju. Obezbeđivanjem pristupa menstrualnim proizvodima i informacijama, ovakve akcije takođe omogućavaju ženama i devojkama da se fokusiraju na obrazovanje, rad i svakodnevne aktivnosti bez prekida – pojašnjava Milica Sekulić.

Dodaje da će tokom oktobra meseca sve fakultete očekivati još jedna količina higijenskih uložaka kako bi studentkinje i tokom naredne akadamske godine nesmetano boravile na fakultetima.

Inače, “ Ženska Inicijativa” je i pre ove akcije pružila podršku fakultetima koji su samostalno želeli da uvedu besplatne uloške.

Takođe, nedavno je i niška gimnazija “Svetozar Marković” uvela higijenske uloške u svoje toalete.

FacebookTweetLinkedInEmail

Povezane vesti

Latino džez i trojica gitarista obeležili treće veče Nišvila, večeras nastupa Konstrakta besplatni higijenski ulošciFilozofski fakultet u Nišu uveo besplatne higijenske uloške dr Dragan MilićProglašena lista dr Milića – najviše zdravstvenih radnika, profesori i osnivač “Niških vesti” Niški studenti o “Turi do Strazbura”: Životno iskustvo, neopisive emocije i put koji bismo bez sumnje ponovili
Avatar photo
Magdalena Kostić

    POVEZANE VESTI

    Studenti osumnjičeni za simulaciju zvučnog topa – šta u Nišu na to kažu građani i stručnjaci, a šta vlast

    23/06/2026

    Sud pauzirao osnivanje Fakulteta srpskih studija „cepanjem“ niškog Filozofskog – ima li budućnosti bez dijaloga

    17/06/2026

    Od tesne do „bogatije“ većine – kako se menjao odnos snaga u niškoj Skupštini

    12/06/2026

    Leave A Reply

    Analizirali smo

    Studenti osumnjičeni za simulaciju zvučnog topa – šta u Nišu na to kažu građani i stručnjaci, a šta vlast

    23/06/2026

    Sud pauzirao osnivanje Fakulteta srpskih studija „cepanjem“ niškog Filozofskog – ima li budućnosti bez dijaloga

    17/06/2026

    Od tesne do „bogatije“ većine – kako se menjao odnos snaga u niškoj Skupštini

    12/06/2026

    Kancelarija Vlade otvorena i u Nišu – rešavanje problema građana ili promocija vlasti?

    05/06/2026

    Prijava studenata protiv Vučića za medijsku posetu pacijentima – arhivirana

    03/06/2026

    “Samo lojalni vlasti mogu da prežive na državnim jaslama” – kako je medijima u Nišu podeljeno 100 miliona od građana

    30/05/2026

    Nastavak suđenja za gađanje jajima – oprost niškog gradonačelnika koji niko nije tražio, za studenta koji nije ni proglašen krivim 

    29/05/2026

    Biciklistički koridor za niški kej – Inicijativa Skopljanke za uređeniju obalu Nišave

    26/05/2026

    Pravni lek i pritisak javnosti – hoće li terapija niških lekara delovati na Lekarsku komoru

    20/05/2026

    Višedecenijski problem izmeštanja pruge u Nišu: Nova prepreka za staro rešenje

    18/05/2026
    1 2 3 … 162 Next

    O nama

    Projekti

    Uslovi korišćenja

    Impresum

    2024. Mediareform
    Designed by - Mediareform
    Logo

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.