Partneri žena koje se ubuduće budu porađale na Klinici za ginekologiju i akušerstvo u Nišu moći će da prisustvuju porođaju ukoliko to žele, potvrdili su za Mediareform iz UKC-a. Uslov ovoga puta nije “Škola roditeljstva”, već samo “pripremni razgovor” na Klinici.
U okviru akcije “Stop akušerskom nasilju”, koju je još početkom godine pokrenuo “Kreni-promeni”, tražili su da porodilje mogu da imaju pratnju na porođaju ukoliko to žele.
Da je besplatna pratnja konačno dozvoljena u niškom porodilištu saopštila je dr Milena Zorić na društvenim mrežama u ime “Kreni-promeni”.
Danas se javljamo iz Niša sa sjajnim vestima za sve buduće mame i njihove porodice. Pratnja za porodilje je konačno odobrena. Hvala Kliničkom centru u Nišu, hvala svim lekarima koji su prepoznali potrebe budućih majki da ukoliko žele pratnju to mogu i da ostvare. Hvala svim ljudima koji su bili deo ove akcije – saopštila je dr Zorić.
Iz Univerzitetskog kliničkog centra Niš su za Mediareform potvrdili da je na sednici Komisije za bolničke infekcije, koja je održana 25. novembra na zahtev rukovodstva GAK-a, dozvoljeno prisustvo partnera.
Komisija je saglasna da se odobri prisustvo partnera porođaju uz pojačane mere zaštite, u posebnom boksu, uz obavezno poštovanje procedure Klinike za ginekologiju koja se odnosi na prisustvo pri porođaju – stoji u odluci Komisije za bolničke infekcije, naveli su u svom odgovoru.
Procedura je ovog puta jednostavnija, odnosno nije neophodno da partner nekoliko meseci pohađa “Školu za trudnice” u Domu zdravlja da bi mogao da bude podrška supruzi na porođaju.
Prema rečima rukovodstva Klinike za ginekologiju, u slučaju da neka porodilja želi da partner prisustvuje porođaju, pored obaveznih rezultata brisa grla i nosa (partnera), neophodno je doći na Kliniku za ginekologiju i akušerstvo kako bi se obavio pripremni razgovor o proceduri prisustva partnera porođaju – pojasnili su.
Iz “Kreni-promeni” koji je pokrenuo akciju, kao i peticiju koju je potpisalo skoro 200.000 ljudi, istakli su da nastavljaju borbu. Kažu da u Srbiji trenutno ima 28 porodilišta koja odobravaju pratnju, ali da se neće zaustaviti dok svaka porodilja ne bude imala jednake uslove, a to je bezbrižan porođaj uz pratnju voljene osobe.Podsećamo, inicijativu za besplatnu pratnju na porođaju je tada podržao direktor GAK-a Dejan Mitić, ali je rekao da to do sada nije bilo moguće “zbog gripoznog perioda”.