Iako je opozicija pozvala gradonačelnicu Niša da podnese ostavku do 18. marta i tako omogući da se izbori u Nišu održe istog dana kada i beogradski, to se nije desilo. Za politikologa Dejana Bursaća odvajanje datuma izbora u ostalim gradovima i opštinama od beogradskih, nije logično i smatra da su motivi vladajuće stranke nejasni. Takođe, dodaje i da je niška opozicija uspela da nametne narativ da je SNS u Nišu u rasulu i na pragu poraza.
Lokalnim samoupravama širom Srbije, među kojima je i Niš, ove godine predstoje izbori. Glasanje je do sada zakazano samo u glavnom gradu, te će se beogradski izbori održati 2. juna. Šanse da se istog dana održe i u Nišu, kako je nedavno tražila niška opozicija, pale su u vodu. Gradonačelnica nije podnela ostavku na tu funkciju, te se shodno zakonskim rokovima, lokalni izbori u našem gradu ne mogu održati istog dana kada i u Beogradu. Prema mišljenju opozicije, time se legitimitet lokalnih izbora dovodi u pitanje, jer smatraju da je glasanje u Nišu drugog dana juna važno zbog nekoliko razloga.
Da bi se sprečila migracija birača, da bi se sprečilo koncentrisanje naprednjačkih funkcionera na Niš i da bi imali iole legitimitet budući da je u drugoj polovini juna i prvoj polovini jula grad polu-prazan, kreće sezona odmora, ko god da pobedi na tim izborima neće imati legitimitet – smatra narodna poslanica Jelena Milošević iz Srbije protiv nasilja.
Nezadovoljni time što se se u Nišu neće glasati drugog dana juna, iz opozicije ističu i da će preduzeti određene korake i stav prema predstojećim lokalnim izborima, ali ne objašnjavaju i koje.
Spremni smo da po svaku cenu i na svaki način branimo svaki glas. U Nišu će odlučivati ljudi koji u njemu žive.
Loš rejting i drugi problemi utiču na odluku o izborima?
Kada je reč o migraciji birača, koju predviđa opozicija, Dejan Bursać iz Instituta za filozofiju i društvenu teoriju kaže da je zakazivanje beogradskih izbora za 2. jun, a u ostatku opština i gradova kasnije, protiv cele logike, jer pretpostavlja ni da se izbori neće održati istog dana i u 17 beogradskih opština.
Kad bismo sumnjali na migraciju birača ne bi li bilo logično bar da su beogradski gradski i tih 17 beogradskih opština 2. juna, a da su ostali 9-og, što sad vidimo da nije slučaj – ističe Bursać.

Zbog čega će ostatak Srbije ipak glasati kasnije, a Beograđani izaći dva puta u kratkom roku, nije poznato, a takva odluka ipak nije logična, smatra Bursać. Ostaje nejasno šta su motivi SNS-a, ali Bursać smatra da su u toj stranci ipak sagledali svoje dosadašnje kalkulacije, koje su prethodnih desetak godina bile racionalne i očekivane. Spekuliše se da će održavanje izbora u nekim gradovima ipak sačekati zbog problema u SNS-u u tim mestima odnosno lošijeg rejtinga vladajuće partije, za šta je dobar primer Niš, kaže politikolog. Loš rejting i brojni drugi problemi mogu da utiču na odluku o izborima, smatra Bursać.
Ja bih rekao da tu ima i pada poverenja u SNS-u i zbog ekonomskih problema, povećanih troškova života, Ribnikara, problema na Kosovu i slično, te da su ih ove eksterne okolnosti naterale na takve poteze koji možda nisu još do kraja politički promišljeni onako kako se naviklo od njih. Tu je naravno šansa za opoziciju – objašnjava on.
A hoće li vreme do ostalih lokalnih izbora iz SNS-a iskoristiti da poprave rejting, posebno u većim gradovima poput Niša i Novog Sada, i kako, ostaje da se vidi. Prethodnih godina, kaže Bursać, jasno je da je rezultate donelo veliko prisustvo Aleksandra Vučića u kampanji, jer je upravo on mnogo popularniji od svih lokalnih lidera iz te stranke. Uz to, tu je i “SNS kampanja koja igra na razvoj, nadu i napredak”, dodaje on.
Uvek se tu otvara neka fabrika, neki put i slično – što je na granici i sa tom famoznom funkcionerskom kampanjom. Ali to je signal koji SNS voli da šalje svojim glasačima – sa nama ste na sigurnom, sa nama će biti ekonomskog razvoja.
U Nišu je situacija ipak nešto drugačija nego u ostalim mestima, a zahvaljujući i opoziciji, smatra Bursać.
U ovoj konkretnoj situaciji, zaista nisam siguran, mislim da je opozicija uspela u Nišu dobro da nametne narativ da je SNS u Nišu u rasulu i da je na pragu poraza. To naravno može da ima i dvostruki efekat pa da uozbilji malo glasače i aktiviste SNS-a da se malo dodatno potrude. Sa druge strane, nigde drugde, uključujući i u Novom Sadu gde su možda potencijali opozicije čak i veći, opozicija nije tako dobro uspela da nametne narativ da može da dođe do promene.
Dok iz opozicije smatraju da glasanje usred leta nije dobro i narušava se legitimitet, politikolog smatra da je održavanje izbora u letnjoj sezoni vrlo upitno i kada se radi o glasačima opozicije i vlasti. Smatra da su aktivisti SNS-a, koji su se pokazali kao požrtvovani, pod velikim pritiskom i sresom u izbornim kampanjama, a da izbori usred letnjih meseci ne odgovaraju ni njima, te da to “nije dobar način da upravljate sopstvenim resursima”.