Rodno osetljiv jezik je tema kojom će se baviti mladi iz omladinske organizacije AEGEE Niš u okviru panel-diskusije „Rodna ravnopravnost ili kvarenje jezika?“ u ponedeljak 9. maja u 17 sati na Filozofskom fakultetu u Nišu. Mladi su u poslednje vreme veoma zainteresovani za ovu temu, smatraju organizatori.
Vatrogasac i vatrogaskinja. Šofer i šoferkinja. Sudija i sutkinja. Složili se ili ne sa ženskim oblicima ovih zanimanja, Zakon o rodnoj ravnopravnosti koji je donet 1. juna prošle godine predviđa njihovu upotrebu. O ovoj temi će se diskutovati i na panelu na niškom Filozofskom fakultetu.
Ideja o panel-diskusiji na temu rodno osetljivog jezika rodila se prošle godine, neposredno nakon što je donet zakon o njegovoj obaveznoj upotrebi i potekla je od članova naše organizacije koji se našli u nedoumici na koji način da se sada obraćaju našim pratiocima na društvenim mrežama. Iz te nedoumice prirodno je usledila i diskusija između samih članova AEGEE Niša, nakon koje smo zaključili da sami nismo dovoljno kompetentni da raspravljamo i odlučujemo o tome, kaže Anđela Jovanović, koordinatorka tima za odnose sa javnošću AEGEE Niš.
Glavno pitanje panelistima biće ono što muči i same mlade ljude iz ove omladinske organizacije – da li eliminisanje rodno zasnovanih diskriminacija kao glavni cilj upotrebe rodno osetljivog jezika opravdava proces transformacije jezika koji je neophodan.
Na panelu će o svojim viđenjima ove teme govoriti doc. dr Aleksandra Janić i doc. Ivana Mitić sa Departmana za srbistiku Filozofskog fakulteta u Nišu, zatim doc. Nemanja Krstić sa Departmana za sociologiju, Natalija Žunić, profesorka sociologije pravnih studija roda u penziji i Minja Marđonović, aktivistkinja i autorka romana „Jefimija, žena koja čeka“.