U godini kada je Niš umalo dobio novu “opozicionu” vlast, a Srbija izabrala novu-staru Vladu, dogodila se tragedija u Novom Sadu i “vratila” studente na ulice. To je i najjači utisak građana/ki o 2024. godini. Ovaj mladalački bunt ulio je nadu kod naših sugrađana/ki, sudeći po njihovim odgovorima u anketi, a poznate Nišlije sa kojima smo razgovarali očekuju da će 2025. u koju smo kročili biti teška i da “nema nazad”, ali i da će biti “godina buđenja”. Ostaje nam da budno pratimo hoće li “bolji život” u Srbiji postati realnost ili ipak samo još jedna repriza kultne serije.
Iako je 2024. bila izborna godina, opozicija je bila “na korak” do pobede i “osvojila je” nišku Medijanu, to ipak nije najjači utisak ostavilo Nišlijama/kama sa kojima smo razgovarali.
“Veličanstveni studentski protesti u Srbiji, koji su razbili sve sumnje u vitalnost mlade generacije”, kako to opisuje sociolog kulture, profesor Nikola Božilović, obeležili su godinu za nama, smatraju naši sagovornici i građani/ke sa kojima smo razgovarali.
Sami su shvatili da moraju preći sa digitalne na analognu komunikaciju. Socijalna revolucija se jedino može ostvariti in vivo, a ona započinje u glavi svakog pojedinca. Kad nema institucija, radi ulica. Ne (samo) telefoni – zaključuje Božilović.
Studenti/kinje su na ulici zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu, koji je za novinara CINS-a Stefana Markovića događaj godine.
Ne mogu da verujem da je nešto “sveže renovirano” odnelo živote. Još jači utisak su ostavili protesti koje organizuju one generacije za koje se godinama unazad govori da su nezainteresovane i apatične kao zombiji – ističe Marković.
Sa njim se slaže i proslavljeni niški pisac Dejan Stojiljković, koji ističe da su mladi ulili nadu da može i mora biti bolje.
Doktor Dejan Hristov kaže da je najveći utisak buđenje mladih, jer smatra da su studenti/kinje bili predugo uspavani i posmatrali stvari sa strane, pa je samim tim njihov ustanak odjeknuo jače nego ikada. Smatra da su se solidarnost i empatija ponovo našle u rečniku našeg naroda i misli da će tako i ostati.
Sociolog Đokica Jovanović opisuje kakva je naša stvarnost bila u 2024. godini.
Najdublji i najstrašniji je utisak stvarnost u kojoj deca ubijaju decu, u kojoj razobručena vlast, svojom zgrtačkom i koruptivnom strašću, odvodi u smrt nevine ljude, ne samo u strašnom novosadskom događaju i koja svojom kompradorskom politikom ostavlja ljude bez posla, a njihove porodice bez hleba. Ta ogromna nevolja je neposredno izazvana ovakvim, do krajnosti dovedenim, antihumanim delovanjem najuticajnijeg dela političke klase – pojašnjava Jovanović.
“Pred nama je teška godina, ali nema nazad”
Profesor Božilović očekuje da će 2025. u koju smo tek kročili biti veoma teška i naporna u svakom smislu, ali da “nema nazad”.
Ova vlast se neće lako predati jer zna da za sve zakulisne i kriminalne radnje mora odgovarati. Neka studenti ne brinu za propuštena predavanja, kolokvijume i ostalo. Sve se dâ nadoknaditi. Devedesetih smo tri puna meseca bili na ulici, a potom našli načina da sve što se tiče nastave bude odrađeno legalno i regularno – pojašnjava Božilović.
Novinar Marković se nada mirnoj godini, “udobnoj i laganoj kao vožnja vozom kroz prelepi krajolik”, ali se ipak boji da je veća verovatnoća da će biti “kao voz koji iskače iz šina”.
Da studenti/kinje istraju u svom protestu, a odgovorni za novosadsku tragediju budu izvedeni pred lice pravde, očekuje pisac Stojiljković.
Takođe očekujem pad niške nelegitimne, nenarodne i poslušničke vlasti na čelu sa lažnim gradonačelnikom i njegovom svitom klimoglavaca koja kleči na kukuruzu pred svojim prestoničkim šefovima i tako, svi đuture, brukaju i sebe i slavni grad Niš koga nisu dostojni – ističe Stojiljković.
Očekivanja profesora Jovanovića su da će ova godina biti “neugodna”, sa još grčevitijom borbom i produbljenjem podzemnog fronta protiv građanstva.
Doktor Hristov veruje da će biti puno obraćanja predsednika, koji pokušava “da kao bromazepam deluje na široke narodne mase”.
Srećom (ili nesrećom) njegovi sledbenici su odavno anestezirani, a ostalima je već jasno da treba da ga ignorišu. Očekujem godinu buðenja i odvikavanja od bromazepama – navodi Hristov.
“Da nam mladi vrate osmeh na lice”
Mladim Nišlijkama i Nišlijama profesor Božilović želi da osete slast pobede i nastave život u slobodnom društvu.
Studentkinjama i studentima savetujem da se vrate svojim radnim obavezama kada se sve ovo završi, da čitaju literaturu, da budu kritični prema svemu napisanom i izgovorenom, da ne robuju autoritetima, da prate predavanja svojih profesora, ali da ponajviše slušaju glas svoga razuma – savetuje profesor Božilović.
“Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo”, podseća novinar Marković na reči slavnog Ive Andrića, pa se nada da će nam 2025. doneti više razumevanja.
Citat vojvode Mišića “Ko sme – taj može. Ko ne zna za strah – taj ide napred”, poruka je pisca Stojiljkovića građanima/kama.
Da nam mladi vrate osmeh na lice, kulturu u domove i pravdu u institucije, nadanja su doktora Hristova.
Jer oni su pravi vesnici proleća koje čekamo već 30 i kusur godina. Istrajte, i budite pametniji od nas. A Nišlijama i Nišlijkama da veruju malo više, da isključe televizore i osvrnu se oko sebe, da se probude iz zimskog sna i uzmu sudbinu u svoje ruke, jer deca nas zovu… Da im se naðemo. Ima li lepše stvari od toga – poručuje Hristov.
Sociolog Jovanović poručuje građanima/kama da što jače krenu “u vođenje politike”, uz pojačanu skepsu prema političkim partijama, ma koje bile.
U ovih tridesetak godina partije se još uvek nisu emancipovale, niti su pokazale spremnost da sasvim odrastu i nadiđu stanje strančarske adolescencije. Poimanje da je ključna stvar pitanje institucija je pogrešno i netačno. Institucije su konvencije i njima uvek upravlja politička moć građanstva ili partija. Dakle, na dnevnom redu je borba za slobodu običnog čoveka. Kakav će biti ishod te borbe, takve će biti institucije. Svem čestitom građanstvu, koje živi od svog rada, i njegovoj mladosti: Hrabro i srećno novo leto! Starom režimu: No pasaran! – zaključuje Jovanović.
Kako god se okončao ovaj “divovski zamah slobode, pameti i čovečnosti” današnjih studenata/kinja, kako njihov bunt opisuje sociolog Jovanović, smatra da su oni okrenuli novu stranicu istorije, ne samo Srbije, već i Balkana i sveta.
Tu nova stranicu istorije i stvarnosti nijedna antihumana sila ne može, niti će moći, da obriše. Ne preterujem, ovakva mladost je slomila kičmu nacizmu i fašizmu 1945. Kakav god svet ova generacija studenata bude gradila, on će, verujem, biti humaniji i slobodniji, svetliji od ove političke i društvene magluštine u kojoj životarimo već skoro pola veka – zaključuje Jovanović.
Ova pitanja postavili smo i građanima/kama u anketi u centru Niša, a njihov utisak je da je 2024. obeležilo nefunkcionisanje države, nesreća u Novom Sadu, kao i studentski protesti.
Mnogi očekuju promene, nadaju se boljem, kao i da će studenti/kinje istrajati u svojim zahtevima.
View this post on Instagram