• Vesti
    • Društvo
    • Kultura
    • Zdravlje
    • Ekologija
    • Intervju
    • Aktivni građani
    • MRCN teme
    • Blog
  • Slobodni mediji
  • Video
  • Studentski protesti
  • Politika
    • Izbori 2024
  • Kolumne
Facebook Twitter Instagram
  • Vesti
    • Društvo
    • Kultura
    • Zdravlje
    • Ekologija
    • Intervju
    • Aktivni građani
    • MRCN teme
    • Blog
  • Slobodni mediji
  • Video
  • Studentski protesti
  • Politika
    • Izbori 2024
  • Kolumne
Facebook Twitter YouTube Instagram
Najnovije
  • Studenti osumnjičeni za simulaciju zvučnog topa – šta u Nišu na to kažu građani i stručnjaci, a šta vlast
  • Sud pauzirao osnivanje Fakulteta srpskih studija „cepanjem“ niškog Filozofskog – ima li budućnosti bez dijaloga
  • Od tesne do „bogatije“ većine – kako se menjao odnos snaga u niškoj Skupštini
  • Kancelarija Vlade otvorena i u Nišu – rešavanje problema građana ili promocija vlasti?
  • Prijava studenata protiv Vučića za medijsku posetu pacijentima – arhivirana
  • “Samo lojalni vlasti mogu da prežive na državnim jaslama” – kako je medijima u Nišu podeljeno 100 miliona od građana
  • Nastavak suđenja za gađanje jajima – oprost niškog gradonačelnika koji niko nije tražio, za studenta koji nije ni proglašen krivim 
  • Biciklistički koridor za niški kej – Inicijativa Skopljanke za uređeniju obalu Nišave
  • Okrugli sto “Trgovina ljudima pod krinkom tradicije”, Udruženje Romkinja “Osvit”
  • Pres-konferencija povodom Meseca borbe protiv melanoma, UPOOM
Home»Kolumne»Nadstrešnica kao sinonim za nemoć

Nadstrešnica kao sinonim za nemoć

Miljana JeremićBy Miljana Jeremić04/11/2024No Comments
nadstrešnica
Foto: Magdalena Kostić

Postoji ona situacija kada neka reč, obična reč na koju niko nikada nije obratio posebnu pažnju dobije drugačiji kontekst, drugačije značenje. Od petka, u Srbiji to je – nadstrešnica. U ovu, naizgled jednostavnu i nezapaženu reč, stali su bol, strah i bes. Odjednom je postala sinonim za nemoć koju je, ili bi makar trebalo da jeste, osetio svaki građanin ove zemlje.

Ljudi širom sveta ginu – u zemljotresima, poplavama, saobraćajnim nesrećama, požarima, cunamijima… Takve vesti, nažalost, neretko čujemo na televiziji ili pročitamo na internetu, a kada se dogode “negde tamo” uglavnom prokomentarišemo: “Greota”, “Užas”, “Strašno” i život se nastavlja dalje, jer, mi (Srbija) smo dobro.

U Srbiji, srećom, prizori katarstrofalnih nesreća nisu česti, ali u poslednjih nekoliko godina dešava nam se jedna druga realnost – ljudi gube živote, a da za to nije odgovorna nikakva prirodna katastrofa. Nismo se osvestili od prošlogodišnjih događaja u Beogradu i Mladenovcu, i verovatno nikada u potpunosti ni nećemo, a još jedna tragedija nas je zadesila. Tu u komšiluku. Na javnom mestu. Usred bela dana. Pala je nadstrešnica i ubila 14-oro ljudi, a troje se bore za život. Moglo je da se desi bilo gde. Mogao je na tom mestu da bude bilo ko.

Nedelja uveče. Dva dana nakon tragedije u Novom Sadu. Prelazim ulicu i idem pravo ka delu trotoara iznad koga je jedna dugačka nadstrešnica koja pokriva nekih 50-ak metara te strane ulice. Od neke sasvim druge misli odjednom gledam samo na sekund ka toj nadstrešnici ispod koje treba da prođem i kreće rečenica: “Kad je pala ona na Železničkoj stanici, na tako važnom javnom mestu, ko kaže da ne može i ova ispod koje čitavog dana prolazi mnogo ljudi. Da li je iko ikada proverio ovu?”. Odjednom, reč nadstrešnica jednaka je reči “opasnost”. Da li bi onda baš poput zemljotresa, požara i poplava trebalo da se plašimo jedne nove nepogode, koja je čovečijih ruku delo, a to je pad nadstrešnice?

I baš kao sa lekarima, kada legnete na opercioni sto vi ste, na neki način, u njegovim rukama. I šta je tu je, ali ste svesni da ste se prepustili nekome. Kada vam grade zgradu, autobusku ili železničku stanicu, školu, bolnicu, računate – znaju šta rade i valjda neko to kontroliše? Neće valjda tek tako da se nešto otkači i padne. Znaju ljudi svoj posao. Nije nadstrešnica na zgradi samolepljivi držač za krpe i peškire, pa da tek tako može da padne? 

Ali je pala. I tu je ostala samo prašina, a ono što se na prvi pogled ne vidi je da su na tom mestu stali nečiji životi.

I kako sada? I ko će da nas sada uveri da ne treba da brinemo? Kako da verujemo da smo kada uđemo u sopstvene stanove, kada se vozimo liftom, kada čekamo autobus, kada stojimo na semaforu – bezbedni? Mi to zapravo nikada nismo sa sigurnošću ni bili, ali da li sada treba da držimo oči otvorenima više nego ikada? I da li nam to što ćemo više da opažamo išta pomoći ako neka nadstrešnica odjednom padne? Verovatno ne. 

Da li je sve, kako kažu, već odavno palo pa sada samo gledamo posledice? Hoće li nastaviti da pada? Da li bi trebalo da više nego ikada živimo u strahu za sebe i svoje ljude? I na kraju, zašto ni ovog puta ne verujemo da će se nešto učiniti kako bismo bili bezbedniji bilo gde, kao i da će neko odgovarati za ono što je, nažalost, već učinjeno? A učinjeno je i previše.

FacebookTweetLinkedInEmail

Povezane vesti

Aleksandar StankovTalite se vašim, a ne našim parama 15 minutaI u Nišu poziv da se u petak zastane na 15 minuta U ogledalu Srbija i Gruzija – pendrek kao refleks Kolumna Miloša BoškovićaNiš jeste prvi slobodan grad u Srbiji
Avatar photo
Miljana Jeremić

    Novinarka Media i reform centra Niš

    POVEZANE VESTI

    Studenti osumnjičeni za simulaciju zvučnog topa – šta u Nišu na to kažu građani i stručnjaci, a šta vlast

    23/06/2026

    Sud pauzirao osnivanje Fakulteta srpskih studija „cepanjem“ niškog Filozofskog – ima li budućnosti bez dijaloga

    17/06/2026

    Od tesne do „bogatije“ većine – kako se menjao odnos snaga u niškoj Skupštini

    12/06/2026

    Leave A Reply

    Analizirali smo

    Studenti osumnjičeni za simulaciju zvučnog topa – šta u Nišu na to kažu građani i stručnjaci, a šta vlast

    23/06/2026

    Sud pauzirao osnivanje Fakulteta srpskih studija „cepanjem“ niškog Filozofskog – ima li budućnosti bez dijaloga

    17/06/2026

    Od tesne do „bogatije“ većine – kako se menjao odnos snaga u niškoj Skupštini

    12/06/2026

    Kancelarija Vlade otvorena i u Nišu – rešavanje problema građana ili promocija vlasti?

    05/06/2026

    Prijava studenata protiv Vučića za medijsku posetu pacijentima – arhivirana

    03/06/2026

    “Samo lojalni vlasti mogu da prežive na državnim jaslama” – kako je medijima u Nišu podeljeno 100 miliona od građana

    30/05/2026

    Nastavak suđenja za gađanje jajima – oprost niškog gradonačelnika koji niko nije tražio, za studenta koji nije ni proglašen krivim 

    29/05/2026

    Biciklistički koridor za niški kej – Inicijativa Skopljanke za uređeniju obalu Nišave

    26/05/2026

    Pravni lek i pritisak javnosti – hoće li terapija niških lekara delovati na Lekarsku komoru

    20/05/2026

    Višedecenijski problem izmeštanja pruge u Nišu: Nova prepreka za staro rešenje

    18/05/2026
    1 2 3 … 162 Next

    O nama

    Projekti

    Uslovi korišćenja

    Impresum

    2024. Mediareform
    Designed by - Mediareform
    Logo

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.