Od pitanja legitimnosti same vlasti preko izveštaja DRI, isplate finansijske podrške radnicima propalih preduzeća, zatim ostavki na funkcijama načelnika uprava, pa do najavljenih poskupljenja – sve ovo obeležilo je prvih 100 dana rada vlasti u Nišu. Stručnjak za decentralizaciju i izborne sisteme Mladen Jovanović i novinarka Zorica Miladinović kažu da je primetno donošenje populističkih odluka, a kao najočitiji primer toga navodi se upravo isplata finansijske pomoći radnicima.
Prošlo je 100 dana kako je 31 odbornik vlasti u noći između 12. i 13. avgusta podržao predlog Dragoslava Pavlovića za izbor gradonačelnika i nove većnike grada. Predviđanja o tome šta će novi gradonačelnik raditi drugačije od svoje prethodnice i kakav će biti njegov odnos prema građanima, ali i medijima, krenula su gotovo istog jutra.
O planovima za naredne četiri godine gradonačelnik je govorio u svom ekspozeu na konstitutivnoj sednici. Ipak, izostala je prilika da o budućim koracima govori i pred medijima na primopredaji dužnosti gradonačelnika – koja nije bila javna, a bivša gradonačelnica Dragana Sotirovski je za naš portal rekla da je tako odlučio novi prvi čovek Grada.
Veće plate, veći budžet, više sadržaja za mlade, novo porodilište, naučni instituti, više zelenila, reorganizacija rada u javnim preduzećima i gradskim upravama, rešavanje komunalnih problema – našli su se među prioritetima novog gradonačelnika.
Nakon nešto više od tri meseca rada, stručnjak za decentralizaciju i izborne sisteme Mladen Jovanović za period za nama kaže da ipak – “na jugoistoku ništa novo”.
Mi još u suštini i dalje nemamo lokalnu samoupravu nego ispostavu vladajućih stranaka koje iz Beograda određuju ko će šta da radi i kako će da radi. Nastavlja se kao i ranije nekompetentnost, zbunjenost, populizam, slušanje šefova iz Beograda, veličanje šefa, vođe… To se nastavlja na isti način tako da očigledno nema promene, iako su na izborima jasno izgubili – kaže Jovanović.
Legalitet i legitimitet novoizabrane vlasti dovedeni su u pitanje odmah po završteku konstitutivne sednice. Nekoliko žalbi opozicija je podnela Višem sudu, a kasnije i Upravnom. Epilog svega toga – sudovi su žalbe odbacivali iz proceduralnih razloga, bez odgovora na pitanje – da li su prekršeni zakoni i pravilnik u brojnim spornim postupcima, koje su zabeležile i televizijske kamere. I dok opozicija najavljuje nove sporove, pojedini predstavnici vlasti u Nišu navode da su sudovi potvrdili da je sve bilo po zakonu.
Ipak, novinarka Danasa Zorica Miladinović kaže da sumnja i dalje postoji, jer ističe “znamo kako funkcionišu sudovi i tužilaštva u Srbiji”.
Po mom dubokom uverenju ova gradska vlast u Nišu je nelegitimna, a kažem možda i nelegalna. Kažem “možda nelegalna” jer su pokrenuti brojni sporovi pred raznoraznim sudovima, pred raznoraznim tužilaštvima, ali su odluke uvek bile u korist vlasti. Tako da ja ne mogu da tvrdim da je ona nelegalna, ali mogu da izrazim sumnju jer znamo kako nam funkcionišu tužilaštva i sudovi i oni nažalost u velikoj meri nisu profesionalni i pod kontrolom su izvršne vlasti – kaže Miladinović.
Iste sumnje ima i Jovanović koji navodi da celokupna situacija oko legitimiteta novoizabrane vlasti uopšte nije razrešena.
Počev od utvrđivanja izbornog rezultata gde je taj postupak smandraljan pa do konstitutivne sednice i podele mandata gde je zaista mimo svake procedure faktički stvorena većina koja je pitanje da li je uopšte legalna i legitimna. Tako da, iz moje perspektive ja ne mogu ni da budem siguran da mi uopšte imamo gradonačelnika i gradsko veće – ističe Jovanović.
Finansijska pomoć radnicima – briga za radnike ili populistički potez?
Tema koja je izazvala veliku pažnju javnosti jeste i jedna od prvih velikih odluka Grada – da isplati finansijku pomoć radnicima propalih niških preduzeća nakon što godinama potražuju zaostale zarade. Međutim, ova odluka pokrenula je niz pitanja – od toga kako će izgledati sporazumi koje će Grad ponuditi nekadašnjim radnicima, pa čak i toga da li je predsednik Skupštine Igor Novaković na listi onih koji potražuju svoje zarade.
Jovanović ovu odluku vlasti ocenjuje kao zloupotrebu gradskog budžeta, kako bi SNS popravio svoj rejting na lokalu.
Ne postoji nijedna ispravna stvar u tom postupku koji su oni uradili do ovog trenutka a to im je bila glavna aktivnost. Ono što je tu interesantno jeste koliko im to uopšte nije uspelo pre svega zato što ucenjuju radnike da odustanu od postupaka… Ta vrsta zloupotrebe gradskog budžeta direktno je povezano sa jednom bezobzirom ucenom radnika da moraju da prihvate takav odgovor i da moraju da odustanu od svojih prava – navodi on.
Slične motive u ovoj odluci gradskih čelnika vidi i novinarka Miladinović, ističući da su takvi potezi svojstveni i vlastima na repubičkom nivou.
To je prosto procenjeno kao dobar populisitčki potez koji će uticati na povećanje rejtinga i to je bio jedan od razloga da se to uradi. Ne kažem da je jedini razlog, verovatno tu ima i želje da se tim ljudima koji dve i po decenije čekaju svoje zarađene plate konačno pomogne, ali svakako da postoji i ovaj drugi politički razlog, a to je borbra za rejting što je zapravo jedna od osnovnih mantri Vučićeve politike – smatra novinarka Danasa.
Ona dodaje da je u svojim ranijim posetama Nišu predsednik države Aleksandar Vučić izneo indirektne kritike na račun prethodne gradonačelnice kada je rekao “da ranije nisu dovoljno obraćali pažnju na građane”. Posledično, to je uticalo na rejting, te je model obraćanja preoblikovan.
Ja pratim njegove izjave u čijem je centru poruka da je uvek najvažniji građanin i da će on insistirati na interesima svih kategorija građana, rešavati njihove probleme i biti okrenut ka njima – navodi Miladinović.
Ipak, rešenje koje nudi Grad o isplati finansijske pomoći onima kojima se već više decenija duguje novac nije prihvatljivo za sve radnike. Kako ističu, ne žele da se odreknu kamata i postupaka na sudu i žele isplatu u jednoj rati. Do tada nastavljaju sa protestima, a najavljuju i peticiju za održavanje vanrednih lokalnih izbora.
Pomaci u senci mana
Naši sagovornici o tome da li je za ovih sto dana urađeno nešto dobro, imaju drugačije poglede. Miladinović smatra da je ovaj period izuzetno kratak da bi se govorilo o konkretnim rezultatima, ipak određene pomake vidi i to kada je u pitanju otvorenost prema medijima i atmosfere u gradu.
Vidi se negde da su za nijansu bolji od prethodne gradske garniture. Imaju recimo bolji odnos prema medijima, nema te vrste arogancije, tolike zatvorenosti za profesionalne, nekontrolisane, nezavisne medije kao što smo to imali kod prethodne garniture. Atmosfera u gradu je za nijansu relaksiranija i to je nešto što se primećuje – smatra novinarka Danasa.
Sa druge strane Jovanović navodi da je u “naopakim sistemima” traženje dobrih stvari svojevrsna “normalizacija
zla”.
Mi imamo zloupotrebe gradskog budžeta koje je utvrdio DRI, mi imamo toliko velike probleme…Mane te strukture su toliko velike da bi izdvajanje nekog ikakvog pozitivnog čina jedne nelegalne strukture čija je legitimnost upitna, zapravo služila samo za normalizaciju – komentariše Jovanović.
A koliko je zadovoljan radom vlasti na čijem je čelu za prvih 100 dana, pitali smo i gradonačelnika Dragoslava Pavlovića. On je naveo da će povodom tog jubileja biti organizovana posebna konferencija za medije naredne nedelje gde će javnosti predstaviti šta je i kako urađeno. Nezvanično, ta konferencija trebala bi da bude organizovana 23. novembra, međutim zvaničnih poziva još uvek nema.
Za nešto više od tri meseca rada nove vlasti, podnete su ukupno tri ostavke na mesta načelnika uprava. Računi za grejanje uvećani su za 9%, dok je porez na imovinu povećan za 10%.
Burne maratonske sednice obeležile 100 dana novog saziva Skupštine
Bučne rasprave do jutarnjih sati, prozivke, konstantna tenzija, polemike oko poštovaja Poslovnika i zakona, ali i usaglašena vladajuća većina bez izuzetka – sve ovo obeležilo je prvih 100 dana rada niškog parlamenta.
Burno je bilo od prve, konstitutivne sednice, kada je jedna od najspornijih situacija bilo glasanje da se Bratislavu
Ćirkoviću iz SNS-a potvrdi mandat. Tada je 30 odbornika opozicije napustilo skupštinsku salu, a predsedavajuća je utvrdila kvorum od 31 odbornika, iako tada Ćirkoviću nije bio potvrđen mandat. Podsećanja radi, sednica koja je počela 12. avgusta trajala je više od 18 sati, a novi gradonačelnik izabran je u zoru 13. avgusta u 04:31.
I sledeća, druga sednica Skupštine grada trajala je do narednog jutra. Na njoj se raspravljalo o završnom računu za prošlu godinu, zatim rebalansu budžeta za ovu, a odbornici opozicije insistirali su da se govori i o Izveštaju Državne revizorske institucije, kao i o istražnim bušenjima u okolini Niša.
Među odlukama koje su usvojene bila je i ona o finansijskoj pomoći radnicima propalih fimri koju je podržao i odbornik opozicije Miodrag Stanković, dok su ostali opozicionari bili
uzdržani. Maratonsku sednicu na kratko je uzburkao i balon sa likom predsednika Skupštine Igora Novakovića koji su aktivisti pokreta “Kreni-promeni” ubacili u skupštinsku salu kako bi skrenuli pažnju na svoju inicijativu za besplatne udžbenike.
Suprotno prethodnim, treća, vanredna sednica Skupštine trajala je svega pet minuta, a sazvana je na inicijativu 28 odbornika opozicije. Na dnevnom redu te sednice našle su se, između ostalog, i smena predsednika Skupštine, Izveštaj DRI i istražne radnje odnosno potencijalno rudarenje u okolini Niša. Ipak, odbornici vladajuće stranke glasali su protiv dnevnog reda i time odlučili da se sednica nakon pet minuta privede kraju.
Pored konstantnih polemisanja vlasti i opozicije, pa čak i dobacivanja na sednicama i van njih preispitivali su se i odnosi unutar samih opozicionih redova. Od najava da će biti kupovine mandata i preletanja, pa do preispitivanja zašto je odbornik Miodrag Stanković podržao predlog vlasti da se radnicima propalih firmi isplati finansijska pomoć.
Novinar Aleksandar Stankov saglasan je da je najpre upitan legalitet same vladajuće većine u Skupštini “jer smo svi videli u programu uživo da je jedan njihov odbornik izabran u trenutku kada kvoruma za rad u sali nije bilo”.
Ta takva upitno legalna većina za sada funkcioniše, posebno kada im glas da i Stanković iz koalicije NADA. I ne bi me čudilo da pored Stankovića na narednim sednicama bude još podignutih ruku sa opozicione strane sale za predloge vlasti. Baš kao što me ne bi čudilo da sa tako tesnom većinom izguraju pun mandat, jer smo videli da su ovde partijske odluke jače od zakona, sudova, pa na kraju i od volje građana – navodi Stankov.
Dodaje da Niš u budućnosti čeka zanimljiv parlamentarni život sa “dosta galame, dosta sirovog prikazivanja snage vlasti i kritike opozicije”.
I to je dobro, jer i to je demokratija. Nišlije će imati privilegiju da u najvažnijem domu za njih čuju i drugu stranu, što je velika stvar za državu koja je po mnogim istraživanjima zarobljena u hibridnom režimu, sa sve nižim stopama demokratije i sloboda – ističe on.
Stankov kaže da su Nišlije pametno glasale te sada imaju podeljen parlament što može da im olakša izbor u sledećem izbornom ciklusu.