Frankofonija se tokom meseca marta obeležava u celom svetu u cilju promovisanja francuskog jezika i francuske kulture. Ovogodišnjim Francuskim danima biće obeležena i petnaestogodišnjica rada Francuskog instituta u Nišu.
“Svake godine ima puno događaja koje organizujemo tokom meseca Frankofonije, obično su u pitanju tradicionalni događaji koje organizujemo svake godine sa našim partnerima. Ipak, to nas ne sprečava da svake godine organizujemo i nešto novo. Tako će Francuske dane otvoriti Gradski forum FrankofoNI: Francuski jezik – tvoj izbor za budućnost, koji će biti održan 1. marta od 15 časova u Media i reform centru. Ove godine nas podržava Međunarodna organizacija Frankofonije, ambasada Kande, Tunisa, turistička organizacija Mondorama”, rekla je direktorka Francuskog instituta Niš Marion Viau.
U okviru Francuskih dana biće organizovana i besplatna radionica za decu, koja će se održati 5. marta u Dečijem centru u Čairu.
Finale takmičenja za Frankofonu pesmu biće održano 25. marta u Narodnom pozorištu u Nišu, a u kategoriji senior prva nagrada je boravak za dve osobe u Francuskoj, dok će pobednik u juniorskoj kategoriji osvojiti putovanje za dve osobe u Tunis.
Veče francuske poezije održaće se u utorak, 13. marta u 19 sati, u kafiću Paris Art. Volonteri Francuskog instituta i organizacije Klub za osnaživanje mladih 018 govoriće zajedno pesme na francuskom, kao i njihov zvanični prevod na srpskom.