“Skup nade” koji će se održati 26. maja u Beogradu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je kao naveći skup ikada održan u Srbiji. Svojevrstan kontramiting protestu “Srbija protiv nasilja”, Vučić je okarakterisao kao nestranački. Kolike su razmere “Skupa nade” govori to što je uspeo da pomeri premijeru opere koja je bila prvobitno zakazana za 26. maj u Nišu. Ovo je potvrdila gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski.
Narodno pozorište gde je najavljena opera Simfonijskog orkestra i Fakulteta umetnosti “Čarobna frula”, podelilo je sa svojom publikom da će premijera biti održana dan ranije zbog tehničkih razloga.
Premijera opere “Čarobna frula”, pod dirigentskom palicom Zorana Stanisavljevića, u režiji Ivana Vukovića, planirana za 26. maj, pomera se zbog tehničkih razloga za dan ranije, 25. maj u 20.00.
Ova objava je, sudeći prema komentarima građanki i građana, razbesnela mnoge u Nišu. Ispod objave je čak postavljen gif predsednika Srbije uz opis “tehnički razlog”.
Ode i kultura… Trk za sendvič svi! Stidim se – jedan je od mnogobrojnih negativnih komentara na objavu o promeni termina.
Zbog čega je zapravo opera pomerena za dan ranije, odgovor nije dao direktor Narodnog pozorišta Spasoje Ž. Milovanović konstatujući da je to pitanje za Simfonijski koji je nosilac umetničko-izvođačkog dela, a ne za Pozorište koje je tehnička podrška. Direktorka Simfonijskog orkestra Tatjana Veličković Minčić, sa druge strane, tražila je da joj se pitanja pošalju mejlom, te od nje očekujemo odgovor.
Međutim, garadonačelnica Niša Dragana Sotirovski potvrdila je da je održavanje opere pomereno za dan radnije urpavo zbog “Skupa nade”.
Mi smo u konsultaciji sa direktorom Narodnog pozorišta smatrali da operu ne treba da držimo u petak uveče kada je u Srbiji zakazan tako veliki skup i kada će verovatno više od pola Srbije biti u Beogradu. Za koga mi pravimo operu? Pa, valjda za publiku. Ako toga dana veliki broj Nišlija koji žele da gledaju operu bude u Beogradu, zašto bismo toga dana imali bilo kakvu premijeru? Održaćemo dan ranije tu zakazanu premijeru opere i mislim da je to sasvim legitimna i ispravna stvar – rekla je Sotirovski.
Sotirovski: Pritisci su političke parole
Gradonačelnica Sotirovski je na pitanje novinara o pritiscima na zaposlene u Gradskoj upravi da idu na “Skup nade”, odgovorno trvdila da pritisaka nema, kao ni da joj niko nije prijavio takvu situaciju.

Ta reč pritisci se vrlo često čuje iz novinarskih usta. Pritisaka nema. Dakle, sve ovo što se radi, radi se na dobrovoljnoj bazi. Ja do ovog trenutka, odgovorno to tvrdim i dovedite mi čoveka koji se meni požalio a ja da nisam reagovala. Dakle, do ovog trenutka se nijedan radnik gradske uprave zvanično meni kao gradonačelnici Niša nije požalio da trpi bilo kakve pritiske. Znači, činjenica je da smo mi ljude pozvali i sada koristim priliku. Dakle sve na dobrovoljnoj bazi. Ko želi da ide, slobodan je građanin Srbije, može da ode – tvrdi gradonačelnica Niša.
Gradonačelnica je dodala i da zaposleni u Upravi Niša “imaju hrabrosti” da traže veće plate uprkos tome što koriste duga bolovanja, izlaze ranije ili ne dolaze na posao. Zato je pitanja o pritiscima nazvala političkim parolama.
Ne vidim razlog zašto ne bi imao hrabrosti da dođe i da kaže, ili makar da pošalje anonimnu prijavu i da kaže – “ja sam pod pritiskom i moram da idem”. Na kraju krajeva, ko koga može da natera na nešto? Prema tome, mislim da su to, opet kažem, političke parole da neko na nekoga vrši pritisak. Dovedite tog nekoga ko vrši pritisak i na koga se vrši pritisak, a ja znam da u skladu sa svojim ovlašćenjima šta ću po tom pitanju da radim – dodala je Sotirovski.
Južne vesti pisale su o radniku JKP Naisus koji ne želi na “Skup nade” i o tome da se radnici ovog preduzeća i GU Niša uveliko mobilišu za odlazak u Beograd.
Podsetimo, posle dva masovna ubistva početkom maja – u OŠ “Vladislav Ribnikar” u Beogradu gde je učenik ubio devetoro đaka i radnika obezbeđenja, i u selima u okolini Mladenovca gde je mladić usmrtio osmoro i radnio 13 ljudi, u nekoliko gradova Srbije organizovan je protest protiv nasilja.
Ovi događaji potresli su čitavu Srbiju gde je proglašena trodnevna žalost, kao i region, a vest je odjeknula u svetskim medijima.
Najpre su građanke i građani 8. maja u Beogradu i Novom Sadu izneli zahteve da se promeni medijska slika u Srbiji, smene poejdini članovi Vlade i prepispita odgovornost i bezbednosna situacija u zemlji.
Protest u Nišu dogodio se dva dana kasnije, da bi 12. maja, pošto zahtevi nisu ispunjeni, protest ponovo održan u prestonici, gde je neko vreme bio blokiran most “Gazela”.
Uz građane su na protestima bili i predstavnici opozicionih političkih partija. Vlast je proteste okarakterisala kao političke poteze, te je Vučić pozvao građane Srbije na “Skup nade”.
Pažnju je izazvala i objava premijerke Srbije Ane Brnabić koja se na tviteru rugala brojnosti na protestima protiv nasilja, objavivši fotografiju na kojoj su multiplicirani nasmejani ona, predsednik Vučić i ministar finansija Siniša Mali.